Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 21.11.2017

pretežno oblačno
Danes bo zmerno, ponekod tudi pretežno oblačno. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 6 do 13 °C.
0°C | 11°C
sreda, 22.11.2017
4°C | 12°C
četrtek, 23.11.2017
6°C | 12°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
5°C | 11°C
Opozorila
Torek, 21.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
11°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Poslovne

Predelovalna industrija: prednost ali cokla?


POSLOVNE

| |
04.06.2013      9:28
A A

Predelovalna industrija: prednost ali cokla?


Vrhnika, 1. junij – V Cankarjevem domu so se za isto mizo zbrali štirje direktorji vrhniških največjih firm, katerih glavna dejavnost ima opraviti z zbiranjem ali predelavo odpadkov. Sogovornikom se je pridružila še dr. Vlasta Krmelj iz Energetske agencije za Podravje, govora pa je bilo predvsem o firmah samih in o morebitnem vplivu le-teh na okolje.


Deli:

Okroglo mizo je sklicala vrhniška SDS, potem ko je izvedela, da želi Kemis graditi dodaten »prostor« in da utegne – sodeč po naslovu dokumentacije – ta imeti precejšen vpliv na okolje. Kasneje se je izkazalo, da gre bolj zgolj za birokratski jezik in da vse skupaj praktično nima nobenega vpliva na okolje. V izogib takšnim in podobnim zmotam so se v stranki odločili za organizacijo okrogle mize, na kateri so se predstavili Kemis, Kompostarna Rosa, CRO Vrhnika Saubermacher in Komunalno podjetje Vrhnika, občani pa so jim lahko zastavili tudi vprašanja.

Kot je dejal Emil Nanut, direktor Kemisa, katerega glavna dejavnost je zbiranje nevarnih odpadkov, se občanom ne gre bati, saj naj bi bilo njihovo skladišče v radiu 500 kmeno najbolj varnih. Objekt kot tak ima vse potrebne filtre za izpust plinov, čiščenje odpadnih vod (izliv v vodotok je mogoče v nekaj sekundah blokirati), potrebne podložne zaščite v tleh, nenehno sodelujejo z lokalnimi gasilci… Sicer je Kemis na Vrhniki prisoten od leta 2009, obstaja pa že trideset let. V tem času si je zagotovil visoko strokovnost, kar nenazadnje dokazuje tudi preko 800 kupcev in za skoraj vsakega od njih morajo zagotavljati posebne obdelave – posebna znanja. Nanut se je tudi zahvalil Vrhničanom in Sinjegoričanom, da so dovolili gradnjo na njihovih tleh in izrazil upanje, da so v tem času s svojim korektnim delovanjem razblinili morebitne dvome o njihovem namenu.
Matjaž Rus, direktor Roks recikliranje, ki upravlja s Kompostarno Rosa na Stari Vrhniki, je prav tako predstavil dejavnost kompostarne. Dejal je, da so v letu 2011 zaradi smradu zaustavili sprejem vseh odpadkov in sanirali biofilter, od takrat dalje so razmere boljše. Pojasnil je še, da je v hali, kjer se nahaja kompost, podtlak, zato je uhajanje smradu skoraj nemogoče. Šibka točka je le vhod v halo, torej trenutek, ko se vrata odprejo in vanjo zapelje stroj. Sicer pa je kompostarna v zadnjem času na trg lansirala nov izdelek – v vreče zapakiran tako imenovani »Vrhniški kompost«, ki so ga stranke, po besedah Rusa, zelo dobro sprejele.

S težavami smradu so se veliko ukvarjali tudi na Centru za ravnanje z odpadki Vrhnika, ki ga ima zadnja leta v lasti avstrijski Saubermacher. Direktor Marko Kocjančič je dejal, da imajo po ukinitvi zbirnega centra tri glavne dejavnosti: kompostiranje, sortiranje odpadne plastične embalaže in pa prevoze. Glede kompostiranja je dejal, da so tudi pri njih imeli težave s filtrom, a da so te sedaj odpravljene in da le še redko prejmejo pritožbo na račun smradu. Tudi on je potrdil, da je šibka točka (ko lahko uhaja smrad iz kompostarne) odpiranje in zapiranje vrat ob vhodu v kompostarno. Sicer pa je dejal, da načrtujejo v kompostarni še tehnološke posodobitve, na mestu sedanje sortirnice pa naj bi zrasel sodoben obrat. Trenutno še bijejo bitko s papirji, zato računa, da naj bi slavnostni trak prerezali v letu 2015.

Brigita Šen Kreže iz komunalnega podjetja je povedala, da je Vrhnika praktično že dosegla raven ločevanja odpadkov, ki ga je EU predpisala šele za leto 2020 – to je 75%. Zmanjšuje se tudi količina odloženih organskih odpadkov, saj je komunala izvedla več akcij s katerimi je občane osveščala o prednostih kompostiranja. Lani so preko Humane začeli zbirati obleko – v 9 mesecih so jo zbrali kar 84 ton, skoraj ravno toliko pa tudi odpadne električne in elektronske opreme. A vsi ljudje še vedno ne znajo ločevati, kajti nadzornik je lani izdal preko 4000 opozoril lastnikom zabojnikov. Kot je dejala Šen Krežetova, ne z namenom kaznovanja, marveč z namenom osveščanja.
Večina sogovornikov se je strinjala, da je naša okoljska in prostorska zakonodaja zelo okostenela. Kocjančič je na primer dejal, da morajo zavoljo načrtovanega novega obrata dobiti celo študijo vpliva le-tega na ptice. Dodal je še, da bi v tujini takšne obrate gradili nekje daleč izven urbanih naselij, pri nas pa kaj takega ni mogoče, saj bi bilo tam bodisi prvovrstno kmetijsko zemljišče bodisi krajinski park bodisi kaj tretjega. Kocjančič, Nanut in Rus so se tudi strinjali, da so lahko njihovi obrati zrasli na Vrhniki zato, ker je bila med ljudmi velika osveščenost o ločevanju odpadkov, čemur gre zahvala vrhniški komunali.

Dr. Vlasta Krmelj iz Energetske agencije za Podravje je v sklepnem govoru dejala, da potrošnja surovin v zgodovini človeštva še ni bila nikoli večja. Če bo šlo tako naprej, bomo potrebovali kar devet Zemelj, da bomo zadostili vsem surovinskim apetitom. »Zato je ločevanje nujno,« je menila in dodala, da zato predelovalna industrija igra zelo pomembno vlogo – nosi veliko družbeno odgovornost. »Seveda pa moramo mi, kot povzročitelji odpadkov, in industrija najti skupno točko za sobivanje v dobro vseh nas,« je še dejala.

Gašper Tominc, foto: gt

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.11.2017
Danes ni dogodkov.
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI
29.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: VINO IN VETER
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.10.2017 | Tečaji in delavnice
PLESNA ŠOLA URŠKA VRHNIKA - PLESNI TEČAJ SALSE
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: LIGA PRAVIČNIH
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.