Logo MojaObčina.si

Vrhnika

JUTRI
3°C
-1°C
PET.
5°C
-1°C
Deli

Nova javna poziva za pridobitev nepovratnih spodbud

Eko sklad, javni sklad je tudi v letošnjem letu zagotovil sredstva za nepovratne finančne spodbude občanom za izvedbo njihovih novih naložb rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti eno- in dvostanovanjskih in za nakup nekaterih vozil. Od petka 13.10.2017 sta tako v Uradnem listu RS in na spletni strani www.ekosklad.si objavljena nova poziva s spodbudami za naložbe v stavbah in vozila, ki prinašata kar nekaj novosti.

Med novostmi za občane so znatno višja nepovratna sredstva za zamenjavo starih kurilnih naprav s toplotno črpalko ali novo kurilno napravo na lesno biomaso ter nepovratna sredstva za ogrevanje na plin v občinah, degradiranih zaradi onesnaženosti zraka. Druga bistvena novost pa so nepovratna sredstva za električna motorna kolesa in mopede ter postopkovne spremembe. Občani bodo namreč vlogo za pridobitev nepovratnih sredstev za električna vozila lahko oddali po izvedbi naložbe.

 

Za naložbe učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije v eno- in dvostanovanjskih stavbah ter za nekatere naložbe v posameznih stanovanjih v večstanovanjskih stavbah bodo spodbude še naprej višje za hkratno izvedbo več ukrepov, na voljo pa bodo za naslednje ukrepe:

 

A  -         vgradnja solarnega ogrevalnega sistema v stanovanjski stavbi;

B  -          vgradnja kurilne naprave na lesno biomaso za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe;

C  -         vgradnja toplotne črpalke za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe;

D  -         priključitev starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe na sistem daljinskega ogrevanja (nov ukrep, do sedaj samo za priključitev na sistem daljinskega ogrevanja na obnovljiv vir energije);

E  -          vgradnja energijsko učinkovitih lesenih oken v starejši stanovanjski stavbi;

F  -          toplotna izolacija fasade starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe;

G  -         toplotna izolacija strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru v starejši eno- ali dvostanovanjski stavbi;

H  -         vgradnja prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka v stanovanjski stavbi;

I  -           vgradnja plinskega kondenzacijskega kotla za centralno ogrevanje starejše stanovanjske stavbe (nov ukrep, velja samo v občinah s sprejetim Odlokom o načrtu za kakovost zraka);

J  -           gradnja ali nakup skoraj nič-energijske nove eno- ali dvostanovanjske stavbe;

K  -          celovita obnova starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe;

L  -          nakup stanovanja v novi ali obnovljeni skoraj nič-energijski tri- in večstanovanjski stavbi (nov ukrep, do sedaj samo za nakup stanovanja v obnovljeni večstanovanjski stavbi).

 

Za ukrepa zamenjave stare kurilne naprave z novo napravo za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe bodo nepovratne finančne spodbude bistveno višje kot doslej, in sicer za:

-              kurilno napravo na lesno biomaso do 50 % (prej 20 %) priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4.000 EUR (prej 2.000 EUR) na območjih občin, kjer ni sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka oziroma do 60 % (prej 50 %) priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 5.000 EUR (prej 4.000 EUR) na območjih občin, ki imajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka;

-              toplotno črpalko do 40 % (prej 20 %) priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 4.000 EUR (prej 2.500 EUR) za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica/voda in 2.500 EUR (prej 1.000 EUR) za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda na območjih občin, kjer ni sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka, oziroma do 50 % priznanih stroškov naložbe, vendar ne več kot 5.000 EUR (prej 3.100 EUR) za ogrevalno toplotno črpalko tipa voda/voda ali slanica/voda in 3.200 EUR (prej 1.250 EUR) za ogrevalno toplotno črpalko tipa zrak/voda, na območjih občin, ki imajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka.

Občani, ki so za navedene ukrepe vlogo oddali na prejšnji javni poziv in z izvedbo naložbe še niso začeli, lahko od te vloge odstopijo in vložijo vlogo na novem pozivu. Naložba pred oddajo nove vloge ne sme biti izvedena.

 

Prav tako bodo na voljo dodatna nepovratna sredstva za električna vozila, pri čemer je tudi nekaj sprememb, in sicer:

-              dodane kategorije vozil, za katere se pridobi spodbuda, in sicer kolesa na motorni pogon in motorna kolesa (kategorije od L5e do L1e-A);

-              akumulatorji ne smejo temeljiti na svinčevi tehnologiji (slab izkoristek, kratka življenjska doba, strupen odpadek);

-              namesto 3 mora sedaj najmanj 2 leti po prvi registraciji vozilo ostati registrirano in v lasti prejemnika nepovratnih sredstev;

-              ne samo pravne osebe, tudi občani sedaj lahko z eno vlogo kandidirajo za več vozil.

 

Še krajši in uporabnikom prijaznejši bo postopek za občane, saj bodo za pridobitev nepovratnih sredstev za električno vozilo vlogo oddali po nakupu vozila, s čimer bo manj potrebne dokumentacije in nekoliko krajši postopek.

 

S pozivi se zagotavlja dovolj nepovratnih sredstev za vse ključne ukrepe učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije, vlagatelji pa lahko za vse ukrepe, za katere so na voljo nepovratna sredstva Eko sklada, poleg le-teh pridobijo tudi ugoden kredit Eko sklada (več na www.ekosklad.si).

 

Občani Vrhnika, Log-Dragomera in tudi okoliških občin se lahko za podrobnejše informacije obrnete na energetsko svetovalno pisarno ENSVET na Vrhniki, Tržaška cesta 1, Vrhnika, mala sejna soba v kleti občinske stavbe ali na energetsko svetovalno pisarno ENSVET občine Log-Dragomer, sejna soba v pritličju občinske stavbe, Na Grivi 5, Dragomer. V energetskih svetovalnih pisarnah vam bomo poleg informacij o nepovratnih spodbudah in posojilih, ki jih Eko sklad nudi občanom, nudili neodvisne strokovne nasvete o rabi obnovljivih virov energije in o doseganju večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb. Delovni čas pisarne na Vrhniki je vsako drugo sredo od 17:00 do 19:00, prijave za svetovanje pa sprejemajo na Občini Vrhnika na tel. št. 01/75-55-419 pri ge. Marjanci Tomažin. Delovni čas pisarne v Dragomeru pa je vsako sredo od 15:00 do 17:00, prijave za svetovanje pa sprejemajo na Občini Log-Dragomer na tel. št. 01/750-77-00.

 

mag. Peter Petrovčič

Energetski svetovalec ENSVET

Všečkaj objavo

Oceni objavo

Število glasov: 0

Oglejte si tudi

Komentarji

Za komentiranje se morate prijaviti.
Na ta prispevek še ni komentarjev. Bodi prvi!