Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 23.01.2018

delno oblačno
Ponoči bo zmerno do pretežno oblačno, proti jutru lahko v severovzhodni Sloveniji pade kakšna kaplja dežja. Najnižje jutranje temperature bodo od -5 do 1, ob morju okoli 3 °C.
0°C | 8°C
sreda, 24.01.2018
-1°C | 9°C
četrtek, 25.01.2018
-1°C | 9°C
petek, 26.01.2018
5°C | 10°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.1.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
0°C
8°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Občinske

Nastanili 767 beguncev


OBČINSKE

| |
21.10.2015      11:29
A A

Nastanili 767 beguncev


Vrhnika, 21. oktober – V noči iz torka na sredo je nastanitveni center na Stari Vrhniki zasedlo 767 beguncev, so nam sporočili iz vrhniške Civilne zaščite.


Deli:

Večina od njih se je s posebej organiziranim prevozom v zgodnjih dopoldanskih urah že odpravila proti Ljubljani oziroma drugim lokacijam. Tokratna izkušnja prostovoljcev je bila za razliko od prvega dne drugačna, saj je bilo skoraj dvakrat več beguncev kot dan pred tem. Kapacitete, ki omogočajo 840 postelj, so bile tako skoraj popolnoma zasičene. Viktor Razdrh, poveljnik Civilne zaščite, je dejal, da je ponoči zanje skrbelo okoli 50 prostovoljcev oziroma za varnost tudi nekaj policajev. »Moram izreči vse čestitke prostovoljcem, ki pomagajo – tudi ponoči. Številni od njih celo sami prinašajo obleke in hrano.« Enega takih smo srečali tudi sami, Ljubiša Pejiča iz Ljubljane, ki je pomagal v okviru Zavoda Krog, in je ravno čistil po spalnicah. »Sočustvujem z begunci, me je pa videno malce prizadelo oziroma sem ostal brez besed. Mogoče tudi zato, ker sem prvič v taki vlogi.«
Dobrih sedemsto beguncev v namestitvenem centru je veliko, kar se je pokazalo tudi v praksi, ko je močno narasla potreba po hrani in oblekah. Povečalo se je število smeti in potreb po pridnih rokah, ki bodo počistile prostore in preoblekle postelje. Prvič je bilo nastanjenih tudi več moških – pretekli dan so bile nastanjene družine, kar je imelo za posledico nevarno prerivanje ob prihodu avtobusa.
Nič ne kaže, da se bo situacija umirila. Kaj bo s centrom in prostovoljci čez teden dni? To je edino, kar skrbi Razdrha. »Zmogli bomo, ker moramo. Najbolj me skrbi, da nam bi zmanjkalo prostovoljcev. Zato jih poskušamo čimbolj rotirati – da so dan ali dva prosti in nato pridejo spočiti nazaj.«
V centru imajo zjutraj in zvečer tudi zdravstveno oskrbo, čez dan pa po potrebi pokličejo lokalno Nujno medicinsko pomoč. Do sedaj so zabeležili nekaj prehladnih obolenj, eden je bil zaradi dehidracije nezavesten.
Bodo prišli novi avtobusi beguncev? Nedvomno, pravi Razdrh, »samo ne vemo kdaj, ker to ni odvisno od nas, marveč od države.«
Rdeči križ in Karitas naprošata ljudi, da pomagajo po svojih močeh. Največja potreba je po zimskih oblačilih, čevljih, nogavicah, rokavicah, kapah, šalih… Če se le da, prosijo tudi za otroška oblačila, kajti teh močno primanjkuje. Dobrodošle so tudi otroške kašice (frutki), mleko v prahu… skratka vse kar je na tak ali drugačen način povezano z otroki. Vse to pripeljite v vojašnico na Stari Vrhniki. Odprti so 24 ur na dan.

Gašper Tominc
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 455
Izšla: 18.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.01.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.