Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči bo precej jasno.
17°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 26°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 26°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
31°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Pri selitvi knjižnice pomagala tudi Slovenska ......


KULTURA

| |
12.07.2014      7:08
A A

Pri selitvi knjižnice pomagala tudi Slovenska vojska


Vrhnika, 11. julij – Cankarjeva knjižnica Vrhnika je s ponedeljkom, 7. julijem, zaradi selitve na novo lokacijo za predvidoma mesec dni zaprla vrata. Pri selitvi nikakor ne gre spregledati pomoči Slovenske vojske, ki je ponudila tovornjak in več vojakov, s čimer je bila selitev hitrejša in učinkovitejša.


Verigi sta se tokrat pridružila tudi župan Stojan Jakin in brigadir Milan Obreza.
Verigi sta se tokrat pridružila tudi župan Stojan Jakin in brigadir Milan Obreza.
Deli:
21. junija je minilo 56 let od ustanovitve vrhniške knjižnice, tedaj imenovane Ljudska knjižnica, ki je dobila svoje mesto v baraki IUV, skoraj točno tam kjer danes stoji Kulturni center oziroma nova lokacija knjižnice. Knjižnica se je kasneje večkrat selila na druge lokacije in se leta 1976 preimenovala v Cankarjevo knjižnico Vrhnika, a kot bi se usoda želela poigrati, jo je znova pripeljala na mesto kjer se pred dobrim pol stoletjem začela njena pot. Velika površina in sodobno opremljeni prostori, ki omogočajo bogat spremljevalni program bodo pravo nasprotje dosedanjih razmer, ko jo je pestila huda prostorska stiska, svoje pa je dodajala še puščajoča streha.

Kulturni center ima uporabno dovoljenje
Tehnični pregled objekta je potekal 27. in 28. maja na katerem je komisija ugotovila nekaj pomanjkljivosti, te pa so izvajalci odpravili v mesecu dni. Janko Skodlar, podžupan, ki na občinski strani vodi projekt, je prvega julija vložil na vrhniško upravno enoto vlogo za izdajo uporabnega dovoljenja, ki ga je dan kasneje tudi prejel. S tem ni bilo več zadržkov, da Cankarjeva knjižnica dokončno začne s selitvenimi postopki. Knjižnica je 7. julija za obiskovalce zaprla vrata, kar naj bi tako ostalo predvidoma mesec dni. Natančen datum kdaj bo začela obratovati nova knjižnica ni znan, ker še vedno potekajo nekatera dela pri ureditvi okolice. Od poteka le-teh pa je odvisen termin odprtja knjižnice.Pri selitvi pomagala Slovenska vojska
Veliko dela so opravili zaposleni v knjižnici, ki so morali pripraviti knjižnično gradivo na selitev. Po Vrhniki so morali nabrati goro kartonskih škatel, za kar se zahvaljujejo lokalnim podjetjem, ki so prisluhnili njihovi prošnji po pomoči in jih darovali. A selitev na novo lokacijo bi težko opravili sami, če ne bi na pomoč priskočila Slovenska vojska. Več dni so njeni pripadniki selili knjižno gradivo in dele stavbnega pohištva, vse skupaj pa sta si ogledala tudi brigadir Milan Obreza, poveljnik Združenega operativnega centra Slovenske vojske in župan Stojan Jakin, ki sta sodelovala v živi verigi. Kot je dejal slednji, je vojska dokazala, da dobro sodeluje s krajem v katerem prebiva. To je potrdil tudi brigadir Obreza in izrazil upanje, da bo takšnega sodelovanja še več. V znak zahvale pomoči ob selitvi je Cankarjeva knjižnica Vrhnika ponudila vsem zaposlenim v vojašnici na Vrhniki enoletno brezplačno članarino.  

Ena najlepših knjižnic
V času tega pisanja so že jasnejši obrisi knjižnice, ki bo na otroškem oddelku nekaj posebnega. Cankarjeva hiša na klancu bo postala skriti kotiček otrok, mesarjeve klade bodo očarale s svojo mehkobo, premični vagončki s posrečeno tehnologijo, prehod med otroškim in mladinskim oddelkom pa bo mogoč tudi preko mostu »11. šola«. Posamezna območja v knjižnici nosijo imena po Cankarjevih obdobjih ali delih, dvorani pa po Karlu Grabeljšku in Ivanu Malavašiču. Računalniška učilnica bo dobila ime po Kemisu, ki je zanjo prispeval visoko donacijo, o čemer smo lani že poročani.
Tisti, ki boste prvič prestopili njen prag, boste zagotovo očarani, primerjava med staro in novo je nemogoča. Upamo lahko le, da bo čimprej odprla vrata ter da si boste na ta način potešili tako bralno kot siceršnjo radovednost.

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
27.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.