Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.10.2018

pretežno oblačno
Ponoči bo v zahodni Sloveniji pretežno jasno. Drugod bo delno jasno, na jugu bo več oblačnosti. Na Primorskem bo pihala šibka do zmerna burja, drugod severovzhodnik.
4°C | 16°C
sreda, 22.10.2018
7°C | 14°C
četrtek, 24.10.2018
8°C | 22°C
petek, 25.10.2018
6°C | 19°C
sobota, 26.10.2018
9°C | 19°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.10.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
4°C
16°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Soglasno za odhod Kemisa


OBČINSKE

| |
21.09.2017      7:55
A A

Soglasno za odhod Kemisa


Vrhnika, 20. september – V Cankarjevem domu je potekal drugi zbor občanov na temo posledic požara v Kemisu v smislu nekakšnega zaključnega poročila.


Deli:

Srečko Šestan, vodja sedaj že ukinjene medresorske delovne skupine je povedal, da je bila po požaru res zmeda in so se iz situacije veliko naučili, kar se je že pokazalo pri boljšem ukrepanju v požaru v Ljutomeru. Joško Knez, prvi mož Agencije RS za okolje, je predstavil analize tal in zraka, te pa po njegovem mnenju kažejo, da nesreča ni imela daljnoročnega vpliva na okolje in zdravje ljudi – razen seveda v primeru onesnaženja Tojnice, ki bo potrebovala večkratno sanacijo. Ivan Eržen, direktor Nacionalnega inštituta za javno zdravje, je prav tako omenil slabo krizno komuniciranje, ter hkrati izpostavil meritve tal, ki kažejo na onesnažnost s kadmijem in kromom, kar pa je posledica usnjarske dejavnosti oziroma njenih odpadkov in ne Kemisa. Jernej Drofenik iz Uprave za varno hrano, je dejal, da so odvzeli 27 vzorcev na krmi in živilih živalskega izvora, od katerih je bil le eden pozitiven – v neposredni okolici Kemisa. Metka Filipič iz Nacionalnega inštituta za biologijo je sicer izrazila rahlo razočaranje, ker se ni nihče pri meritvah obrnil nanje, zato so vzeli vzorce na lastno pest in preverjali toksičnost v algah in vodi v Tojnici. Ta je bila izmerjena dolvodno od Kemisa, a hkrati tudi pred samim Kemisom, kar kaže na bližino nekdanje deponije. Gorazd Pretnar, mikrobiolog, je brez dlake na jeziku dejal, da se z izjavami predhodnikov ne strinja in primer označil, da gre za »deep state«, torej ko država sama sebi krije hrbet na račun državljanov. Po njegovem je v primeru Kemisa šlo vse narobe, za to pa bi moral tudi kdo odgovarjati. Franci Lobnik, ki je več kot štiri desetletja preučeval slovenska tla, zadnja leta pa tudi varstvo okolja, je menil, da je umeščenost Kemisa neustrezna, saj je v urbanem središču, okoli sebe pa bi moral imeti betonsko ogrado ali pa bi se moral nahajati v depresiji, da ne bi prišlo do izliva požarnih vod. Spregovorila je tudi Metoda Dodič Fifak iz Kliničnega inštituta za medicino dela, prometa in športa o zdravstvenih pregledih 283 gasilcev, pri katerih niso odkrili povišanih vrednosti težkih kovin. Krvna slika zaenkrat ne kaže posledic požara, vprašanje pa je, kot je dejala, če iščejo prave vzroke oziroma indikatorje, zato so jim odvzeli kri in jo zamrznili za morebitne kasnejše raziskave, ko se bodo morebiti pokazali novi indici.

Občani so postavili veliko vprašanj, še posebej o monitoringu otrok in drugih občanov. Večina prisotnih strokovnjakov je menila, da je ta nesmiseln, ker je bila izpostavljenost v premajhnem časovnem obdobju. Občani so izrazili željo, da se naredi revizija okoljevarstvenega dovoljenja in se ga mu Kemisu po možnosti odvzame. Strokovnjak iz Arsa je odgovarjal, da to vsekakor bodo storili, a vse v okviru zakonov. Pretnar je še predlagal, naj v bodoče neodvisna agencija vrši monitoring nad vplivom na okolje, račun pa mora plačati onesnaževalec – Kemis. Občani so ob koncu triurnega zbora soglasno z dvigom rok podprli zahtevo, da Kemis zapusti Vrhniko. 

In kaj se je iz vsega tega naučila država? Šestan je pojasnil, da so na okoljskem ministrstvu ustanovili skupino, ki je začela pregledovati pridobljena okoljevarstvena dovoljenja podobnih objektov po državi kot je Kemis, podrobneje naj bi pregledali tudi njihove objekte na terenu, da ne bi več prišlo do podobnega primera kot se je zgodil na Vrhniki.

Gašper Tominc   
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Naš časopis? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 463
Izšla: 01.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 23 24 25 26 27 28 29 30 31
23.10.2018
Danes ni dogodkov.
27.10.201 | Ostalo
DAN ODPRTIH VRAT V BIVŠI VOJAŠNICI 26. OKTOBER
27.10.2018 | Družabni dogodki
Muzikal Mamma Mia!
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Luis in vesoljčki
28.10.2018 | Kino
Vsi vejo
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: KO IZGUBIŠ VSE
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Luis in vesoljčki
28.10.2018 | Kino
Vsi vejo
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: KO IZGUBIŠ VSE
Pokaži več
Skrij

Bodite prvi pri oddaji mnenja.