Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 15.11.2018

pretežno jasno
Ponoči se bo pooblačilo v vzhodnih krajih, oblačno bo ostalo tudi drugod v notranjosti Slovenije. Jasnilo se bo na Primorskem, kjer bo zapihala šibka burja. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 9, ob morju 12 °C.
6°C | 11°C
petek, 16.11.2018
6°C | 11°C
sobota, 17.11.2018
3°C | 9°C
nedelja, 18.11.2018
3°C | 8°C
ponedeljek, 19.11.2018
0°C | 7°C
Opozorila
Torek, 13.11.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
11°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Prisluhnili Rodetovi radijski igri


KULTURA

| |
26.10.2017      9:29
A A

Prisluhnili Rodetovi radijski igri


Vrhnika, 24. oktober – Pred prihajajočim dnevom reformacije sta Zavod Ivana Cankarja Vrhnika in Cankarjeva knjižnica Vrhnika v sodelovanju s 3. programom Radia Slovenija (Program Ars) poskrbela za javno predvajanje radijske igre Zadnjikrat v Ljubljani.


Deli:


Zgodovinska drama prikazuje zaplete ob zadnji Trubarjevi vrnitvi v slovenske dežele leta 1567 in njegov poznejši dokončni odhod iz Ljubljane, vpleteni pa so tudi utrinki z njegove težke življenjske poti. Radijska igra je delo Vrhničana Jožeta Rodeta in je bila prvič predvajana 30. oktobra 2007 na 1. programu Radia Slovenija. Igri je dal pečat še en Vrhničan, Jože Valentič, in sicer v vlogi režiserja.

Na Vrhniki je potekalo predvajanje v mali dvorani Cankarjevega doma, kjer so se poslušalci lahko predali poslušanju ob kozarcu mošta in peharju suhega sadja ter oreščkov. Predvajanje radijskih iger se je na Vrhniki dobro prijelo, po tistem ko so pred leti poskusno predvajali eno od teh. Tako je bil tudi tokrat dober obisk poslušalcev, ki so lahko v sklepnem delu večera prisluhnili še pogovoru z Jožetom Rodetom in dramaturgom radijske igre Pavlom Lužanom. Pogovor je vodila Vilma Štritof. Rode je bil do upokojitve zaposlen na RTV Slovenija v uredništvu mladinskega programa kot dramaturg, nekaj časa pa tudi kot urednik. Poleg televizijske in gledališke se je ukvarjal še z radijsko dramaturgijo. Pisal je predvsem za otroke in mladino - napisal je celo vrsto knjig o odraščanju, kamor je vpletal tudi svoje lastne izkušnje. Vrhničanom pa je znan predvsem po sedaj praktično edinem preglednem knjižnem delu o zgodovini Vrhnike:  »Vrhnika skozi stoletja«.

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Naš časopis? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 464
Izšla: 05.11.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.