Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 20.11.2017

delno oblačno
Danes bo pretežno jasno, zjutraj in dopoldne bo ponekod po nižinah vztrajala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 10, na Primorskem do 12 °C.
-1°C | 8°C
torek, 21.11.2017
0°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
5°C | 12°C
petek, 24.11.2017
2°C | 13°C
Opozorila
Ponedeljek, 20.11.2017 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
8°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Kostanjev piknik


SOSED SOSEDU

| |
05.12.2014      9:56
A A

Kostanjev piknik


Bližal je dan, ki mu na kratko rečemo martinovo. To je ll. november, ko vsako leto praznujemo spomin na svetnika Martina, ki velja za zavetnika vinogradnikov. Na ta dan se mošt spremeni v vino. Slovenci se tega praznika zelo veselimo. Tudi v našem Domu je navada. da nam tega dne pripravijo posebno presenečenje in veselje. Tudi za ta dan smo vedeli, da se nekaj pripravlja, a nihče nam ni ničesar povedal. Šele v ponedeljek so nas pri krožku za spomin obvestili, da bomo v obeh skupinah pripravljale kostanj za peko. Vsak kostanj je treba namreč z majhno zarezo pripraviti za pečenje.


Deli:
Torek je bil deževen dan, za kak trenutek  je pokukalo tudi sonce. Zbrali smo se v prireditvenem prostoru. Tu so bile razporejene mize tako, da je bilo prostora zadosti za vse, ki smo se piknika lahko udeležili. Grega in Samo sta pekla kostanj, mi pa smo pred seboj zagledali in bučno pozdravili ansambel s štirimi godci in dvema pevcema. Za uvod so nam veselo zaigrali,  potem pa smo pred seboj zagledali članice pevskega zbora Upanje. Vodi ga g. Jože Jesenovec. V tem zboru so uslužbenke našega doma in so nas že velikokrat  razveselile z lepim petjem. Tokrat so zapele slovenske pesmi, ki govore o veselju v zvezi z grozdjem, vinom in še kaj. Takih pesmi imamo Slovenci  kar veliko in prav radi jih pojemo in poslušamo.
Sledil je uradni del, to je blagoslovitev novo nastalega vina  Pred nami smo videli voziček, na katerem je bil sodček z  vinom. Pristopil je g. Franc Hočevar, duhovni pomočnik v župniji Vrhnika. Blagoslovil je mošt, ki naj bi odslej bilo že vino. Z veseljem smo poslušali tudi nagovor, v katerem je g. pomočnik zelo pohvalil pesmi, ki so jih malo preje zapele članice Upanja. Poudaril je, da ima sorodnike v Ameriki in Avstraliji pa povsod, kjer so, zveni slovenska govorica  in slovenska pesem. Bog daj, da bi tako ostalo tudi še naprej, saj bomo le tako obdržali svoj obstoj.
Po uradnem delu našega srečanja smo seveda pričakali še tisti del, ki nas je prav tako zelo  razveselil. Na mize smo dobili  pečen in kuhan kostanj, pa novo vino,  potico »špehovko« , pa sokove. Seveda smo bili pri tem delu zelo pridni,  posebno še, ker so nam ves  čas igrali naši vrhniški muzikanti. Kar prehitro sta minili dve uri veselja  in zadovoljstva ob dobri glasbi, petju, hrani in pijači. Morali smo na kosilo, kjer pa so nam iz kuhinje spet postregli z dobrim obrokom kislega zelja bogatim z mesom, pa s priljubljeno pehtranovo potico. Zraven še sok in tri mandarine, pa smo bili sposobni samo še za počitek v postelji.
Danes razmišljamo, kako nam je lepo, pa čeprav nimamo več te možnosti, da  bi starost preživljali v domačem krogu. Hvaležni smo vsem, ki so nam ta dan tako olepšali in nas razveselili.
Vemo, da je veliko dela  in skrbi. Hvaležni smo  vsem, ki se na vse načine trudite, da nam je  lepo. Naj vam bo vse bogato poplačano.

Antonija Baloh


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
20.11.2017
Danes ni dogodkov.
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: LIGA PRAVIČNIH
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.