Občine: Brežice, Kostanjevica na Krki, Krško, Radeče, Sevnica Občine: Benedikt, Cerkvenjak, Cirkulane, Destrnik, Dornava, Duplek, Gorišnica, Hajdina, Hoče-Slivnica, Juršinci, Kidričevo, Kungota, Lenart, Lovrenc na Pohorju, Majšperk, Makole, Maribor, Markovci, Miklavž na Dravskem polju, Oplotnica, Ormož, Pesnica, Podlehnik, Poljčane, Ptuj, Rače-Fram, Ruše, Selnica ob Dravi, Slovenska Bistrica, Središče ob Dravi, Starše, Sveta Ana, Sveta Trojica v Slovenskih goricah, Sveti Andraž v Slovenskih goricah, Sveti Jurij v Slovenskih goricah, Sveti Tomaž, Šentilj, Trnovska vas, Videm, Zavrč, Žetale Občine: Borovnica, Brezovica, Dobrepolje, Dobrova-Polhov Gradec, Dol pri Ljubljani, Domžale, Grosuplje, Horjul, Ig, Ivančna Gorica, Kamnik, Komenda, Litija, Ljubljana, Log - Dragomer, Logatec, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Škofljica, Šmartno pri Litiji, Trzin, Velike Lašče, Vodice, Vrhnika Občine: Bloke, Cerknica, Ilirska Bistrica, Loška dolina, Pivka, Postojna Občine: Ajdovščina, Bovec, Brda, Cerkno, Idrija, Kanal ob Soči, Kobarid, Miren-Kostanjevica, Nova Gorica, Renče-Vogrsko, Šempeter-Vrtojba, Tolmin, Vipava Občine: Apače, Beltinci, Cankova, Črenšovci, Dobrovnik, Gornja Radgona, Gornji Petrovci, Grad, Hodoš, Kobilje, Križevci, Kuzma, Lendava, Ljutomer, Moravske Toplice, Murska Sobota, Odranci, Puconci, Radenci, Razkrižje, Rogašovci, Sveti Jurij ob Ščavnici, Šalovci, Tišina, Turnišče, Velika Polana, Veržej Občine: Črnomelj, Dolenjske Toplice, Kočevje, Kostel, Loški Potok, Metlika, Mirna, Mirna Peč, Mokronog-Trebelno, Novo mesto, Osilnica, Ribnica, Semič, Sodražica, Straža, Šentjernej, Šentrupert, Škocjan, Šmarješke Toplice, Trebnje, Žužemberk Občine: Ankaran, Divača, Hrpelje-Kozina, Izola, Komen, Koper, Piran, Sežana Občine: Hrastnik, Trbovlje, Zagorje ob Savi Občine: Bistrica ob Sotli, Braslovče, Celje, Dobje, Dobrna, Gornji Grad, Kozje, Laško, Ljubno, Luče, Mozirje, Nazarje, Podčetrtek, Polzela, Prebold, Rečica ob Savinji, Rogaška Slatina, Rogatec, Slovenske Konjice, Solčava, Šentjur, Šmarje pri Jelšah, Šmartno ob Paki, Šoštanj, Štore, Tabor, Velenje, Vitanje, Vojnik, Vransko, Zreče, Žalec Občine: Črna na Koroškem, Dravograd, Mežica, Mislinja, Muta, Podvelka, Prevalje, Radlje ob Dravi, Ravne na Koroškem, Ribnica na Pohorju, Slovenj Gradec, Vuzenica Občine: Bled, Bohinj, Cerklje na Gorenjskem, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri, Žirovnica Vojnik
JUTRI
5°C
-3°C
SOB.
7°C
-2°C
Oceni objavo

Prva predstavitev knjige Gradišče pri Vojniku

Na letošnji dan vseh svetih, ki je dan vseh svetnikov in dan, ko se spominjamo vseh naših bližnjih in daljnih rajnih sorodnikov, prijateljev, sosedov, nekdanjih sošolcev, nekdanjih sodelavcev, ki so pred nami odšli v večnost, so bile tudi letos, kakor je v navadi, v župnijski cerkvi v Vojniku štiri svete maše in pri zadnji še blagoslov grobov na pokopališču.

Ob zaključku jutranje svete maše sta po dogovoru z gospodom župnikom Antonom Pergerjem vojniške faranke in farane, med njimi še posebej vojniške Gradiščanke in Gradiščane, pa tudi druge, ki so bili tega dne prisotni pri sveti maši, nagovorila Martin Goleš iz Gradišča pri Vojniku in Milena Delčnjak iz Bovš.

