Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

delno oblačno
Ponoči bo precej jasno, po nekaterih nižinah bo megla ali nizka oblačnost. Najnižje jutranje temperature bodo od -3 do 2, v alpskih dolinah do -7, ob morju okoli 5 °C.
1°C | 8°C
torek, 20.11.2017
-1°C | 9°C
sreda, 21.11.2017
1°C | 11°C
četrtek, 22.11.2017
7°C | 12°C
Opozorila
Sobota, 18.11.2017 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
1°C
8°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice €nergija

EKO sklad: objavljen javni razpis za ......


€NERGIJA, TEHNIČNA IN DRUGA POMOČ

| |
22.03.2016      10:20
A A

EKO sklad: objavljen javni razpis za pridobitev nepovratnih spodbudDeli:

Eko sklad, javni sklad je tudi v letošnjem letu zagotovil sredstva za nepovratne finančne spodbude občanom za izvedbo njihovih novih naložb rabe obnovljivih virov energije in večje energijske učinkovitosti stanovanjskih.

 

Predmet javnega poziva so nepovratne finančne spodbude občanom za rabo obnovljivih virov energije in večjo energijsko učinkovitost stanovanjskih stavb na celotnem območju Republike Slovenije (v nadaljevanju: nepovratne finančne spodbude) za nove naložbe, in za nekatere nove naložbe v starejših stanovanjskih stavbah na območju Mestnih občin Celje, Kranj, Ljubljana, Maribor,  Murska Sobota in Novo Mesto ter Občin Hrastnik, Trbovlje in Zagorje ob Savi, ki so skladno z Uredbo o kakovosti zunanjega zraka, Odredbo o določitvi območja in razvrstitvi območij, aglomeracij in podobmočij glede na onesnaženost zunanjega zraka in Sklepom o določitvi podobmočij zaradi upravljanja s kakovostjo zunanjega zraka zaradi prekomerne onesnaženosti zunanjega zraka z delci PM10, uvrščene v razred največje obremenjenosti in imajo sprejet Odlok o načrtu za kakovost zraka.

 

Namen javnega poziva je povečanje rabe obnovljivih virov energije in večja energijska učinkovitost v stanovanjskih stavbah ter zmanjšanje prekomerne onesnaženosti zraka z delci PM10 in s tem izboljšanje kakovosti zunanjega zraka.

 

Nova naložba je naložba za izvedbo enega ali več v nadaljevanju navedenih ukrepov, ki se bodo začeli izvajati po oddaji vloge za pridobitev nepovratne finančne spodbude po javnem pozivu:

 

A - vgradnja solarnega ogrevalnega sistema v stanovanjski stavbi,

B - vgradnja kurilne naprave na lesno biomaso za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe,

C - vgradnja toplotne črpalke za centralno ogrevanje stanovanjske stavbe,

D - priključitev starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe na daljinsko ogrevanje na obnovljiv vir energije,

E - vgradnja energijsko učinkovitega lesenega zunanjega stavbnega pohištva v starejši stanovanjski  stavbi,

F - toplotna izolacija fasade starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe,

G - toplotna izolacija strehe ali stropa proti neogrevanemu prostoru v starejši eno- ali dvostanovanjski stavbi,

H - vgradnja prezračevanja z vračanjem toplote odpadnega zraka v stanovanjski stavbi,

I - gradnja ali nakup skoraj nič-energijske nove eno- ali dvostanovanjske stavbe,

J - celovita obnova starejše eno- ali dvostanovanjske stavbe,

K - nakup stanovanjske enote v tri- in večstanovanjski stavbi, obnovljeni v skoraj nič-energijskem razredu.

 

