Logo MojaObčina.si

Vrhnika

DANES
30°C
18°C
JUTRI
28°C
18°C

Močilniški rudnik steklovine

V preteklih šestih letih, kar po Vrhniki vodim turiste, sem nemalokrat zardeval ob obisku Močilnika. Pa pustimo vnemar bolj odmevne težave in zamere v tem kotu doline, glede njih so obiskovalci vedno razumevajoči, češ, tradicionalna slovenska folklora pač. Nikdar pa nisem imel pametnega odgovora, ko so se z mosta ali bregov Ljubljanice zazrli v globine pravljičnega izvira Ljubljanice in tam ugledali - pločevinke, steklenice in še kaj. Pravzaprav sem se čudil, ali nemara motijo samo mene in tuje obiskovalce? Na srečo ne, zmotile so tudi Vrhničana Dušana Breščaka, izkušenega potapljača. Letošnje poletje sva se podala v akcijo. Najprej sva povprašala vse dežurne varuhe reke sedmerih imen -  Krajinski park Ljubljansko barje, Zavod za varstvo narave, Zavod za varstvo kulturne dediščine ter celo Direkcijo za vode, ali bi morebiti koga od njih zmotilo, če z dna Ljubljanice, na odseku med mostom in izvirom v Velikem Močilniku, odstraniva, kar so tja v preteklih desetletjih deponirali nižje civilizirani posamezniki. Nasprotovanja ni bilo, kvečjemu obratno. Zato sva se konec avgusta, ko je bil vodostaj reke najnižji, podala v akcijo. Iz vode, ki ima toplih, nekaj nad 10˚C, in na eni točki preseže celo štiri metre globine, sva v dveh dneh potegnila, če se izrazim po Cankarjevo, silne zaklade: del registrske tablice, avtomobilski sedež, kanto za odpadke, železne nosilce, cevi, telefonsko žico, tranzistor, fotoaparat, varovalke, dele roštilja, prometni znak, lončevino, obleke, čevlje… množice rib so se spodaj še najbolj rogale tablici, da se tod prodajajo ribiške dovolilnice. In seveda za eno smetarsko vrečo pločevink ter tri polne vreče steklovine. V Močilniku bi zlahka odprli glažuto, surovin zlepa ne bi zmanjkalo. Po vrsti steklenic sodeč sta obiskovalcem tu še najbolj teknila Coca-Cola in pa pivo. Ločene odpadke je nato odpeljalo Komunalno podjetje Vrhnika.

 

Damjan Debevec, Foto: DD

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi