Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

pretežno jasno
Ponoči bo precej jasno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 8, na Primorskem okoli 10 stopinj C.
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 18°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
3°C | 17°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
8°C
20°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

40 let Doma upokojencev Vrhnika


SOSED SOSEDU

| |
01.10.2015      12:17
A A

40 let Doma upokojencev Vrhnika


Vrhnika, 25. september – Dom upokojencev Vrhnika je jubilej obeležil s slavnostno akademijo v osrednjem vrhniškem kulturnem hramu, kateremu so prisostvovali domski stanovalci, njihovi svojci, tam zaposleni in številni gosti. Pester kulturno-umetniški program so dopolnili še s podelitvijo priznanja najzaslužnejšim delavcem doma v preteklih 40 letih.


Vsi prejemniki priznanj
Vsi prejemniki priznanj
Deli:

Dom upokojencev Vrhnika resda praznuje 40 let, a skrb za starejše ima na Vrhniki še enkrat daljšo tradicijo. Na Tržaški 33 so že leta 1935 sprejeli 20 oseb, za katere so skrbele šolske sestre iz Maribora. Namensko stavbo za varstvo starejših ljudi pa je Vrhnika dobila šele leta 1975, kar je bilo tudi v republiškem merilu izreden dosežek, kajti v Sloveniji so bili tedaj samo še štirje primerljivi. Sprejel je lahko 120 oseb, kar so devet let kasneje s prizidkom povečali še za sto postelj. Od tedaj dalje skoraj ni bilo leta, ko se na domu ne bi za krajši ali daljši čas mudili obrtniki. Eden zadnjih večjih gradbenih posegov je bila izgradnja prizidka na vzhodni s strani s katerim sicer niso povečali kapacitet, so pa večnamenski prostori izboljšali počutje in kvaliteto bivanja.
Število razpoložljivih postelj je v dobrih domovih vedno problematično, saj je težko loviti korak s povpraševanji. Temu se je v zadnjih letih pridružila še nov izziv: demenca, ki terja posebno obravnavo. Kot je pojasnil direktor doma Štefan Kociper, bodo pristopili k izdelavi projektov za izgradnjo vsaj štirih načrtovanih bivalnih enot za osebe z demenco. »Brez te novogradnje dom po letu 2021 ne bo mogel sprejemati in oskrbovati ljudi z demenco. Zato bomo naredili vse, da bi našim stanovalcem z demenco do tega roka zagotovili dostojne pogoje za bivanje v neposredni bližini doma.« Vodstvo doma tako čaka še veliko dela. Da bodo zmogli, ni dvoma, je bila na proslavi prepričana državna sekretarka Martina Vuk z ministrstva za delo, družino in socialne zadeve. Je pa tak korak nujen, je še menila, saj naj bi se število starejših ljudi z demenco v naslednjih desetih letih povečalo za kar 40%. Zbrane sta nagovorila in jim čestitala tudi župan Stojan Jakin ter predsednik upravnega odbora Skupnosti socialnih zavodov Slovenije Samo Beričič.
V Domu upokojencev se je v štirih desetletjih zvrstilo skoraj 400 zaposlenih (brez javnih del), nekateri od njih so del te velike družine že od skoraj samega začetka. Brez zaposlenih dom ne bi imel duše kot jo ima, je prepričan Kociper. Zato so se na slovesnosti nekaterim zahvalili z bronastimi, srebrnimi in zlatimi priznanji, zahvalami in priznanji za posebne dosežke. Prav posebno priznanje za življenjsko delo pa je prejela Bogdana Rosnaky, ki je v domu zaposlena že 36 let, zadnja leta kot pomočnica vodje ZNO.
Kulturni program prireditve je oblikoval Veliki simfonični orkester Glasbene šole Vrhnika z Jako Jerino na čelu, pevska zbora doma upokojencev »Sončki« in tam zaposlenih delavcev »Upanje«, solistka Tjaša Rus in pevka Tanja Žagar. Proslava je bila le vrhunec jubileja, sicer pa so ga počastili še s številnimi drobnimi dogodki v celem letu, ki so jih stopnjevali v septembru, ko jih je s svojim obiskom (in darovanjem svete maše) počastil celo nadškof Stanislav Zore. Najbolj slikovito je dogajanje v domu opisala njegova stanovalka Violeta Veber, ko je dejala, da se v domu zelo veliko dogaja: »Komu pa je dolgčas, mu je po lastni krivdi.« Če vas zanima kaj vse počnejo v domu, zapisi o njegovi zgodovini, njegovih zaposlenih, vtisi stanovalcev – potem vzemite v roke jubilejni zbornik doma »Utrinki«, ki so ga izdali posebej za to priložnost.

Gašper Tominc, foto. GT


Iz zgodovine Doma upokojencev Vrhnika
Na pobudo župana Verbiča in lekarnarja Hočevarja je bila leta 1929 kupljena hiša na sedanji Tržaški 33, kjer pa so šele šest let kasneje sprejeli prvih 20 oseb za katere so skrbele šolske sestre iz Maribora. Po vojni, 1949, so dom preselili v Črni Potok pri Litiji, a 25 oskrbovancev je bilo tako žalostnih, da so jih preselili nazaj na Vrhniko. Leta 1954 so pridobili še dodatne prostore v stavbi bivše kaplanije na Hribu. Tri leta kasneje so jim zdomci iz Amerike poslali električni štedilnik, pralna stroja in hladilnik, kar je pomenilo pravo revolucijo. Leta 1967 so zavod preimenovali v Dom počitka Vrhnika, kakor ga nekateri v pogovoru še danes poimenujejo. Občine Vrhnika, Logatec in Cerknica so začele novi dom graditi 1973 na Idrijski cesti, kjer je bilo mirno zeleno okolje, vodenje pa je za skoraj 27 let prevzela Nada Žnidaršič. Leta 1977 so zavod preimenovali v Dom upokojencev Vrhnika. Nov objekt so uradno odprli 12. aprila 1975, vanj pa so se vselili šele 5. avgusta, ko so zgradili še transformatorsko postajo. Devet let kasneje so dogradili prizidek s katerim je dom dobil 98 novih postelj in je kot tak lahko nudil prostor 220 oskrbovancem. Z novim prizidkom so pridobili še ustrezno ambulanto, pisarniške prostore in velik prostor za prireditve, vzporedno s tem pa so povečali še število parkirnih mest, adaptirali kuhinjo in pralnico. Leta 1990 so prizidali dvonamensko zaklonišče za 79 oseb, garažo, prizidek za pralnico, mrliško vežico in avto za prvo pomoč. V letih 1998 -2001 se je zgradil prizidek knjižnice in izvedla zasteklitev obstoječih balkonov. 2005 so zamenjali azbestno kritino in hkrati v delu zavoda nadzidali drugo nadstropje, da so na ta način medsebojno povezali vsa zgornja nadstropja. Istočasno so zamenjali peči in prešli iz olja na plin. Dve leti kasneje so obnovili ambulanto, 2009 pa vse bivalne prostore klimatizirali. To pridobitev je dom navezal na projekt trigeneracije-sočasne proizvodnje elektrike, toplote in hladu, ki so ga izvedli leto kasneje. Zadnji večji poseg je bil leta 2013, ko so prenovili park, tja pa umestili orodja in naprave za kakovostno rekreacijo in telovadbo starejših, ter izgradili prizidek na vzhodni strani doma, kjer so pridobili večnamenske prostore. Delo zavoda, ki je sicer državen, ni ostalo spregledano na lokalni ravni: leta 2010 mu je občina poklonila srebrno Cankarjevo plaketo. 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.