Skupna višina sredstev po tem javnem pozivu znaša 15.800.000 EUR. Pogoji in kriteriji za ukrepe, ki so predmet spodbud, so določeni tako, da omogočajo pridobitev spodbude le za nakup in vgradnjo visoko učinkovite opreme in naprav ter kvalitetnih materialov z ustrezno toplotno prehodnostjo oziroma prevodnostjo, hkrati pa spodbujajo vgradnjo naravnih materialov. V primerjavi z lanskim letom se tehnični kriteriji niso spreminjali, razen pri toplotnih črpalkah zaradi uveljavitve novih predpisov. Skladno z Dolgoročno strategijo za spodbujanje naložb energetske prenove stavb so spodbude Eko sklada bolj usmerjene in višje za obsežnejšo energijsko prenovo stavb. Tako so spodbude za izvedbo le enega ali dveh posamičnih ukrepov v eno in dvostanovanjskih stavbah oziroma v posameznih stanovanjih nižje (do 20 % priznanih stroškov naložbe) v primerjavi s preteklimi leti (do 25 % priznanih stroškov naložbe), precej višje pa so v primeru obsežnejše obnove starejših stanovanjskih stavb, in sicer za izvedbo najmanj treh ukrepov hkrati. V tem primeru se izračunani znesek nepovratne finančne spodbude, kot je opredeljena za posamezni ukrep, poveča za polovico, a ne sme znašati več kot 30 % priznanih stroškov naložbe oziroma ne več kot 50 % priznanih stroškov naložbe pri izvedbi določenih naložb na območjih občin s sprejetim Odlokom o načrtu za kakovost zraka.

 

Ugodnost, ki jo Eko sklad ponuja investitorjem občanom, je možnost najema ugodnega kredita in pridobitve nepovratnih sredstev za naložbe, ki izpolnjujejo vse pogoje javnega poziva za kreditiranje okoljskih naložb in javnega poziva za dodeljevanje nepovratnih sredstev. Obrestna mera kreditov je trimesečni EURIBOR + 1,5 %, efektivne obrestne mere pa so objavljene v besedilu trenutno veljavnega javnega poziva 51OB14.

 

Za izvedbo določenih ukrepov učinkovite rabe energije in rabe obnovljivih virov energije pri obnovi tri ali večstanovanjskih stavb pa še vedno velja do objave zaključka javni poziv iz leta 2015 z oznako 30SUB-OB15. Za socialno šibke upravičence spodbuda po tem javnem pozivu znaša 100 odstotkov priznanih stroškov naložbe. Nov javni poziv za nove skupne naložbe energijske obnove večstanovanjskih stavb, ki je še v pripravi, predvidoma zaradi omejenih sredstev Sklada za podnebne spremembe ne bo omogočal dodeljevanja višjih nepovratnih finančnih spodbud za naložbe na degradiranih območjih.

 

Več informacij o razpisih dobite na spletni strani Eko sklada:

 

https://www.ekosklad.si/fizicne-osebe

                

Občani morajo namreč za pridobitev nepovratnih spodbud izpolnjevati določene kriterije in ob prijavi na razpis Eko skladu posredovati nekatero dokumentacijo. Predvsem je pomembno, da občani investicije ne začnejo preden oddajo vlogo za pridobitev nepovratne spodbude!

 

Za podrobnejše informacije se lahko obrnete na energetsko svetovalno pisarno ENSVET na Vrhniki, Tržaška cesta 1, Vrhnika, mala sejna soba v kleti občinske stavbe. V energetsko svetovalni pisarni vam bomo poleg informacij o novih nepovratnih spodbudah, ki jih Eko sklad nudi občanom, nudili neodvisne strokovne nasvete o rabi obnovljivih virov energije in o doseganju večje energijske učinkovitosti stanovanjskih stavb. Delovni čas pisarne je vsako drugo sredo od 16:00 do 20:00, prijave za svetovanje pa sprejemajo na Občini Vrhnika na tel. št. 01/75-55-419 pri ge. Marjanci Tomažin.

                 

ENERGETSKO SVETOVANJE

 

mag. Peter Petrovčič

Energetski svetovalec ENSVET

 
Priloge:
MS Office Word 2007-2010
EKO SKLAD: OBJAVLJEN JAVNI RAZPIS ZA PRIDOBITEV NEPOVRATNIH SPODBUD
59248_clanekvrhnikamojaobcinaapril2016.docx (52,17 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vrhnika!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Naš časopis
Številka: 453
Izšla: 30.10.2017

Prelistaj E-izdajo
Koledar dogodkov Preglej vse
November 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
19.11.2017 | Kino
Ledena babica
19.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: MALI BIGFOOT
19.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: UMOR NA ORIENT EKSPRESU
25.11.2017 | Kultura
DVA NOVČIČA
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: KOKO IN VELIKA SKRIVNOST
26.11.2017 | Kino
Kino Vrhnika: ČUDO
27.11.2017 | Družabni dogodki
NEPRILAGOJENI

Bodite prvi pri oddaji mnenja.