Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.07.2017

delno oblačno
Popoldne bo sončno in vroče, občasno bo na nebu nekaj koprenaste oblačnosti. Pihal bo veter zahodnih smeri. Najvišje dnevne temperature bodo od 29 do 35 stopinj C.
18°C | 33°C
petek, 21.07.2017
18°C | 33°C
sobota, 22.07.2017
19°C | 34°C
nedelja, 23.07.2017
18°C | 34°C
ponedeljek, 24.07.2017
19°C | 32°C
Opozorila
Četrtek, 20.7.2017 ob 16h
Do ponedeljka bo po nižinah sredi dneva in popoldne velika toplotna obremenitev.
18°C
33°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Slovenija ponovno na prelomnici


OBČINSKE

| |
07.05.2013      9:46
A A

Slovenija ponovno na prelomnici


Vrhnika, 6. maj – Tokratno proslavo ob obletnici osvoboditve Cankarjevega mesta izpod nacističnega okupatorja je zaznamoval visok obisk, kajti slovesnosti se je udeležil predsednik RS Borut Pahor. Opozoril je, da mora slovenska politika zaradi nastale krize znova strniti vrste ter pozabiti na prerekanja in obtoževanja.


Deli:

Predsednik Pahor je v svojem govoru najprej spomnil, da zmaga nad okupatorjem ni prišla sama od sebe, marveč smo Slovenci morali plačati visok krvni in materialni davek. Uradna politika je bila po njegovem od začetka do konca vojne razdeljena, kar je pustilo velike rane še desetletja po vojni oziroma so se deloma začele celiti šele po letu 1991. V luči te narodne razklanosti je Pahor izrazil zaskrbljenost nad aktualnimi dogodki v naši državi, ko se stranke iščoč rešitve na veliko gospodarsko krizo ne morejo ali ne znajo poenotiti. Po njegovem si ne moremo več privoščiti prerekanj in obtoževanj, sprejemanje kompromisov pa ne kaže na šibkost, marveč na politično zrelost. Kot je še dejal, bodo v nasprotnem primeru drugi narodi odločali o naši usodi. »Moja ocena je, da se iz krize še vedno lahko rešimo,« je še dejal, a časa je samo še nekaj mesecev.
Zbrane sta nagovorila tudi Janez Kikelj, predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Vrhnika, ki je poskrbelo za organizacijo prireditve, in župan Stojan Jakin. Slednji je dejal, da sicer ne gre zanemariti osamosvojitvene vojne leta 1991, a da je bil predpogoj za osamosvojitev narodnoosvobodilni boj. Zato mu je, kot se je izrazil, tuje, da nekateri želijo najsvetlejše zvezde NOB izbrisati, ter spomnil na dogodke okoli preimenovanja vojašnice komandanta Franca Rozmana Staneta v Mostah. Podobno je menil tudi Kikelj, ki je dejal, da je negovanje spomina na narodnoosvobodilni boj naloga vseh. Spomnil je na vlogo vrhniškega konca v teh bojih, predvsem na pogosto miniranje železniške proge, zaradi katerega so italijanske in kasneje nemške sile večkrat ostale brez zalog, pa tudi na številne kurirske poti, na katere še danes spominja kurirska postaja TV 17.
Letos je za pevsko kuliso prireditve poskrbel Partizanski pevski zbor iz Ljubljane, ki je z izborom pesmi stopnjeval vzdušje v dvorani do zaključka prireditve, dokler ni publika stala in skandirajoče ploskala ob melodijah pesmi. Prireditev sta povezovala Mirjam Suhadolnik in Miha Schaffer, po koncu pa je ob izbrani kapljici sledilo še tovariško druženje. In tudi tu se je slišala partizanska pesem…

 

Gašper Tominc, foto: GT 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
22.07.2017 | Tečaji in delavnice
Obred duhovne higijene za Žensko
22.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: AVTOMOBILI 3, 3D
22.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: DUNKIRK
24.07.201 | Tečaji in delavnice
VSAKO JUTRO VRELEC MLADOSTI OD JUNIJA ZUNAJ
28.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: DUNKIRK
20.07.201 | Tečaji in delavnice
Dvodnevni bojevniški tabor z eno nočitvijo
20.07.2017 | Ostalo
POGOVOR (Bojan Požar) Z ANTONOM KOMATOM O KEMISU
21.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: VOJNA ZA PLANET OPIC 3D
22.07.2017 | Tečaji in delavnice
Obred duhovne higijene za Žensko
22.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: AVTOMOBILI 3, 3D

Bodite prvi pri oddaji mnenja.