Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za ponedeljek, 26.06.2017

jasno
Danes bo precej jasno, dopoldne bo po nekaterih nižinah še nekaj megle ali ostankov oblačnosti. Najvišje dnevne temperature bodo od 26 do 31 stopinj C.
15°C | 29°C
torek, 27.06.2017
15°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 32°C
četrtek, 29.06.2017
16°C | 25°C
petek, 30.06.2017
13°C | 26°C
Opozorila
Ponedeljek, 26.6.2017 ob 10h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
29°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

TOMOS SKOZI ZGODOVINO Z 204 KM/H


NOVICE

| |
26.08.2013      15:37
A A

TOMOS SKOZI ZGODOVINO Z 204 KM/HDeli:

Tik pred dopusti je izšla obsežna knjiga Janeza Petra Groma z naslovom TOMOS SKOZI ZGODOVINO Z 204 KM/H.

Avtor po več kot deset let trajajoči raziskavi prikaže pestro zgodovino Tomosovega tekmovalnega programa. Zgodovinska dejstva so v knjigi podkrepljena s prepletom arhivskega gradiva, sama zgodba pa preskakuje iz besedilnega v fotografski material. Knjigo opremlja več kot 450 fotografij, redkih, neobjavljenih in neznanih širši javnosti.

Zgodba se bere kot roman, saj ne povzema samo statističnih podatkov o posameznih zmagah dirkačev, tehničnih podatkov posameznih modelov dirkalnikov, ampak tudi pisano življenje dirkačev ter kulturno-politično in socialno ozadje območja, ki je botrovalo njihovim karieram in razvoju same tovarne. Zgodba je zapisana na moderno oblikovani podlagi, ki obsega čez 600 strani. 

Avtor začne Tomosovo zgodbo o tekmovalni dejavnosti z letom 1956, ko Tomos edinkrat tekmuje uradno z motocikli višjih kubatur. Jedro knjige se prične z letom 1959, ko so prvič oblikovali tovarniško tekmovalno ekipo. Avtor opiše viške dosežkov svetovno priznanih dirkačev (Gilberta Parlottija, Luigi Rinauda, Angela Orseniga, Janka Štefeta, Adrijana Bernetiča, Zdravka Matulje ter mnogih drugih), vse do približno leta 1983, ko se Tomosova tekmovalna pravljica z ukinitvijo tekmovalnega razreda konča. 

Treba je priznati, da so Tomosovi tekmovalni stroji imeli potencial in da je Tomosova majhna, a učinkovita ekipa inženirjev imela vso potrebno znanje in izkušnje za realizacijo najzahtevnejših projektov. Takratne politično-socialne razmere so vodstvu tovarne TOMOS narekovale načine, kako in če sploh izkoristiti možnosti, da so vlagali v proizvodnjo, inovacije, tekmovalne ekipe idr.  Inženirji so uspešno izkoriščali vse dane jim priložnosti, da pokažejo, kaj zmorejo. Brez njih  Tomosa dejansko ne bi bilo. V knjigi avtor inženirjev ne pozabi omeniti in s tem zaznamovati njihove dosežke.  

Dirkalni motocikli so  predstavljeni do potankosti v poglavju o tehniki. Poglavje je opremljeno s profesionalnimi fotografijami posameznih modelov, ki so danes ohranjeni ali obnovljeni in so po večini v lasti samega avtorja.

                                                                                         Slovenska veteranska avto-moto zveza

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vransko!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Virtualni asistent
Občinski informator Vransko
Številka: 134
Izšla: 31.05.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 26 27 28 29 30 1 2 3 4 5
26.06.2017
Danes ni dogodkov.
27.06.2017 | Ostalo
Prireditev Entente florale
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA
27.06.2017 | Ostalo
Prireditev Entente florale
02.07.2017 | Ostalo
LISJAKOVA TRŽNICA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.