Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Popoldne bo pretežno jasno. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
8°C | 21°C
sreda, 18.10.2017
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
6°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
21°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

Cankarjevo spominsko hišo letno obišče 3500 ......


SOSED SOSEDU

| |
03.12.2015      14:09
A A

Cankarjevo spominsko hišo letno obišče 3500 ljudi


Vrhnika, 3. december – Cankarjevo mesto se že vrsto let pridružuje vseslovenski akciji »Veseli dan kulture«, v okviru katerega med drugim na stežaj odprejo vrata tudi v Cankarjevi spominski hiši.


Deli:

Resda jo danes dopoldne, ko smo se mudili v njej, ni obiskalo veliko ljudi, a to nič manj ne zmanjšuje njenega pomena. Zgrajena je bila sredi osemdesetih 19. stoletja, pred tem pa je na tem mestu stala lesena koča v kateri se je rodil in tri leta bival Ivan Cankar. 1979 je kočo in še kopico sosednjih na »Klancu siromakov« uničil požar, parcelo pa so Cankarjevi nato prodali Mariji Polanšek, da so lahko poplačali dolgove. Novozgrajena hiša, ki so jo 1930, ob odkritju Cankarjevega spomenika, poimenovali »Cankarjeva spominska hiša«, je še nekaj časa menjavala lastnike. Danes je last občine Vrhnika, z njo pa upravlja Zavod Ivana Cankarja Vrhnika. Kot je dejal Damjan Debevec, eden od več turističnih vodnikov, obiskovalce največkrat zanima, ali je Cankar po tistem, ko je bila zgrajena nova hiša, sploh še kdaj prestopil njen prag. Cankarjevi so se namreč po požaru in po prodaji parcele tako rekoč nenehno selili po Vrhniki. »Odgovora ne poznamo, ker ni nobenih pisnih virov, nedvomno pa je vsaj hodil mimo, če že ni prestopil praga,« meni Debevec. Danes njen prag letno prestopi okoli 3500 obiskovalcev.

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.