Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Popoldne bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Ponekod bo pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 25 stopinj C.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
8°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
10°C | 13°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo Osnovna šola

50 let srčne šole


OSNOVNA ŠOLA

| |
22.04.2016      10:31
A A

50 let srčne šole


Vrhnika, 21. april – Že pet desetletij je na Vrhniki organizirana skrb za učence, ki obiskujejo nižji izobrazbeni standard in posebni program vzgoje in izobraževanja, kar so obeležili v matični Cankarjevi osnovni šoli. S kulturnim programom, razstavo in pogostitvijo so počastili jubilej in ter hkrati tudi starše, prijatelje in nekdanje učitelje.


Deli:

Leta 1964 so na Vrhniki ustanovili prvi oddelek s prilagojenim programom, ki so ga dve leti kasneje priključili OŠ Janeza Mraka. Prostorski pogoji so bili slabi, imeli so jih v krajevni skupnosti, v šoli, prostore so si delili celo z glasbeno šolo. Ko sta se leta 1980 Mrakova in Cankarjeva šola združili, so oddelke prilagojenega programa preselili v Cankarjevo šolo, s čimer so dobili bistveno boljše pogoje za delo. Leta 1990 so ustanovili prvi oddelek za osebe z zmerno motno v duševnem razvoju. Kasneje so ga preselili v staro šolo v Podlipo, kjer so konec 90. let ustanovili varstveno delovni center. Dotrajanost objekta in neekonomičnost sta botrovali, da so se leta 1996 oddelki posebnega programa preselili nazaj na Vrhniko.
Danes potekata dva programa izobraževanja: program osnovne šole z nižjim izobrazbenim standardom in posebni program vzgoje in izobraževanja. Izhajajoč iz omenjenih programov so oddelki organizacijsko združeni v Podružnico NIS in PP. »V šolskem letu 2015/16 imamo štiri kombinirane oddelke nižjega izobrazbenega standarda in tri oddelke posebnega programa vzgoje in izobraževanja ter dva oddelka podaljšanega bivanja. Pouk poteka v dveh zgradbah, na Lošci in na Tržaški 2. V letošnjem letu je v naše oddelke vključenih 55 učencev. Poučuje jih devet specialnih pedagogov in tri varuhinje. Pouk športa in računalništva poučujejo tudi učitelji iz večinske šole,« je pojasnila Maja Ledinek, vodja podružnice.
Šola pokriva veliko področje: Vrhniko, Logatec, Rovte, Borovnica, Brezovico, Dobrovo, Polhov Gradec, Log-Dragomer, Horjul, Podpeč, Hotedrščico, Cerknico. Pouk poteka po smernicah ministrstva: naravoslovne in kulturne dneve organizirajo tako, da se pridružijo večinski šoli, ostale dneve pa prilagodijo sposobnostim učencev.
Ravnateljica matične šole Polonca Šurca Gerdina je ob jubileju dejala, da jo nenehna selitev šole NIS in PP spominja na selitev Cankarjeve družine, ko ji je pogorel dom. A kot je dejala, se zdi, da so se oblaki razgrnili, kajti občina Vrhnika razmišlja, da bi v iskanju novih šolskih prostorov, omenjeno podružnico preselila v prenovljeni Rokodelski dom.
Dobro uro dolg kulturni program so oblikovali učenci in gostje, šoli se je posebej zahvalil tudi logaški župan Berto Menard. Sicer pa so ta jubilejni dan popestrili še z ustvarjalno razstavo učencev v preddverju Cankarjeve šole.

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.