Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 19.10.2017

jasno
Danes bo na zahodu zmerno, ponekod občasno pretežno oblačno. Drugod bo precej jasno. Sredi dneva in popoldne bo ponekod pihal jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 stopinj C.
7°C | 22°C
petek, 20.10.2017
7°C | 20°C
sobota, 21.10.2017
9°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
9°C | 15°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 14°C
Opozorila
Četrtek, 19.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
22°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Občinski svet o begunski problematiki na ......


OBČINSKE

| |
04.03.2016      19:39
A A

Občinski svet o begunski problematiki na izredni seji


Vrhnika, 3. marec – Na pobudo večine svetniških skupin se je na izredni seji sestal občinski svet, kjer je razpravljal o Začasnem namestitvenem centru Vrhnika, v katerem so od 19. februarja ponovno nastanjeni begunci. Seje so se udeležili številni zunanji poročevalci, med drugim tudi predstavniki Ministrstva za notranje zadeve.


Arhivska slika
Arhivska slika
Deli:

 

Kot je pojasnil Daniel Cukjati (SDS), so se odločili za sklic izredne seje, ker v preteklosti kljub pozivom, »… s strani občine ni bilo posluha za tovrstno tematiko.« Pod zahtevo po sklicu so se podpisale vse stranke in liste občinskega sveta, razen SD. Jani Kikelj, član omenjene stranke, je na seji pojasnil, da podpisa niso prispevali v senci tedanjih protestov v Šenčurju ter ker so menili, da bo do tovrstne seje prišlo slej ko prej.

Enajst tisoč beguncev skozi Vrhniko
Prvi begunci so v namestitveni center prispeli lani, 19. oktobra, in sicer jih je bilo 317. Natančno mesec dni so tako rekoč dnevno nastanjali nove in hkrati odvažali »stare« na druge lokacije. Bilo jih je veliko, kar 11.483, a vsi ti so bili v večini primerov nastanjeni v centru največ 24 ur. Ker je nastanitev bila tako kratkotrajna, begunci niso zapuščali centra, pri ljudeh pa to ni vzbujalo skrbi. Točno tri mesece kasneje, 19. februarja, se je slika obrnila: v začasni namestitveni center so namestili prvih 84 migrantov. To je v praksi pomenilo, da migranti ostajajo na Vrhniki dalj časa, po teden, dva ali tri. Odvisno – dokler jim ustrezne službe ne uredijo možnosti nadaljevanja poti proti severu ali proti domovini. Odziv ljudi je bil tokrat drugačen – še posebej v luči neprijetnih dogodkov na območju severa Evrope, kjer jih je že veliko. Strah je dobil krila: starši otrok, ki so nastanjeni v vrtčevskih enotah Barjanček in Žabica ter obiskujejo OŠ Antona Martina Slomška so začeli odločno izražati nezadovoljstvo nad dejstvom, da sta omenjena zavoda tako blizu begunskega centra. »Kmalu za tem so se po socialnih omrežjih začele širiti dezinformacije in sovražni govor«, je na seji dejal župan Stojan Jakin. Nekateri vodilni mediji so jih povzemali in še dodatno prilivali olje na ogenj strahu, ki je doživel vrhunec z javnim protestom nasprotnikov begunske problematike 26. februarja.

Sprva za zaprtje centra, sedaj za omejitev
V luči vsega tega dogajanja so nastajale zahteve podpisnikov, ki so sprva zahtevali zaprtje centra, nato pa so jih v naslednjih dneh nekoliko omilili. Kot je bilo slišati na seji, nobena stranka ali lista ne želi odreči pomoč beguncem, več pa imajo pomisleka nad njihovim prostim gibanjem in nad njihovo strukturo, saj želijo na Vrhniki imeti zgolj ranljive skupine – družine. Prav tako so izrazili mnenje, da naj bi jih na Vrhniki ne bilo več kot 150, kajti to je količina, ki je še obvladljiva. Zahtevali so tudi boljše informiranje o begunski problematiki tako s strani občine kot s strani države. Na koncu so sprejeli 11 sklepov, ki jih navajamo na koncu članka.

 

V šolo ne bodo hodili
Tekom seje se je odprlo kar nekaj vprašanj, na katere je odgovarjal Lado Bradač z Ministrstva za notranje zadeve. Tako je zavrnil težnje svetnikov, da bi bil center zaprtega ali pa vsaj polzaprtega tipa. Kot je dejal, je Slovenija podpisnica mednarodne konvencije o beguncih, kar jim preprečuje, da bi jim prepovedali izhode iz centra. To bi bilo možno samo v izrednih razmerah, a to je že druga zgodba… Komentiral je tudi pomisleke, da bodo begunski otroci hodili v vrhniške šole in vrtce. To bi se zgodilo samo v primeru, če bi na Vrhniki imeli azilantski center, kot ga imajo v Logatcu ali Ljubljani.

Različni programi za begunce
Spregovoril je tudi namestnik vodje Začasnega nastanitvenega centra Vrhnika, ki je dejal, da je 150 beguncev v centru največja možna obvladljiva številka. Za otroke so pripravili igralnico, kjer različne prostovoljske organizacije pripravljalo nekakšne prostočasne dejavnosti, da najmlajše zamotijo in nekako z mislimi spravijo stran od skrbi. Kot je pojasnil, naj bi v bližnji prihodnosti pripravili nekakšne posvetovalnice tudi za ženske. Za begunce imajo predvidene 2 x tedensko po tri ure zdravstvenih storitev oziroma po potrebi tudi več. Sicer pa za begunce skrbi 23 javnih uslužbencev v treh izmenah.

