Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

jasno
Danes bo precej jasno, dopoldne bo po nekaterih nižinah še nekaj megle ali ostankov oblačnosti. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
17°C | 30°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 32°C
četrtek, 29.06.2017
18°C | 25°C
petek, 30.06.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
17°C
30°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Včerajšnji begunci odšli, prihajajo novi


OBČINSKE

| |
20.10.2015      12:54
A A

Včerajšnji begunci odšli, prihajajo novi


Vrhnika, 20. oktober – Večina beguncev, ki so prispeli sinoči, je do srede dneva že odšlo. Ker se lahko prosto gibljejo, jih je večina odšla na avtobusno postajo v središče Vrhnike, od tam pa naprej v Ljubljano.


Deli:

Nastanitveni center na Stari Vrhniki smo si ogledali tudi sami, in sicer ravno v času, ko je prispel prvi od napovedanih petih avtobusov. Po preverbi imen in števila ljudi na avtobusu, ki naj bi se ujemalo s popisom na odhodni lokaciji, jih spustijo v vojašnico, in sicer v objekt na vrhu hriba. Spodnja vojašnica služi zaenkrat samo za štab Civilne zaščite in za morebitne obolele. Nastanijo jih po sobah, vendar je dejstvo, da je otežena komunikacija, čeprav je prisoten prevajalec. Angleščina ni ravno njihova vrlina, govorijo pa različne jezike – ne samo arabsko.

Vodja nastanitvenega centra Branko Rajaković je pojasnil, da za njih skrbi okoli 45 prostovoljcev in članov organov državne varnosti: policija, skavti, Rdeči križ, Civilna zaščita, gasilci in Karitas. Pomoč zaenkrat ponujajo tudi druge nevladne organizacije. Zjutraj center obišče tudi ekipa Zdravstvenega doma Vrhnika v smislu jutranje vizite, za preostali čas pa je na voljo številka 112 oziroma nujna medicinska pomoč. Ko je ponoči prispela prva skupina beguncev, so zabeležili nekaj prehladov, zaenkrat še nič resnejšega.

Stanje beguncev je zelo različno. Ko je prišla skupina iz Obrežja, so bili čisti, medtem ko je bila skupina iz Postojne popolnoma blatna in mokra, nekateri celo samo v opankah. Očitno tudi to kaže na način potovanja. Naš sogovornik, 38 letni Ahmad Khalil je dejal, da je skupaj še z eno družino potoval 15 dni od Bagdada do Slovenije. Zahvaljeval se je za gostoljubnost, a hkrati pojasnil, da je bilo v Bagdadu nevzdržno. Domača milica mu je na čelo postavila pištolo, nakar je v strahu za svoje življenje in za družino zbežal.
Na Vrhniki so nastanjene družine in mladostniki, če so pripotovali sami. Rdeči križ in Karitas prosita za vsakršno pomoč v materialni obliki – predvsem topla zimska oblačila, še posebej za otroke. Tega namreč primanjkuje. Čevlji, odeje, nogavice, rokavice, kape in podobna oprava bo zelo dobrodošla. Stvari pripeljite kar v center, kjer vas bodo usmerili na primerno mesto.

Če bi radi pomagali kot prostovoljec v nastanitvenem centru, pokličite Natašo Čož iz Civilne zaščite, na telefon: 041 917 501. Pravijo da nujno potrebujejo prostovoljce predvsem za pospravljanje in za preoblačenje postelj.

 

Gašper Tominc, foto: GT 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.06.2017
Danes ni dogodkov.
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.