Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 15.08.2018

pretežno oblačno
Popoldne bo večinoma sončno, le ponekod občasno zmerno oblačno. Pihal bo šibak severovzhodni veter, na Primorskem šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 25 do 28, na Primorskem okoli 30°C.
14°C | 26°C
četrtek, 14.08.2018
17°C | 24°C
petek, 16.08.2018
12°C | 28°C
sobota, 17.08.2018
12°C | 30°C
nedelja, 18.08.2018
14°C | 30°C
Opozorila
Sreda, 15.8.2018 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
26°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Čreta v spomin na bitko


NOVICE

| |
12.10.2017      11:56
A A

Čreta v spomin na bitko


Prva oktobrska sobota je tudi letos mnoge Savinjčane z obeh strani Dobrovelj in od drugod pripeljala na zgodovinsko Čreto, kjer se je 26. oktobra 1941 odvijala 1. frontalna bitka slovenskih partizanov z okupatorjevo vojsko na Štajerskem.


Deli:

Spominsko slovesnost, ki ji je letos bilo naklonjeno tudi nadvse lepo vreme, so tudi tokrat  družno organizirali:  Združenje borcev za vrednote NOB Žalec in Mozirje, Društvo izgnancev Slovenije OO Žalec,  Območno združenje veteranov vojne za Slovenijo Spodnje Savinjske doline, Veteransko združenje Sever – odbor Žalec in Društvo  generala Maistra Žalec. Kot vedno pa so za lačne in žejne želodce skrbeli  člani Planinskega društva Vransko. Že po tradiciji so srečanje in slovesno proslavo obogatili Pihalni orkester Godbe Prebold pod vodstvom Marka Repnika, Mešani pevski zbor  Pevskega društva Tabor pod vodstvom   pevovodje Karla Leskovca ter recitatorka Jožica Ocvirk, ki je pripravila scenarij kulturnega programa  in prireditev tudi povezovala. Svoj delež k slovesnemu obujanju spomina pa so dali praporščaki s preko 30 prapori vseh treh veteranskih organizacij,  Kulturno zgodovinsko društvo Triglav  Kamnik, ki sodeluje na takšnih proslavah kot partizanska četa, in   govorniki, ki so še podrobneje  osvetlili  nekdanji  in deloma tudi sedanji čas,  ki od nas zahteva znova velike napore in preizkušnje.

Zbrane je najprej nagovorila voditeljica Jožica Ocvirk, ob igranju koračnice pa so na prireditveni prostor prikorakali praporščaki.  Nekaj stoglavo množico je nato pozdravil predsednik  Združenja borcev za vrednote  NOB Žalec Marijan Turičnik, za njim pa še  župan občine Nazarje Matej Pečovnik. Oba sta poudarila pomen te vsakoletne slovesnosti in takratnega boja ter zaželela prijetno druženje na partizanski Čreti in več strpnosti, enotnosti, zgodovinskega spomina, ki ga nekateri želijo pozabiti, izničiti in narediti svojo zgodovino.

Še podrobneje pa je o tem spregovoril tokratni slavnostni govornik  predsednik Zveze borcev za vrednote NOB Slovenije Tit Turnšek . V uvodu svojega govora je izpostavil to bitko Štajerskega bataljona  in čas, »ko so sile  tretjega  rajha podjarmile trinajst evropskih držav, ko je Hitlerjeva  soldateska  nezadržno prodirala proti  Moskvi,  jugoslovanska  kraljeva vlada je klavrno propadla,  Slovenija pa je bila razkosana na štiri dele. Takrat  se je majhen  slovenski narod uprl nacifašizmu … Da se ne bomo dali, da  se bomo borili za svojo svobodo in obstoj,  je že zelo zgodaj okupatorju pokazala tudi prva frontalna bitka slovenskih partizanov  na  Čreti ... » je med drugim poudaril Tit Turnšek ter v nadaljevanju spregovoril o pomenu  OF in  partizanskega boja  do dokončne zmage. Precej besed je namenil tudi omalovaževanju zgodovine, poskusu razvrednotenja  partizanskega  boja  in rehabilitaciji tistih, ki so bili na strani okupatorske vojske. K temu pa je dodal: »Narod, ki ne spoštuje svoje zgodovine, si ne zasluži biti narod. Pomembno se je spominjati, še bolj pomembno pa se je zazreti v bodočnost, prihodnost.  Skrbeti nas mora usoda naroda, skrbeti nas mora sedanjost. V Evropi je prevladal neoliberalizem, kot družbenoekonomska koncepcija, ki služi predvsem svetovnim korporacijam, ki si prilaščajo naravne vire. V prvi vrsti naftna bogastva , vodna pridejo kmalu na vrsto. Tudi pridelava hrane  naj bi postala monopol svetovnih korporacij. Vsiljujejo gensko spremenjeno hrano. Pogubni rezultati  neoliberalne politike se kažejo v prvi vrsti na brezposelnosti, revščini, brezperspektivnosti mlade generacije. To je druga temnejša stran.  Prekomernih delavcev sodobnih sužnjev je vsak dan  več. Vsak dan več ljudi živi pod pragom revščine, vedno manjše  število ljudi je vse bolj bogatih, vedno večje število vedno bolj revnih. Vsiljuje se nam miselnost skrajnega egoizma, ki se skriva pod masko konkurenčnosti in tekmovalnosti. Vsak naj  skrbi predvsem sam za sebe, če  kdor tega ne zmore, je bolan, star, reven, si je pač  sam kriv.  Tak primitivni  darvinizem je prevladujoča vrednota  neoliberalizma. Druga stran  istega kovanca so nove oblike fašizma. Eno je v podporo prvemu in obratno  Lahko bi rekli, da sta  neoliberalizem in fašizem tesno povezana.  Lahko trdimo, da je neoliberalizem ena od oblik fašizma. Nove oblike se pojavljajo povsod, od Baltika do Sredozemlja …« je v svojem govoru poudaril Tit Turnšek.

Sledil je bogat kulturni program, slovesnost  pa se je nadaljevala z druženjem  pod šotorom.

 

T. T.                                 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Vransko? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!