Izpisov iz vrtca ni bilo, zgolj pomisleki
Neposredna bližina centra do vrtca je pri starših vzbudila veliko nejevolje in strahu. Kot je dejala Andreja Brelih Hatunič iz Vrtca Vrhnika, je sprva nekaj staršev izrazilo namero po izpisu otrok iz vrtca, a se to kasneje ni zgodilo. So sicer nekateri otroci začasno manjkali v vrtcu, a so jih starši vse, razen enega, ponovno vključili nazaj v varstvo. Po novem imajo samo en vrtčevski vhod, ki naj bi ga na pobudo župana dali pod ključ, namestili bodo tudi varnostne kamere. Zadnje čase je okrepljeno tudi varovanje tako v neposredni okolici vrtca kot na poteh proti Trojici, kamor radi zahajajo z malčki. Matej Fefer, predstavnik sveta staršev, je dejal, da so starši 24. februarja sprejeli sklepe, da je lokacija centra neprimerna, da je potrebno poostriti varovanje in da so imajo otroci v času odsotnosti brezplačno rezervacijo. Spregovorila je tudi Darja Guzelj, ravnateljica Slomškove šole, ki je dejala, da imajo pri njih po novem tudi varnostnika in da se z otroci veliko pogovarjajo o begunski problematiki ter z njo povezanimi pojmi.


Tudi različni pogledi na problematiko

Da ne bi izhajalo, da je bilo na seji čutiti eno samo nasprotovanje beguncem, je potrebno zapisati tudi, da so med svetniki in svetnicami v nekaterih temah ravno tako obstajali različni pogledi. Ko je bilo na primer govora, da bi beguncem – zato da bi jih zadržali v centru in jih s tem odvrnili od »potepanja« po mestu – v centru zagotovili potujočo trgovino, je na primer svetnica Anja Sluga bila nad takim dejstvom zelo ogorčena, saj so po njenem tudi begunci ljudje kot mi – torej jim ne smemo odreči ponudbe kot jo imamo sami. Daniel Cukjati je predlagal (kar so svetniki na koncu tudi izglasovali), da bi okoli celotnega centra postavili višjo ograjo, je svetnik Janez Kikelj proti temu protestiral, »… češ da je najbolje, da zgradimo še mitralješka gnezda.« Tudi svetnica Nataša Grom je bila v precepu, saj ji hčer obiskuje Slomškovo šolo in jo skrbi za njeno varnost, a hkrati ve, da je treba beguncem pomagati, »… saj se lahko tudi mi nekega dne znajdemo v njihovi koži.« Zato je napovedala, da se bo pri glasovanjih o določenih sklepih vzdržala.


Občinski svet je na koncu triurne seje glasoval o desetih sklepih, ki so jih pripravili svetniki, župan pa jih je nato nekoliko pokrajšal, strnil. Mestoma so jih svetniki na sami seji še dopolnili s svojimi zahtevami oziroma uskladili z mnenjem Bradača. Slednji je dejal, da jih bo država spoštovala, je pa pomenljiva njegova izjava, da sicer zagotavlja, da v centru ne bo več kot 150 ljudi, toda če se bodo stvari obrnile na slabše, potem bodo bo lahko tudi drugače.
Nekateri svetniki in svetnice so se po koncu seje odločili, da bodo tokratno sejnino nakazali v dobrodelne namene.

Gašper Tominc

 

NA SEJI SPREJETI SKLEPI

1.    V začasnem namestitvenem centru na Vrhniki je zaradi neprimerne lokacije (bližine šole in vrtca) možno namestiti največ 150 oseb iz t.i. ranljivih skupin.

 

2.    Občinski svet Občine Vrhnika zahteva od pristojnih sprejem zakonodaje oz. sistema, da bo na Vrhniki t.i. zaprt začasni namestitveni center, kar pomeni, da se nameščeni ne smejo prosto sprehajati izven začasnega namestitvenega centra. V kolikor to ni skladno s predpisi naj se vzpostavi ustrezen hišni red, ki bo preprečeval sprehajanje beguncev v času prihajanja in odhajanja otrok v šolo in vrtec.

 

3.    Občina s pomočjo države poskrbi, da bo znotraj začasnega namestitvenega centra trgovina, ki bo nameščene oskrbovala z željenimi dobrinami.

 

4.    V začasnem namestitvenem centru se zagotovi dodatno varovanje s strani policije in drugih pristojnih oseb, ki jih financira država.

 

5.    Okoli celotnega začasnega namestitvenega centra se postavi ograja, ki bo dejansko onemogočala prehod beguncev (trenutna ograja je neprimerna).

 

6.    Pred vhodom v začasni namestitveni center se zagotovi oseba, ki bo spremljala morebitni prihod in odhod iz centra in s tem zagotavljala stalno obveščenost o osebah, ki v center vstopajo in iz njega izstopajo.

 

7.    Za varovanje otrok v vrtcu Žabica in Barjanček in OŠ Antona Martina Slomška se s finančnimi sredstvi države zagotovi prisotnost najmanj dveh varnostnikov.

 

8.    Pristojni državni organi Občino Vrhnika dnevno obveščajo o številu in strukturi beguncev v začasnem namestitvenem centru.

 

9.    Pristojni državni organi morajo zagotavljati kritje vseh finančnih sredstev, ki jih ima Občina v zvezi z obstojem začasnega namestitvenega centra na Vrhniki, vključno z morebitnimi prostimi mesti otrok v vrtcu, ki so posledica nevpisa oz. izpisa otrok iz vrtca.

 

10. Državni organi morajo vnaprej Občino redno pisno obveščati o vseh spremembah v zvezi z delovanjem začasnega namestitvenega centra.

 

11.  Občinski svet Občine Vrhnika obsoja vsakršni sovražni govor in širjenje lažnih informacij v zvezi z begunsko problematiko.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 452
Izšla: 25.09.2017
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.