Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 24.06.2017

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nekatere nevihte se lahko zavlečejo tudi v večerni čas. Najnižje jutranje temperature bodo od 17 do 22, v alpskih dolinah okoli 14 stopinj C.
21°C | 33°C
nedelja, 25.06.2017
21°C | 29°C
ponedeljek, 26.06.2017
17°C | 31°C
torek, 27.06.2017
17°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
18°C | 33°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 20h
Zvečer so še možne močnejše nevihte z nalivi in sunki vetra, ni izključen tudi pojav toče. Ob tem so možni porasti hudourniških voda.
21°C
33°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Tistega lepega dne- 50 let od odprtja kina ......


KULTURA

| |
13.10.2014      19:49
A A

Tistega lepega dne- 50 let od odprtja kina Bevke, 85 let od prve bevške filmske predstaveDeli:

 

V soboto, 20. septembra, smo se v Kulturnem domu Bevke zbrali zdajšnji in nekdanji sodelavci in privrženci bevškega kina, da bi skupaj praznovali častitljivi jubilej vsi tisti, zaradi katerih je nekoč tudi še danes živi Kino Bevke. Dogodek, ki sta mu v nedeljo sledili še projekciji oratorijskega filma Robin Hood in zimzelenega To so gadi, smo izvedli pod okriljem tradicionalne prireditve »Kojk je u Beukah fejst«.

Sobotni večer je potekal v obujanju bogate bevške filmske zgodovine, ki jo je strnjeno predstavil ljubitelj in raziskovalec kinematografske preteklosti Klemen Žun, svoje spomine na delovanje legendarnega kina pa so dodali še gostje, ki so sooblikovali njegovo zgodovino: Franci Milošič, Marjan Košir, Miro Vonča, Janko Skodlar, Marjan Keržmanc in Jože Gantar.

Izvedeli smo, da so prvo predstavo gibljivih slik Bevčani videli še v času, ko je v tedanji Kraljevini Jugoslaviji kraljeval nemi film. To se je pripetilo pred natanko 85-timi leti v dvorani starega gasilskega doma, ki jo je leta 1929 (prvič) obiskal potujoči kinematograf. Do stalnejših filmskih predstav je bilo potrebno v Bevkah počakati vse do sredine julija 1964, ko so v bevškem zadružnem domu ponosno odprli svoj kinematograf. Odtlej se je v dvorani današnjega kulturnega doma preko domačih projektorjev Iskra odvrtelo približno 1.300 filmskih predstav (največkrat ob nedeljah), izmenjalo se je okoli dvajset kino operaterjev, filme pa si je v abrahamovski zgodovini skupno ogledalo skoraj 100-tisoč obiskovalcev. Dvorana in oprema je bila večkrat tudi preurejena, nekatera leta pa so bila ob tegobah, ki so jih utrpele kino-dvorane (razmah televizije, videa in interneta), žal tudi kinematografsko neaktivna.

V bevškem filmskem repertoarju so se predstavili najimenitnejši filmski spektakli, najodmevnejša domača produkcija, v zlatih časih kinematografov tudi številni vesterni in mjuzikli, kot tudi uspešnice Stevena Spielberga in še bi lahko naštevali. Posebno mesto so imeli v Bevkah filmi Moje pesmi, moje sanje, Kekec, Deset zapovedi, Ben Hur in V vrtincu, ki so bili z večkratnimi reprizami tako predstavljeni različnim generacijam, požrtvovalna ekipa Kulturnega društva Bevke pa je filme mnogokrat prikazala celo pred Ljubljano.

Danes je kino Bevke v Sloveniji neprimerljiv fenomen. V času, ki je za kino izjemno neugoden, predstavlja ponovni zagon kina v decembru 2012 zadnjo znano tovrstno oživitev rednega klasičnega kino-prikazovanja, med približno 40 še aktivnimi slovenskimi kino prizorišči pa je majhna vasica na obrobju barja obenem tudi najmanjši slovenski kraj, koder se filmi še prikazujejo na velikem platnu. Zakaj kino živi in še danes razveseljuje ter bogati kulturno življenje domačinov pa nas je s svojimi besedami, da »smo vsi delali v slogi in z veseljem za dobro vasi in vaščanov«, najbolje opomnil prvi bevški kinooperater Vinko Petkovšek.

V novo sezono smo v Kinu Bevke letos vstopili tehnično modernizirani za predvajanje najnovejših filmov, čeprav bomo filme še vedno radi zavrteli tudi s filmskih kolutov. Oktobra smo tako predvajali filma Otožna Jasmin in Ledeno kraljestvo, v mesecu novembru pa sta na sporedu zgodovinska kostumska drama Kraljevska afera in mladinski film Bekas.

Klemen Žun  in sodelavci Kina Bevke

 

V okvirček :

nedelja, 2.11. ob 18h : Kraljevska afera o ljubezni in politični triler o boju za oblast

Danska ob koncu 18.stoletja. Lepa in izobražena petnajstletna princesa Karolina Matilda pride na danski dvor za ženo duševno bolnemu in razvratnemu mlademu kralju Kristjanu VII. Za kraljevega osebnega zdravnika imenovan svobodomiselni Struensee. Med njim in kraljico se razvname strastna in prepovedana ljubezen, ki za vedno spremeni zgodovino naroda.

nedelja, 16.11. ob 18h : Bekas o vztrajnosti, upanju in sanjah o vsemogočnem Supremanu

( 9+, slovenski podnapisi)

Čistilca čevljev Dana in Zana sta brata bekasa ( kurdsko bekas= brez staršev). Živita na strehah v domačem mestu. Njune sanje so priti v Ameriko ter najti Supermana, da jima bo pomagal do boljšega življenja. Na pot se odpravite brez potnega lista, denarja in brez spremstva staršev. Imata pa osla in veliko iznajdljivosti.

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 449
Izšla: 29.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
24.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: AVTOMOBILI 3, 3D
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6

Bodite prvi pri oddaji mnenja.