Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.07.2018

pretežno jasno
Plohe in nevihte se bodo nadaljevale v noč na torek in so lahko predvsem na jugu tudi močnejše.
15°C | 29°C
sreda, 16.07.2018
13°C | 28°C
četrtek, 18.07.2018
12°C | 30°C
petek, 19.07.2018
13°C | 29°C
sobota, 20.07.2018
14°C | 30°C
Opozorila
Ponedeljek, 16.7.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
15°C
29°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice

Živimo njihove sanje


NOVICE

| |
20.06.2017      14:25
A A

Živimo njihove sanjeDeli:

Slovenija, moja dežela, vse najboljše za 26. rojstni dan! Naša domovina vztrajno odrašča, z njo pa odraščamo tudi Slovenci. V prihodnjih mesecih se bo tako svojega 26. rojstnega dne veselila tudi prva generacija Slovencev, rojena v samostojni državi.


Število 26 je sicer nekoliko klavrno število. Redko kdo se nanj spomni in težko je kaj modrega zapisati o njem. Kakor koli, zakonodajalec je poskrbel, da je že tako osamljeno število, zlasti med študenti, še nekoliko bolj nepriljubljeno. Določil je namreč, da z dopolnjenim 26. letom dokončno preneha starševska dolžnost preživljanja otrok, četudi nadaljujejo šolanje. Glede tega lahko godrnjamo, lahko pa to preprosto sprejmemo in pritrdimo: »Drži, dozoreli smo. Čas je, da se postavimo na lastne noge in uberemo svojo pot.«

Vsaka generacija je nekaj edinstvenega. Zdajšnja se razlikuje od mnogih predhodnih v tem, da so naši praočetje in pramatere sanjali o prostosti in o lastnem koščku zemlje, mi pa živimo njihove sanje.


Smo generacija svobode in priložnosti. Prva generacija Slovencev, ki se je kadar koli rodila v demokratični državi. Generacija, ki je subjekt. Generacija, ki so ji dobro znane pravice in nekoliko tuje dolžnosti. Generacija, ki sproščeno vstane in preneha z delom, ko ji neznanec potrka na vrata. Generacija, ki se zgolj uči o grozotah vojne. Generacija, ki lahko mirne vesti reče: »Verujem,« ali »ne verujem!« Generacija, ki lahko ljubi kogar koli. Generacija, ki lahko brez strahu vzklika svojemu poglavarju: »Miro, legenda,« ali »Mirči, ti si ena cmera jera!« Generacija, ki ji niti malo ne zastane srce, ko vsako prvo soboto v mesecu sliši gasilsko sireno. Generacija, ki nima žuljev. Generacija, ki ne razmišlja o lakoti in strehi nad glavo, marveč lahko dneve, tedne, leta premišljuje: »Kaj želim početi v življenju? S kom se bom poročil? Kam grem? Kdo sem?«


Vsi ti privilegiji so bili ideal naših staršev in so še vedno sanje večine svetovnega prebivalstva. Upam, da se zavedamo, da ta blagor ni nekaj samoumevnega, temveč plod večtisočletnega trpljenja in prizadevanja naših prednikov in da se ta trenutek nekje sredi Sredozemlja nekdo utaplja zanj. Še pomembneje pa je, kaj bomo mi podarili prihodnjim generacijam. Kakšne so naše sanje? V kakšno Slovenijo se bodo rodili naši potomci? Smo generacija, ki bo končno spravila narod? Se bomo prihodnje raje povezovali kot delili? Bomo poskušali razumeti drug drugega, preden bomo obsojali? Bomo politika, ki bo obljubljal 1000 evrov pokojnine, spravili raje v pokoj ali na borzo kot pa v parlament? Bomo rekli korupciji trikrat »NE«? Bomo sodelovali in glasovali ter šli na ulice, če bo treba? Bomo sprejeli nenehne spremembe in raznoliko skupnost kot družbeno dejstvo?


Fantje in dekleta, smo odrasli? Smo pripravljeni, da se borimo za te ideale? Smo dozoreli dovolj, da premagamo apatijo in vstanemo iz udobnega naslanjača ali anonimnega internetnega uporabniškega imena in rečemo: »Zbogom oče, rušil bom zidove. Nasvidenje mati, gradil bom mostove. Čao sestra, ne bom samo sanjal, temveč živel bom svoje sanje.«


Gregor Oprčkal iz Višnje vasi je leta 2016 diplomiral na Pravni fakulteti v Ljubljani in istega leta vpisal magistrski študij. Trenutno je na enoletni študijski izmenjavi na Svobodni univerzi v Berlinu (Freie Universität Berlin).

Tekst: Gregor Oprčkal
Foto: osebni arhiv
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Ogledalo? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Ogledalo
Keršova ulica 8
Tel:(03) 780 06 40
Ogledalo
Številka: 119
Izšla: 21.06.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Julij 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.07.2018
Danes ni dogodkov.
19.07.201 | Ostalo
Ali sem fit
20.07.2018 | Tečaji in delavnice
Peka domačega kruha za potovanje
21.07.2018 | Družabni dogodki
Gasilska veselica PGD Lemberg
25.06.201 | Tečaji in delavnice
Tečaji tenisa za otroke
25.07.2018 | Tečaji in delavnice
Repair cafe - kavarniška popravljalnica z mojstri
19.07.201 | Ostalo
Ali sem fit
20.07.2018 | Tečaji in delavnice
Peka domačega kruha za potovanje
21.07.2018 | Družabni dogodki
Gasilska veselica PGD Lemberg
25.06.201 | Tečaji in delavnice
Tečaji tenisa za otroke
25.07.2018 | Tečaji in delavnice
Repair cafe - kavarniška popravljalnica z mojstri

Bodite prvi pri oddaji mnenja.