Logo MojaObčina.si
DANES
10°C
5°C
JUTRI
15°C
2°C
Oceni objavo

10 let taborniškega rodu Enajsta šola - Od ure fizike do življenja pod smrekami

Vrhnika, 3. maj - Vrhniški taborniški rod Enajsta šola je v Cankarjevem domu z razstavo in programom obeležil deseto obletnico obstoja. Taborništvo je na Vrhniki sicer starejše, saj je bilo prisotno že v času Jugoslavije, a je potem za nekaj let poniknilo. Danes šteje vrhniška taborniška organizacija okoli 80 članov, ki priznavajo, da taborništvo ni samo ljubezen do narave in preživetja v njej, ampak tudi ljubezen do življenja nasploh.
Kot je pojasnila Petra Jelovšek, starešina rodu Enajsta šola, se je vse skupaj začelo pred dobrimi desetimi leti pri uri fizike, ko je učiteljica povabila nekaj tabornikov iz Logatca, da so predstavili dejavnost. »Par nas je dvignilo roko in še isto jesen smo bili že na Jesenovanju. Naslednje leto nas je pet opravilo vodniški tečaj. Kmalu se je pojavila ideja, da bi na Vrhniki imeli svoj rod.«

 

Taborniki že v Jugoslaviji

Petra pravi, da so taborniki obstajali na Vrhniki že v šestdesetih letih kot Odred Ivana Cankarja, nato pa je njihovo delovanje v osemdesetih zamrlo. »Leta 2010 je Ljubica Jelovšek dala pobudo, da bi se taborniki obudili,« pravi. Kot rečeno so na pomoč priskočili logaški taborniki iz rodu Srnjak, v okviru katerih so Vrhničani delovali kot Četa Mnogoterih izvirov, leta 2012 pa so se osamosvojili kot samostojen Rod Enajsta šola. »Bilo je kar nekaj idej, kako bi se imenovali: po barju, močvirskih tulipanih … Nato pa je prevladala ideja, da se poimenujemo po Cankarjevi črtici »Enajsta šola pod mostom«. Vemo, da je bila zanj 'šola za življenje', tudi za nas je taborništvo šola za življenje. Kar nekaj otrok smo že vodili skozi to šolo in upam si trditi, da so ti danes na drugih poteh, kot bi bili, če ne bi bili pri tabornikih.«


Taborništvo je več kot le preživetje v naravi
Mark Dolenšek
 je načelnik rodu Enajsta šola. Pravi, da taborništvo po eni strani predstavlja ljubezen do narave, željo po praktičnih znanjih in veščinah, po drugi strani pa način življenja, skupek vrednot in načel, ki čez leta oblikujejo človeka v samostojnega, angažiranega, avtonomnega in odgovornega posameznika. »S preprostejšimi besedami v dobrega človeka, ki se postavi zase in za druge, stori vse, kar je v njegovi moči za dobro skupine in skupnosti, ter pri tem še uživa.« Sogovornica Petra je delila osebno izkušnjo, kako ji je taborništvo spremenilo življenje. »Če bi mi kdo pred enajstimi leti dejal, da bom nekoč stala tu na odru in hkrati vodila osemdesetčlansko organizacijo, bi mu rekla, ali je nor. Taborniki so mi dali priložnost, da sem se iz tihe punce, zabubljene v knjige, prelevila v osebo, ki se je sposobna spopasti s sodobnim svetom in reševati izzive, s katerimi samo rastem.«

 

Jubilej obeležili s fotografsko razstavo

Tabornike in obiskovalce dogodka so nagovorili tudi gostje, med drugim župan Daniel Cukjati, ki je tudi sam bil dolga leta član sorodne – skavtske organizacije. »Učite se veščin za preživetje v naravi, kuhanja, pospravljanja in podobnega, največja šola pa je to, da se učite živeti skupaj, skrbeti za šibkejše in mlajše ter skupaj premagovati težave. To je pravo tovarištvo, ki vam bo v življenju prišlo še kako prav.« Rok Pandel, načelnik Zveze tabornikov Slovenije, ki je vrhniški organizaciji izročil posebno plaketo, pa je dejal, da je vrhniški rod »… pomemben del taborniške zveze in občine. Tukaj, v lokalnem okolju, ste vidni, aktivno in z zgledom izboljšujete svet.« Zveza tabornikov Slovenije je hkrati podelila tudi kipec Skavta Petra kot priznanje rodu Enajsta šola za najboljšo taborniško akcijo v letu 2020, ko so organizirali različne tekmovalne izzive in na ta način popestrili epidemiološke razmere.

Dogodek v Cankarjevem domu, kjer so zbirali tudi material za pomoč Ukrajini, so kulturno obogatili Gal Žabot na trobenti, Ajda Jelovšek na violončelu in Nikolaj Oblak Brown na klarinetu. Proslavo je povezovala Maša Milčinski. Razstava je na ogled v galeriji Cankarjevega doma, kjer je razstavljenih na desetine fotografij, ki odslikavajo taborniško življenje. Odbrala jih je Hana Štepec, sicer tudi avtorica logotipa desetletnice rodu Enajsta šola.

 

Gašper Tominc

 

Oglejte si tudi