Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.11.2017

delno oblačno
Danes bo sončno, dopoldne bo ponekod po nižinah še vztrajala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 10, na Primorskem do 12 °C.
-1°C | 8°C
torek, 21.11.2017
0°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
2°C | 13°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.11.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
8°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Ohranjamo kotišča netopirjev v Krajinskem ......


SOSED SOSEDU

| |
11.04.2014      8:50
A A

Ohranjamo kotišča netopirjev v Krajinskem parku Ljubljansko barje


Prav gotovo ste že videli netopirje, ki ob mraku začnejo loviti žuželke. Pa ste vedeli, da netopirji pri nas zimo prespijo v jamah, opuščenih rudnikih in kleteh, kjer je stalna temperatura in visoka vlažnost? In kje živijo netopirji v toplem delu leta?


Lina, ki omogoča prelet netopirjev v cerkvi Sv. Mihael
Lina, ki omogoča prelet netopirjev v cerkvi Sv. Mihael
Deli:

Zaradi običajno nizkih temperatur v jamah in pomanjkanja naravnih poletnih zatočišč, kot so drevesna dupla, razpoke v drevesih in skalne razpoke, se preselijo v opuščena podstrešja hiš, hlevov, gradov in najpogosteje cerkva. Spomladi se samice združijo v večje porodniške kolonije v toplih podstrešnih prostorih, kjer skotijo ponavadi enega mladiča. Ugodne temperaturne razmere na kotišču omogočijo hitrejšo rast mladičev, da so do jeseni že samostojni in se lahko preselijo.

Na območju Ljubljanskega barja je več cerkva v katerih so porodniške kolonije netopirjev malih podkovnjakov. Ker so kotišča pomembna za ohranjanje populacije netopirjev, se jih v okviru državnega spremljanja stanja živalskih vrst pregleduje in ocenjuje številčnost netopirjev. Pri tem je bilo ugotovljeno, da se je stanje ohranjenosti kotišč in posledično številčno stanje malih podkovnjakov v primerjavi z letom 2006/2007 izjemno poslabšalo. Najpogostejši vzrok za uničenje kotišč je zapiranje oz. zamreženje preletnih odprtin, zaradi preprečevanja naselitve golobov, a so s tem onemogočeni tudi prehodi za netopirje. Ponekod pa so odprtine zaprte zaradi bojazni, negativnega odnosa do netopirjev in predsodkov.

Zaradi tega obstaja možnost, da mali podkovnjaki v kratkem izginejo iz vzhodnega dela Ljubljanskega barja. Da se to ne bi zgodilo, smo v naravovarstveni akciji združili moči Zavod RS za varstvo narave in Krajinski park Ljubljansko barje. Tako smo v lanskem letu ter v letošnjem marcu in aprilu dokončali vse predvidene ohranitvene ukrepe za ponovno vzpostavitev kotišč za netopirje in njihov lažji prelet.

V akcijo je bilo vključenih sedem cerkva: cerkev Sv. Mihael v Iški vasi, cerkev Sv. Križ v Iški vasi, cerkev Sv. Urh na Kremenici (župnija Ig), cerkev Device Marije rožnega venca v Tomišlju, cerkev Sv. Jakob v Strahomeru, cerkev Sv. Janez Krstnik v Podkraju (župnija Tomišelj) in cerkev Sv. Jakob na Blatni Brezovici (župnija Vrhnika). V cerkvah smo izvedli ukrepe, ki omogočajo preletavanje netopirjev, golobom pa je preprečen vstop v notranjost. Tako smo namesto mrež na okrogle line namestili prečne letve v vertikalnem razmiku 5 cm ter na zunanjo stran namestili bodice proti pristajanju golobov. Nekatere odprtine smo do polovice odmrežili in ponekod odprli prehode, ki niso vidni golobom, netopirji pa jih lahko uporabljajo. V cerkvah Sv. Jakob na Blatni Brezovici in Sv. Mihael v Iški vasi smo v izogib naselitve golobov z gosto mrežo zamrežili okna na zvonišču, saj te odprtine niso bile glavna preletna pot za netopirje, odprte pa smo pustili njihove glavne poti preko lin. V večini cerkva smo na podstrešje položili ponjavo za lažje odstranjevanje netopirskega gvana. V cerkvi Sv. Janez Krstnik v Podkraju bomo v septembru, na mednarodno noč netopirjev izvedli čistilno akcijo, ko bomo poleg odstranjevanja gvana in čiščenja omenjene cerkve organizirali tudi predavanje o netopirjih in delavnice za otroke in mladino. 

Ukrepe za ponovno vzpostavljanje kotišč ne bi mogli izvesti brez podpore župnika gospoda Blaža Gregorca, pristojnega za župnijo Vrhnika in gospoda Jožeta Pozderca, pristojnega za župnijo Ig in Tomišelj. Župnika sta nam pomagala vzpostaviti stik s pristojnimi ključarji in skrbniki cerkva. Za njun korekten odnos, posluh za varstvo živali in prijaznost se jima na tem mestu še enkrat iskreno zahvaljujemo. Prav tako se zahvaljujemo vsem ključarjem, ki so sodelovali z nami; gospodoma Janezu Umeku in Jožetu Krašovcu, gospema Marjeti Štebljaj in Milki Pavlič, ter gospodoma Antonu Zgoncu in Janku Purkatu. Zahvaljujemo pa se tudi izvajalcu, Klemenu Merharju, ki je lično in strokovno izvedel vsa dela. 

Netopirji spadajo med najbolj ogrožene živalske skupine in so tudi zavarovani, zato smo veseli, da  smo ukrepe lahko izvedli še preden se bodo vrnili iz zimskih zatočišč konec aprila in maja.  Zdaj jih že čakajo ponovno vzpostavljena kotišča.

 

Karolina Rebernik, Zavod RS za varstvo narave

Tina Mikuš, Krajinski park Ljubljansko barje
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.11.2017
Danes ni dogodkov.
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: LIGA PRAVIČNIH
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.