Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 23.11.2017

oblačno
Ponoči bo pretežno oblačno, predvsem na vzhodu in severu pa delno jasno. Pihal bo jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 10, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 0 °C.
7°C | 13°C
petek, 24.11.2017
3°C | 14°C
sobota, 25.11.2017
6°C | 13°C
nedelja, 26.11.2017
6°C | 7°C
Opozorila
Sreda, 22.11.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
13°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Vrhnika ima tržnico


OBČINSKE

| |
02.03.2013      20:17
A A

Vrhnika ima tržnico


Vrhnika, 1. marec – Na prvi dan meteorološke pomladi je zaživel Sodnijski trg v središču Cankarjevega mesta, kjer po novem deluje tržnica.


Kmetija Zalar iz Gabrč že več let prodaja zelenjavo na prostem.
Kmetija Zalar iz Gabrč že več let prodaja zelenjavo na prostem.
Deli:

Če se spomnimo, je prodaja doma pridelane hrane in izdelkov domače obrti, velikokrat potekala kar na pločniku pred Najboljšim sosedom ob Cesti 6. maja, sem ter tja tudi na kakšnem drugem koncu mesta. Občina je zato pred časom sprejela poseben odlok o tržnem redu, s katerim je želela skoncentrirati prodajo na enem mestu. V igri je bilo več lokacij, na koncu pa so se odločili za Sodnijski trg, kjer je bilo občasno tudi že nekaj stojnic.
Kot nam je pojasnila Metoda Smrtnik iz Komunalnega podjetja Vrhnika, ki upravlja s tržnico, bodo tržni dnevi ob torkih, petkih in sobotah, vsakega 14. v mesecu pa še sejem. V kolikor bo 14. prišel na nedeljo ali praznik, bo sejem prvi naslednji delovni dan. »Tržnica obratuje od sedme do trinajste ure,« je pojasnila Smrtnikova, ki je prvi obratovalni dan tržnice stojničarje in druge mimoidoče pogostila s krofi Skupine Žito. Namen občine je, da ob tržnih dnevih na stojnicah poteka predvsem prodaja doma pridelane hrane in izdelkov umetnostne obrti.  
Prvega dne so stojničarji zasedli deset stojnic, na njih pa so obiskovalci lahko izbirali med domačimi suhomesnatimi pridelki, zelenjavo, medom in zelišči. Kar dva sta prišla iz Butajnove nad Horjulom, ki sta ponujala pretežno suhomesnate izdelke: Tone Krek pretežno nojeve, Boris Mrvar pa »klasične«. Slednji je že prekaljen maček v prodaji na tržnicah, saj Vrhničanom in drugim ponuja suhe mesnine že več let. »Obredel sem že tričetrt Slovenije in točno vem, kaj ljudem ponudit. Najboljši dnevi za prodajo so petki ali sobote, torki so veliko slabši.« Stojnico naprej je dišalo po siru, ki ga pridelujejo na Kmetiji Božeglav v Sežani. Gospod, ki je hitel obiskovalcem rezati sir za pokušino, je dejal, da se je odločil, da poskusi s prodajo tudi na Vrhniki. »Pri nas doma smo se že pred leti ukvarjali s sirarstvom in poželi veliko nagrad, potem smo ga za nekaj časa opustili, sedaj pa ga ponovno obujajo mladi.« Kislo mleko, jogurti in siri so hitro premamili prve mimoidoče, da so segli po denarnici in poskrbeli za bogatejšo večerjo. Ne vem, če so jo »začinili« še z zelenjavo, vsekakor pa so imeli možnost, kajti stojnica od Kmetije Zalar z Gabrč je bila polno založena. Kot je dejala Renata Zalar, prodaja zelenjavo, tako na palec rečeno, že šest let. »Vrhnika je še podeželska in prenese od enega do dva zelenjavarja na tržnici, dosti več pa že ne.« Pravi, da v hladnejšem delu leta gre prodaja bolje od rok, kajti poleti si številni pridelajo zelenjavo na lastnem vrtu. »Takrat se moramo znajti kot vsak trgovec, in sicer svojo ponudbo kombiniram s ponudbo drugih ponudnikov in na ta način poskušamo pritegniti pozornost kupcev.«
Najem stojnice je za prodajalce relativno poceni, saj znaša 6 evrov. Drugačno tarifo imajo tisti, ki se ne bodo posluževali stojnic, marveč bodo prodajali iz svojega kombija, kot na primer izdelovalci suhe robe. Cena njihovega prodajnega mesta je odvisna od površine, ki jo bodo zasedali. Denar pobira uslužbenec od komunale, ki bo nekaj časa pozoren tudi na prodajalce na drugih koncih Vrhnike, kjer jih bo opozarjal na sprejeti tržni red oziroma da je prodaja poslej dovoljena le še na Sodnijskem trgu.
Medtem ko so tržni dnevi rezervirani predvsem za doma pridelano hrano in za izdelke domače obrti, pa bodo sejmi na stežaj odprli vrata vsem: tudi »Kitajcem«. Takrat bodo glede na število stojničarjev sejem lahko razširili tudi na parkirišče nasproti gasilskega doma.
Uradno odprtje tržnice bo v začetku maja ob občinskem prazniku. (gt, foto: gt)   
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
22.11.2017
Danes ni dogodkov.
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI
29.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: VINO IN VETER
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
24.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: LIGA PRAVIČNIH
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO

Bodite prvi pri oddaji mnenja.