Takole sta začela. Na ta dan imamo pogosto pred našimi očmi tiste nam drage ljudi, ki smo jih poznali osebno ali preko pripovedovanja drugih. Vendar to naj ne bo samo na ta tako pomemben dan, ampak naj to postane vsak dan ali vsaj bolj pogosto, če že to ni. Da bi se pa spominjali naših prednikov za tri, štiri ali več generacij nazaj, pa žal ni zelo pogosta praksa.
Če se boste sprehodili po našem vojniškem ali katerem koli drugem pokopališču, boste na nagrobnih spomenikih našli zapise imen rajnih tam nekje do leta 1900 nazaj, redki so tisti spomeniki, ki nosijo zapisan spomin dlje. Tu in tam se najde kakšen do okoli leta 1850, torej 175 let nazaj. To je v povprečju za sedem generacij nazaj, če odštejemo živeči dve, tri, ali ponekod štiri generacije, potem je tam zapisov spomina za tri do štiri generacije. Pogosteje bi se torej lahko vprašali, kdo sploh smo, kako smo prišli do sem, kaj vse so pretrpeli naši predniki za naše večinoma dobro in boljše življenje, kot so ga imeli oni.
Zaradi teh vprašanj je nastala tudi velika knjiga o vojniških Gradiščanih, to je o prebivalcih in razvoju male in čudovite vasice Gradišče pri Vojniku vse tja do leta 1700, do koder seže pisan spomin v župnijskih matičnih knjigah. Knjiga obsega 560 strani, čeprav spada vas Gradišče med manjše vasi. Tako veliko slikovnega in pisnega materiala se je nabralo. V knjigi sta njena avtorja predstavila zgodovinska odkritja, med drugimi tudi nastanek krajevnega imena Gradišče. Knjiga ne vsebuje samo podatkov o rodbinah te vasi skozi čas, ki so seveda dragocenega pomena, ampak tudi nekaj anekdot iz Martinovega poznavanja ljudi, njihovih značajev, opisani so tudi njihovi spodrsljaji in razvoj vasi v zadnjih letih, za kar je v največji meri zaslužen prav Martin. V knjigo sta avtorja zajela vseh deset starih hišnih številk te vasi, jih predstavila po rodbinah in iz njih razpredla mrežo rodov do leta 1700. Vse te hiše imajo zgodovino in so v grbu Gradišča predstavljene v grajskem obzidju nekdanjega gradiškega gradu Miltenberg s petimi strelnimi linami in petimi ščitnimi zidovi.

Več podrobnosti iz knjige bo na voljo tistim, ki bodo to knjigo dobili, ali si jo izposodili v knjižnici. Izdana je bila v samozaložbi z naklado 50 izvodov.

Ob koncu svete maše je sledila še majhna pozornost in zahvala ljudem, ki so bili povezani z Gradiščem in nastajanjem te knjige. Najprej je šla zahvala župniku Antonu Pergerju, ki je imel vedno posluh, ko je Martin pri njem poizvedoval o datumih rajnih duš faranov in zahvala za vse, kar gospod župnik stori za nas, žive farane. Naj ga Bog blagoslovi in obvaruje!

Naslednja zahvala je šla nekdanjemu vojniškemu županu Benu Podergajsu, ki je v času njegovega županovanja s svojim delom prav tako pripomogel k razvoju vasi Gradišče in tudi sodeloval pri organizaciji srečanja slovenskih Gradiščanov leta 2009. Martin mu bo večno hvaležen za ves dobrobit Gradišča. Bog mu naj nakloni zdravja!

Tudi sedanji župan Branko Petre ima zasluge za to, da se ime vasi Gradišče pri Vojniku sliši daleč po Sloveniji. Zato je šla tudi njemu zahvala za podporo pri srečanju Gradiščanov Slovenije, kakor tudi za vse dobro, kar stori v korist vasi Gradišče. Tudi njemu naj zdravje služi!

Za predstavitev najine knjige sva se odločila prav na dan vseh svetih zato, ker so v knjigi imena tudi tistih nekdanjih prebivalcev vasi Gradišče pri Vojniku, ki jih že dolgo ni več med nami, mnogo njihovih imen niti nagrobni spomeniki ne nosijo več, nanje se verjetno redko kdo spomni, so pa bili pomemben mozaik v življenju in duhu nekdanje podobe vasi Gradišče pri Vojniku. Slednje velja tudi za druge vasi, kraje in mesta, na kar pa prepogosto pozabimo. Naj počivajo v miru!

Hvala vsem prisotnim pri prvi sveti maši na letošnji dan vseh svetih v Vojniku, ki so razumeli sporočilo in namen predstavitve te knjige ravno na ta tako pomemben dan.

Za lep spomin še skupinska fotografija, od leve proti desni: Beno Podergajs (nekdanji župan Občine Vojnik), Branko Petre (sedanji župan Občine Vojnik), Milena Delčnjak (soavtorica knjige o Gradišču pri Vojniku), Anton Perger (župnik Župnije Vojnik), Martin Goleš (Gradiščan, pobudnik za knjigo in soavtor knjige o Gradišču pri Vojniku), Jožica Rajšter Goleš (Martinova žena in velika podpornica pri nastanku navedene knjige ter Milenina sorodnica).

Tekst: Martin Goleš in Milena Delčnjak

Foto: Boštjan Kozamurnik

 

Oglejte si tudi