Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.10.2018

pretežno oblačno
Danes bo v zahodni Sloveniji pretežno jasno. Drugod bo pretežno oblačno, popoldne se bo od severozahoda delno zjasnilo. Na Primorskem bo pihala zmerna burja, drugod severovzhodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 12 do 15, na Primorskem do 18 °C.
7°C | 14°C
torek, 21.10.2018
10°C | 12°C
sreda, 23.10.2018
6°C | 16°C
četrtek, 24.10.2018
6°C | 20°C
petek, 25.10.2018
7°C | 18°C
Opozorila
Ponedeljek, 22.10.2018 ob 8h
Dodatnega opozorila ni.
7°C
14°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Jabolko navdiha za ustvarjalce Cankarja v ......


KULTURA

| |
05.09.2018      10:22
A A

Jabolko navdiha za ustvarjalce Cankarja v stripu


Ljubljana, 3. september - Predsednik republike Borut Pahor je na prvi šolski dan podelil jabolko navdiha ustvarjalcem in ustvarjalkam literarnega projekta Cankar v stripu.


Pahor je jabolko navdiha podelil vodji projekta Cankar v stripu Urošu Grilcu in vsem ustvarjalkam in ustvarjalcem, ki so stali za tridelnim stripovskim projektom.
Pahor je jabolko navdiha podelil vodji projekta Cankar v stripu Urošu Grilcu in vsem ustvarjalkam in ustvarjalcem, ki so...
Deli:

Zbirko Cankar v stripu so ustvarile tri avtorske dvojice: Andrej Rozman Roza in Damijan Stepančič sta premlevala Hlapce in ustvarila strip Hlapci - ko angeli omagajo. Boštjan Gorenc Pižama in Tanja Komadina sta pretresala Moje življenje ter spisala in izrisala Moj lajf. Žiga X Gombač in Igor Šinkovec sta pravičniško premišljevala Hlapca Jerneja in njegovo pravico ter ustvarila stripovsko basen Hlapec Jernej in pasja pravica.

Del ekipe, ki so prejeli jabolko navdiha, so še likovna urednica Lena Jevnik, urednica besedil Ženja Leiler in oblikovalka projekta Petra Černe Oven.

Ustvarjalci projekta so po prepričanju predsednika republike »z domiselnim, drznim in svežim pristopom dragoceno prispevali k popularizaciji dediščine Ivana Cankarja«. Njihovo delo je po Pahorjevem mnenju navdih mladim in vsem novim spoznavalcem Cankarjeve misli in edinstven poklon velikanu slovenske literature.

»Brezčasnim vprašanjem, ki jih Cankar obravnava v svojih delih, so avtorji dali sodobno besedo in podobo, a tudi mesto. Na nekatera morda dajejo celo odgovore sodobnega časa. S stripovskimi pripovedmi in ilustracijami so mladim, pa tudi vsem drugim bralcem iskreno in priljudno približali Cankarjeva dela ter jih spodbudili k razmišljanju o njegovih sporočilih za naše razmere in potrebe. Sto let po svoji smrti je Cankar tako postal del današnje popularne kulture. Legenda, bi rekli njegovi mladi bralci in bralke,« so poudarili v uradu predsednika republike.

A Cankar v stripu je precej več kot le knjižna poslastica, so prepričani v uradu predsednika republike. Hkrati s stripi sta nastali še razstava, ki je v desetih mesecih Cankarjevega leta obiskala deset krajev v Sloveniji in zamejstvu, in gledališki performans Cankar strip, ki je doživel že 14 ponovitev. Na slovenskem knjižnem sejmu je bila zbirka nagrajena za najlepše oblikovano knjigo v kategoriji strip in karikatura.

Projekt pa se še razvija in raste naprej - pred mesecem je strip Hlapec Jernej in pasja pravica izšel v nemškem prevodu, že to jesen pa bo Lutkovno gledališče Maribor uprizorilo predstavo Moj lajf.

 

STA/GT, foto: Tamino Petelinšek

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Naš časopis? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 463
Izšla: 01.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31
22.10.2018 | Tečaji in delavnice
Domača kozmetika kot pomoč zdravju
22.10.2018 | Kultura
Gledališki abonma in izven: Županova Micka
27.10.2018 | Družabni dogodki
Muzikal Mamma Mia!
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Luis in vesoljčki
28.10.2018 | Kino
Vsi vejo
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: KO IZGUBIŠ VSE

Bodite prvi pri oddaji mnenja.