Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 29.06.2017

delno oblačno
V prvem delu noči bodo nevihte s krajevnimi neurji od zahoda zajele večji del Slovenije, v drugem delu noči pa prehodno povečini ponehale.
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
16°C | 26°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
nedelja, 02.07.2017
14°C | 25°C
ponedeljek, 03.07.2017
14°C | 26°C
Opozorila
Sreda, 28.6.2017 ob 18h
Do sredine noči so ob nevihtah še možna krajevna neurja. Močni sunki zahodnega vetra in nalivi bodo ob prehodu hladne fronte najprej (okoli 22. ure) zajeli obalo, nato pa v približno treh urah prešli vso Slovenijo.
17°C
25°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Odkrili tablo pri Cankarjevi spominski hiši


KULTURA, TURIZEM

| |
14.12.2015      11:15
A A

Odkrili tablo pri Cankarjevi spominski hiši


Vrhnika, 11. december – Na obletnico Cankarjeve smrti so pri njegovi spominski hiši na Klancu odkrili tablo, ki označuje umeščenost omenjenega objekta v Slovensko pisateljsko pot. Gre za projekt, del katerega je Vrhnika že dalj časa, aktivno pa sodeluje zadnji dve leti, cilj pa je promocija naših literatov in tako imenovani literarni turizem.


Deli:

Kot je pojasnila Marija Zakrajšek iz Zavoda Ivana Cankarja Vrhnika, je pred leti izšel vodnik »Slovenska pisateljska pot – vodnik po domovanjih 106 pesnikov in pisateljev«, v katerem je bila zajeta tudi Cankarjeva spominska hiša z opisi vrhniških lokacij in objektov, ki jih srečujemo v pisateljevih delih. Vrhnika se je projektu dejavneje priključila pred dvema letoma, ena zadnjih aktivnosti je bil letošnji literarni triatlon v Cankarjevi knjižnici. Sedaj pa so pred pisateljevo spominsko hišo na Klancu postavili še informativno tablo z zemljevidom vseh slovenskih literatov, ki jih zajema vodnik, s poudarkom na Cankarju. 

Igor Likar iz društva slovenskih pisateljev, ki vodi projekt Slovenska pisateljska pot, je dejal, da je odziv javnosti na literarni turizem zelo pozitiven in napovedal, da bo izšel še drugi del vodnika, ki bo zajemal tudi zamejske literate. Ivo Svetina, predsednik Društva slovenskih pisateljev, katerega mati je bila rojena na Vrhniki, pa je še dodal, da nastajajoča mreža domov slovenskih literatov nima le zgodovinskega in turističnega pomena, marveč je tudi duhovna mreža, »… ki nam je dala in nam še daje samozavest in poudarja samobitnost.«

Odkritju table je sledil literarni večer z branjem Cankarjevih del ob soju petrolejke, slišati je bilo mogoče tudi kitarski duo Hic et Nunc s projektom »Tolmun«, za piko na i pa so obiskovalcem postregli še s Cankarjevo kavo in piškoti v obliki pisateljevih brkov.

 

Gašper Tominc, foto: GT

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 450
Izšla: 26.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 29 30 1 2 3 4 5 6 7 8
29.06.2017 | Kino
Kino Vrhnika: CHURCHILL
30.06.2017 | Družabni dogodki
Urbani vrt #6
07.07.2017 | Kino
Kino Vrhnika: GIMME DANGER

Bodite prvi pri oddaji mnenja.