Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 17.08.2018

jasno
Danes bo pretežno jasno. V hribovitem svetu zahodne Slovenije je popoldne in zvečer možna kakšna ploha ali nevihta. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 32 °C.
15°C | 30°C
sobota, 16.08.2018
15°C | 29°C
nedelja, 18.08.2018
17°C | 31°C
ponedeljek, 19.08.2018
16°C | 32°C
torek, 20.08.2018
16°C | 32°C
Opozorila
Petek, 17.8.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
30°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Starovrhniški pritrkovalci z butaro velikanko...


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
09.04.2018      8:56
A A

Starovrhniški pritrkovalci z butaro velikankoDeli:

V starih časih je na vasi veljalo, da je bil ob cvetni nedelji tisti z največjo butaro tudi najbolj  spoštovan in občudovan, butara pa je poleg svoje dolžine morala vsebovati tudi sedem različnih lesov, pa tudi pomaranče so morale biti privezane na njej, če si je izdelovalec le lahko privoščil njihov nakup. Že kar nekaj let smo Starovrhniški pritrkovalci to čast prepustili komu drugemu, letos pa smo se odločili, da je vrsta spet na nas in tako pljunili v roke. Najpomembnejša sestavina vsake butare je bršljan, po katerega smo se, že tradicionalno, odpeljali na Primorsko, saj je tam (po legendi, ki kroži med izdelovalci) bolj zelen ima več »kuglic«, najverjetneje pa razlog tiči v tem, da je tam le bolj dostopen. Ostale sestavine, se pravi še leskove šibe, brin, resje, oljčne vejice, dren in tisa (ki pa je pri nas zaščitena, zato smo uporabili jelko),  pa smo nabrali malo v Starem malnu, malo na Raskovcu in ostalo v bližnji okolici. Sicer je pridobivanje sestavin le pol dela, butaro je treba potem še zvezati, kar nam je vzelo še dobra dva dneva. A smo tudi to zmogli in jo na praznik prinesli v farno cerkev ter postavili kar v njej, potem pa še enkrat zunaj, kjer je bila na ogled še nekaj časa. Merila je 17 metrov, kar pride ravno do cerkvenega stropa, teža je bila neznana, obveščeni viri pa vedo še povedati, da je bilo porabljenega zelenja kar za tri prikolice. Pri tem bi se izdelovalci radi zahvalili za gostoljubje tudi našemu »sponzorju« Anžetu Stržinarju, ter vsem,  ki so nam kakorkoli pomagali pri izdelavi in postavitvi letošnje velikanke.

 

Aljaž Ogrin
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Naš časopis? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Naš časopis
Tržaška cesta 25
Tel:(01) 750 66 38
Naš časopis
Številka: 461
Izšla: 02.07.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.