Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 22.10.2018

delno oblačno
Ponoči bo na Primorskem pretežno jasno, pihala bo zmerna burja. Drugod v notranjosti države bo večinoma oblačno, predvsem v jugovzhodnih krajih bo občasno še možen rahel dež. Najnižje jutranje temperature bodo od 3 do 8, ob morju okoli 10, v Gornjesavski dolini okoli 0 °C.
5°C | 14°C
torek, 23.10.2018
6°C | 15°C
sreda, 24.10.2018
7°C | 21°C
četrtek, 25.10.2018
7°C | 14°C
Opozorila
Nedelja, 21.10.2018 ob 17h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
14°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Drugi mednarodni pevski festival


KULTURA

| |
14.05.2018      8:20
A A

Drugi mednarodni pevski festival


Vrhnika, 12. maj – Pevsko društvo Ivana Cankarja Vrhnika je v okviru Cankarjevega leta v osrednjem kulturnem hramu občine organiziralo prvi del Drugega mednarodnega pevskega festivala. Drugi del bo sledil v začetku decembra, ob zaključku Cankarjevega leta, ko sem jim bodo pridružila še ostala društva, ki jih ni bilo in nosijo ime Ivana Cankarja.


Deli:

Kot je dejala Nadja Malovrh, ki je idejni oče in gonilna sila projekta, hkrati pa tudi predsednica omenjenega pevskega društva, je v njej že dolgo tlela želja, da bi na enem mestu zbrala vsa društva na svetu, ki so poimenovana po največjem slovenskem literatu. Iskanje društev, dogovarjanja z njimi, manjkalo ni niti srečnih naključij, ki so odpirala nova vrata, je zahtevalo veliko časa in energije, a naposled je le uspelo: v pomladanskem delu se je na odru Cankarjevega doma predstavilo osem društev. To so bila KUD Ivan Cankar Ljubljana (Ženski pevski zbor Ivan Cankar Ljubljana), KD Ivan Cankar Jurovski dol (Jurovski oktet), KD Ivan Cankar Tabor (plesna sekcija), KD Ivan Cankar Bevke (ljudski godci), KUD Ivan Cankar Šmartno v Tuhinju (dramska sekcija), Slovenska kulturna skupnost Timoške krajine »Ivan Cankar« Zaječar, Avstralsko-slovensko društvo Geelong - Slovenski klub Ivan Cankar ter Pevsko društvo Ivana Cankarja Vrhnika – Mešani pevski zbor Ivana Cankarja.

Največ pozornosti so v slabi dve ure trajajočem programu poželi zdomci: avstralska skupnost, ki se je »povezala« v živo s Cankarjevim domom preko skypa ter z različnimi videi predstavila njihove prostore in delovanje, prebrali so celo nekaj odlomkov Cankarjevih del. Veliko naklonjenost publike so poželi tudi gostje iz Srbije, ki pa so se javnosti prvič predstavili že dan prej v Cankarjevi knjižnici z literarnim večerom. Na njem so nastopali skupaj z učenci dopolnilnega pouka slovenščine iz Društva Slovencev Emona Ruma,  kjer so se lani mudili člani vrhniškega pevskega društva Ivana Cankarja. Ob tej priložnosti so knjižnici izročili darilo članice Društva Slovencev Kredarica iz Novega Sada, dr. Svetlane Momčilović – knjižico, ki je bila natisnjena v Beogradu leta 1908, in v kateri je prevod Cankarjeve črtice V predmestju. Gospa Svetlana je v posvetilu zapisala: »To knjigo, ki je preživela stoletje v mojem domu, z veseljem podarjam slovenskemu narodu v slavo njegovega sina, velikega pisatelja Ivana Cankarja.«

Največ zaslug za gostovanje Slovencev iz Srbije pa ima učiteljica dopolnilnega pouka slovenščine v Srbiji Rut Zlobec.

Festival je začel in zaključil Mešani pevski zbor Ivana Cankarja Vrhnika s Cankarjevimi pesmimi, ki so bile uglasbene prav za njih. Prvi dve, Na mojo pot in Oj, ta noč milobe polna je za njih uglasbil Egi Gašperšič. Zadnja z naslovom  Njena pisma, pa je bila premierno izvedena ravno na tej prireditvi. Uglasbil jo je Ivan Florjanc, ki se je tudi udeležil festivala.

Sicer pa se je večer zaključil tako kot se je začel (uvodoma je bil predvajan posnetek druženje v Avstraliji, na katerem so prepevali Slakovo pesem): z družnim prepevanjem vseh nastopajočih (in dvorane) ponarodele V dolini tihi.

 

Gašper Tominc, foto: GT
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Naš časopis? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 463
Izšla: 01.10.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30
21.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Mala noga
21.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: CANKAR
22.10.2018 | Tečaji in delavnice
Domača kozmetika kot pomoč zdravju
22.10.2018 | Kultura
Gledališki abonma in izven: Županova Micka
27.10.2018 | Družabni dogodki
Muzikal Mamma Mia!
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: Luis in vesoljčki
28.10.2018 | Kino
Kino Vrhnika: KO IZGUBIŠ VSE
28.10.2018 | Kino
Vsi vejo

Bodite prvi pri oddaji mnenja.