Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 18.11.2017

delno oblačno
V notranjosti Slovenije bo oblačno. Občasno bo rosilo ali rahlo deževalo, nad okoli 700 m nad morjem pa rahlo snežilo. Ponoči se bodo rahle padavine umikale proti jugu, od severozahoda se bo pričelo jasniti. Na Primorskem bo delno jasno, pihala bo šibka do zmerna burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 1 do 5, v alpskih dolinah do -3, ob morju okoli 8 °C..
4°C | 9°C
nedelja, 19.11.2017
0°C | 9°C
ponedeljek, 20.11.2017
-1°C | 10°C
torek, 21.11.2017
2°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
7°C | 13°C
Opozorila
Petek, 17.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
9°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Pri selitvi knjižnice pomagala tudi Slovenska ......


KULTURA

| |
12.07.2014      7:08
A A

Pri selitvi knjižnice pomagala tudi Slovenska vojska


Vrhnika, 11. julij – Cankarjeva knjižnica Vrhnika je s ponedeljkom, 7. julijem, zaradi selitve na novo lokacijo za predvidoma mesec dni zaprla vrata. Pri selitvi nikakor ne gre spregledati pomoči Slovenske vojske, ki je ponudila tovornjak in več vojakov, s čimer je bila selitev hitrejša in učinkovitejša.


Verigi sta se tokrat pridružila tudi župan Stojan Jakin in brigadir Milan Obreza.
Verigi sta se tokrat pridružila tudi župan Stojan Jakin in brigadir Milan Obreza.
Deli:
21. junija je minilo 56 let od ustanovitve vrhniške knjižnice, tedaj imenovane Ljudska knjižnica, ki je dobila svoje mesto v baraki IUV, skoraj točno tam kjer danes stoji Kulturni center oziroma nova lokacija knjižnice. Knjižnica se je kasneje večkrat selila na druge lokacije in se leta 1976 preimenovala v Cankarjevo knjižnico Vrhnika, a kot bi se usoda želela poigrati, jo je znova pripeljala na mesto kjer se pred dobrim pol stoletjem začela njena pot. Velika površina in sodobno opremljeni prostori, ki omogočajo bogat spremljevalni program bodo pravo nasprotje dosedanjih razmer, ko jo je pestila huda prostorska stiska, svoje pa je dodajala še puščajoča streha.

Kulturni center ima uporabno dovoljenje
Tehnični pregled objekta je potekal 27. in 28. maja na katerem je komisija ugotovila nekaj pomanjkljivosti, te pa so izvajalci odpravili v mesecu dni. Janko Skodlar, podžupan, ki na občinski strani vodi projekt, je prvega julija vložil na vrhniško upravno enoto vlogo za izdajo uporabnega dovoljenja, ki ga je dan kasneje tudi prejel. S tem ni bilo več zadržkov, da Cankarjeva knjižnica dokončno začne s selitvenimi postopki. Knjižnica je 7. julija za obiskovalce zaprla vrata, kar naj bi tako ostalo predvidoma mesec dni. Natančen datum kdaj bo začela obratovati nova knjižnica ni znan, ker še vedno potekajo nekatera dela pri ureditvi okolice. Od poteka le-teh pa je odvisen termin odprtja knjižnice.Pri selitvi pomagala Slovenska vojska
Veliko dela so opravili zaposleni v knjižnici, ki so morali pripraviti knjižnično gradivo na selitev. Po Vrhniki so morali nabrati goro kartonskih škatel, za kar se zahvaljujejo lokalnim podjetjem, ki so prisluhnili njihovi prošnji po pomoči in jih darovali. A selitev na novo lokacijo bi težko opravili sami, če ne bi na pomoč priskočila Slovenska vojska. Več dni so njeni pripadniki selili knjižno gradivo in dele stavbnega pohištva, vse skupaj pa sta si ogledala tudi brigadir Milan Obreza, poveljnik Združenega operativnega centra Slovenske vojske in župan Stojan Jakin, ki sta sodelovala v živi verigi. Kot je dejal slednji, je vojska dokazala, da dobro sodeluje s krajem v katerem prebiva. To je potrdil tudi brigadir Obreza in izrazil upanje, da bo takšnega sodelovanja še več. V znak zahvale pomoči ob selitvi je Cankarjeva knjižnica Vrhnika ponudila vsem zaposlenim v vojašnici na Vrhniki enoletno brezplačno članarino.  

Ena najlepših knjižnic
V času tega pisanja so že jasnejši obrisi knjižnice, ki bo na otroškem oddelku nekaj posebnega. Cankarjeva hiša na klancu bo postala skriti kotiček otrok, mesarjeve klade bodo očarale s svojo mehkobo, premični vagončki s posrečeno tehnologijo, prehod med otroškim in mladinskim oddelkom pa bo mogoč tudi preko mostu »11. šola«. Posamezna območja v knjižnici nosijo imena po Cankarjevih obdobjih ali delih, dvorani pa po Karlu Grabeljšku in Ivanu Malavašiču. Računalniška učilnica bo dobila ime po Kemisu, ki je zanjo prispeval visoko donacijo, o čemer smo lani že poročani.
Tisti, ki boste prvič prestopili njen prag, boste zagotovo očarani, primerjava med staro in novo je nemogoča. Upamo lahko le, da bo čimprej odprla vrata ter da si boste na ta način potešili tako bralno kot siceršnjo radovednost.

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
19.11.2017 | Kino
Ledena babica
19.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI BIGFOOT
19.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: UMOR NA ORIENT EKSPRESU
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.