Zunanji znaki vnetja so rdečina, oteklina, vročina in bolečina. Sprožijo ga vnetni mediatorji v tkivu. Amini se začnejo sproščati takoj in povzročajo rdečico, lipidi nastanejo v nekaj minutah in povzročajo bolečino in vročino, citokini pa približno po pol ure povzročijo oteklino.
S čim lahko lajšamo težave?
Za lajšanje in odpravljanje vnetnih procesov lahko uporabljamo zdravila, ki zavirajo procese vnetja in jih vnašamo v telo preko ust ali pa lokalno na mesto vnetja.
Tudi zelišča zavirajo vnetje podobno kot sintezno pridobljena zdravila. Seveda moramo izbrati pravilno obliko in koncentracijo, da bodo zelišča pomagala samostojno ali pa v kombinaciji s sinteznimi zdravili.
Večina zelišč ima že raziskane mehanizme delovanja, kar pomeni, da so poznani tudi stranski učinki in določene omejitve pri njihovi uporabi.
Je doma pripravljeno najboljše?
Pri doma pripravljenih zeliščnih izdelkih ne vemo, koliko učinkovin je v rastlini, pa tudi neoporečnost nabranih zelišč ni vedno zagotovljena, saj vemo, da je naše okolje onesnaženo.
V lekarnah imamo zdravila rastlinskega izvora, ki imajo standardizirano koncentracijo učinkovin, ki delujejo protivnetno, zagotovljena so natančna navodila in tudi omejitve pri uporabi le-teh.
Hudičev krempelj
je rastlina z največ študijami. Učinkovit del rastline je sekundarna korenina –tuber. Harpagozidi so učinkovine, ki delujejo protivnetno, protibolečinsko, pomirjajo in rahlo odvajajo vodo iz telesa.
Uporablja se lahko kot čaj, ki je zelo grenak, ali pa v obliki tablet, kjer so grenčine odvzete, velikokrat ga vgradijo tudi v različne izdelke za lokalni nanos.
Cvetoča zel koprive
vsebuje učinkovine v zeli rastline. Vstopajo v različne procese vnetja in jih zavirajo, tako pomagajo pri revmatskih težavah in pospešujejo celično presnovo. Med učinkovitimi snovmi izpostavimo salicilno kislino in njene derivate, ki imajo ugoden vpliv tudi na zaviranje agregacije trombocitov, obenem pa morajo biti pri njeni uporabi previdni tisti, ki že uživajo zdravila na recept s podobnim učinkom. Prav tako koprive naj ne uporabljajo nosečnice, ker poveča krčljivost maternice in lahko pri preveliki uporabi pospeši prezgodnji porod. Pripravljamo jo lahko kot čaj, ki ga uživamo večkrat dnevno.
Bela vrba
iz skorje bele vrbe so pred več kot 200 leti izolirali acetil salicilno kislino, ki je osnovna sestavina zdravila Aspirin. Sedaj substanco za zdravilo izdelujejo v laboratoriju, še vedno pa bi lahko za lajšanje vročinskih, vnetnih in prehladnih bolezni uporabili tudi čaj iz skorje bele vrbe.
O njeni učinkovitosti je poročal že nemški pesnik Goethe, ki je povedal, da je srečen, če ga boli glava, ko dežuje, kajti takrat leže pod vrbo in srka sok iz skorje, nakar glavobol čudežno izzveni.
Ingver (Zingiber officinalis)
za lajšanje težav uporabljamo sekundarno koreniko, ki zavira vnetne bolezni, slabost v nosečnosti in na potovanju ter pomaga pri ulkusu želodca.
Arnika
je zaščitena rastlina, ki raste v Sloveniji. Za zdravljenje vnetnih procesov se uporablja samo v obliki krem, losjonov za masažo prizadetega mesta. Vsebuje namreč preveč seskviterpenskih glikozidov, ki bi lahko ob zaužitju okvarili jetra.
Za lajšanje revmatskih in artritičnih bolečin bi lahko uporabili tudi skorjo jesena in liste topola. Prav tako se zadnje čase vse bolj omenjata in uporabljata kurkuma ter bosvelija. Pri kurkumi je učinkovit del korenika, v kateri je osnovna učinkovina kurkumin, pri bosveliji pa smola. Borago, črni ribez in dveletni svetlin vsebujejo rastlinske maščobne kisline, ki v telesu zavirajo procese vnetja.
Kaj smo se naučili?
To, da je narava zakladnica, iz katere moramo preudarno izbrati tisto, kar nam lahko pomaga, ne sme pa škoditi. Veliko zdravil naravnega izvora ima interakcije z zdravili, ki so predpisana na recept, in se z njimi ne smejo sočasno uporabljati.
Tekst: Dragica Černigoj Kropf, mag. farm.