Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 22.09.2018

oblačno
Popoldne bo oblačno in deževno. Predvsem na Primorskem bodo sprva možne posamezne nevihte, tam bo začela pihati zmerna burja. Hladilo se bo, popoldanske temperature bodo le od 10 do 13, ob morju okoli 18 °C.
16°C | 18°C
nedelja, 23.09.2018
12°C | 24°C
ponedeljek, 24.09.2018
14°C | 20°C
torek, 25.09.2018
5°C | 18°C
sreda, 26.09.2018
3°C | 17°C
Opozorila
Sobota, 22.9.2018 ob 13h
Popoldne bodo predvsem na Gorenjskem, severnem Primorskem in deloma v osrednji Sloveniji možni krajevni nalivi, zaradi katerih pričakujemo močnejši porast hudourniških vodotokov.
16°C
18°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Predsednik Borut Pahor sklical sejo Častnega ......


KULTURA

| |
30.01.2018      9:04
A A

Predsednik Borut Pahor sklical sejo Častnega odbora za počastitev 100. obletnice smrti Ivana CankarjaDeli:

Ljubljana, 26. januar - Predsednik Republike Slovenije Borut Pahor je v Predsedniški palači sklical slavnostno sejo Častnega odbora za počastitev 100. obletnice smrti Ivana Cankarja. Uvodoma se je predsednik republike kot predsednik Častnega odbora članom zahvalil, da so se odzvali njegovemu povabilu in povedal, da bo letošnje leto posebno, saj ga bomo posvetili našemu največjemu pisatelju in dramatiku: vsi skupaj in vsak pri sebi se bomo vse leto spominjali njegovega življenja. Ocenil je, da razmišljanje o Cankarju in dediščini, ki nam jo je dal, lahko pomeni tudi razmislek o zadnjih sto letih v življenju Slovencev. Kaj se je v teh sto letih zgodilo in spremenilo? »Ko premišljam o Cankarju, se mi zdi, da se človek v bistvu ni spremenil: človek je bitje iskanja in hrepenenja, želi si pravice in išče resnico. Beseda je njegova pot in jezik je njegova čudovita, čudežna popotnica - v svet, do drugega človeka, do resnice. To se, mislim, ni spremenilo,« je dejal predsednik Pahor.
Vse skupaj je povabil, da vstopimo v Cankarjevo leto in dejal, da bo tudi sam letos pogosteje kot sicer prebral kakšno Cankarjevo misel in si že ogledal uprizoritev Pohujšanja v dolini šentflorjanski v Cankarjevem domu v Ljubljani. Dodal je, da je izšla posebna Cankarjeva poštna znamka, ki jo je na predlog Urada predsednika RS izdala Pošta Slovenije.
Besedo je predal ddr. Ireni Avsenik Nabergoj, sekretarki Častnega odbora, ki je na kratko predstavila delo in aktivnosti delovne skupine za počastitev stote obletnice smrti Ivana Cankarja, in ki je zastavljeno tako, da so zajeta vsa področja kulturne, umetniške, znanstvene in družbene dejavnosti državljanov RS in Slovencev v zamejstvu in po svetu. Zahvalila se je vsem ustanovam, ki so že in še pripravljajo številne vsebinsko bogate kulturno-umetniške dogodke ali pa so v mjihovem načrtu za obdobje do konca leta. »Letos imamo Slovenke in Slovenci izjemno priložnost, da se ob umetniški besedi in kritični misli Ivana Cankarja med seboj povežemo na vseh področjih kulture, umetnosti, znanosti in družbenega življenja ter še poglobimo našo ljubezen do slovenske domovine, slovenskega jezika, kulture in umetnosti. Kakor je zapisal Ivan Cankar že daljnega leta 1909 v starodavni pripovedki Kurent: »O domovina, ko te je Bog ustvaril, te je blagoslovil z obema rokama in je rekel: „Tod bodo živeli veseli ljudje!“, je svojo misel zaključila ddr. Avsenik Nabergoj.
V letu 2018 se spominjamo 100. obletnice smrti enega največjih slovenskih literarnih ustvarjalcev, ki nam je zapustil izjemen opus ter še danes predstavlja neizčrpen vir navdiha. Obeležitev stote obletnice smrti Ivana Cankarja se nam ponuja kot nespregledljiva priložnost za širšo uveljavitev pomena kulture, jezika in knjige v naši družbi. Vlada RS je s sklepom 22. 12. 2016 ustanovila Častni odbor za počastitev 100. obletnice smrti Ivana Cankarja, ki mu predseduje predsednik Republike Slovenije. Člani odbora so dr. Milan Brglez, predsednik DZ RS, dr. Miro Cerar, predsednik Vlade RS, gospod Alojz Kovšca, predsednik DS RS, gospod Anton Peršak, minister za kulturo Vlade RS, dr. Maja Makovec Brenčič, ministrica za izobraževanje, znanost in šport Vlade RS, akad. dr. Tadej Bajd, predsednik Slovenske akademije znanosti in umetnosti, akad. dr. France Bernik, akad. dr. Janko Kos, gospod Ivo Svetina, predsednik Društva slovenskih pisateljev, gospod Zoran Janković, župan Mestne občine Ljubljana, gospod Stojan Jakin, župan Občine Vrhnika, akad. dr. Milček Komelj, predsednik Slovenske matice, gospa Martina Rozman Salobir, ravnateljica Narodne in univerzitetne knjižnice v Ljubljani, gospa Uršula Cetinski, generalna direktorica Cankarjevega doma in gospa Renata Zamida, direktorica Javne agencije za knjigo RS. Sekretarka častnega odbora je ddr. Irena Avsenik Nabergoj.

AVDIO nagovor predsednika republike Boruta Pahorja na današnjem Častnem odboru za počastitev 100. obletnice smrti Ivana Cankarja: 2018-1-26_ PRS_nagovor.mp3  in celoten AVDIO posnetek častnega odbora: 2018-1-26_castni_odbor_Ivan Cankar.mp3 lahko najdete na ftp://ftp.up-rs.si/ (uporabniško ime: mp3slika, geslo: mp3slika) oziroma na skupno ftp://mp3slika:mp3slika@ftp.up-rs.si/


0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Naš časopis? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 462
Izšla: 27.08.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
September 22 23 24 25 26 27 28 29 30 1
25.09.2018 | Umetnost
CANKAR V ČASU
27.09.2018 | Kino
Filmsko dopoldne: VSI VEJO
22.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: SKRIVNO ŽIVLJENJE MAČK 3D
22.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: MOJ KUŽA PATRICK
23.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: CHRISTOPHER ROBIN
23.09.2018 | Kino
Kino Vrhnika: NA OBALI CHESIL
25.09.2018 | Umetnost
CANKAR V ČASU

Bodite prvi pri oddaji mnenja.