Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

oblačno
Popoldne bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo. Nastajale bodo krajevne padavine, deloma kot plohe, na zahodu tudi nevihte. Zapihal bo jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo 26 do 30, na vzhodu do 32 stopinj C.
14°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
13°C | 29°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
32°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Sosed sosedu

"Jaz pa v gorico grem,jaz pa v gorico ......


SOSED SOSEDU

| |
23.09.2011      6:01
A A

"Jaz pa v gorico grem,jaz pa v gorico grem.Kaj boš pa delal tam?" (Slovenska narodna)


Ta stara slovenska narodna pesem opeva vinogradniška opravila (rez, kopanje, vez, škropljenje, trgatev …) in se konča s "Pil ga bom sam!"


Deli:

Vse to so vojniški vinogradniki lepo vročo septembrsko soboto podoživljali na III. POHODU OD KLETI DO KLETI. Letos smo bili gostje gostoljubnih družin: Rupnik, Krnjavšek, Železnik, Marzidovšek, A. Horvat, Mirnik in D. Horvat. Postregle so nam s kulinaričnimi dobrotami in odličnim vinom! VELIKA HVALA!

 

Ogledali in prehodili smo kar lep kos poti v KS Frankolovo občine Vojnik. Za nas, ki smo bili prvič v teh krajih, je bilo to pravo doživetje. Ogledali smo si lepe, šolsko urejene, vinograde - letos popolnoma zdrave. To bi zagotovo pohvalil naš neutrudni mentor, si upamo zapisati, prijatelj Roman Štabuc iz KGZS – enota Maribor. On je tudi prizadevni predsednik VINISA – Zveze vinogradniških društev Slovenije. Pri Andreju in Dušanu Horvatu je letos v vinogradih praktično pokazal letno in zimsko rez. Obeta se bogata vinska letina! A pridelek še ni v sodu! Spomnimo se lanskega letnika, ko nam je botritis zdesetkal in celo uničil pridelek. Zdaj bodo nastopile skrbi kletarja.

 

Mentorica Tadeja Vodovnik Plevnik že vabi na predavanje "Trenutno stanje dozorelosti, smernice trgatve in posebnosti pridelave letnika 2011" ter na IX. KLETARSKI VEČER (strokovna pokušina mladega vina z nasveti odprave napak) v mesec decembru.

 

Pokukali smo tudi v kleti, ki so lepo opremljene, pretežno s kovinsko posodo ter ostalimi modernimi delovnimi pripomočki. Skrbno delo vinogradnika kletarja bo zanesljivo rodilo bogate sadove.

 

Že stari narodi so častili vinsko trto in vino ter se zaupali bogovom (Bachus, Dionizij …). Zanimivo, da tudi pri nas čedalje pogosteje opremljamo vinske prostore z liki naših svetnikov – zavetnikov Sv. Urbana, ki goduje 25. maja in Sv. Martina, ko se 11. novembra mošt spremeni v vino. Najrazličnejše reprodukcije so včasih že kar lepa umetniška dela. Tudi vojniški vinogradniki bomo letos pripravili že VI. MARTINOVANJE (krst mošta z udeležbo slovenske vinske kraljice) – lep kulturni dogodek.

 

Ob poti po lepi pokrajini smo se ustavili tudi pri kapeli, posvečeni Devici Mariji. Ob spremljavi društvenega harmonikarja Hermana je pesem Češčena si Marija prav na poseben način lepo zazvenela. Domačin – vodnik nam je razložil, da je bila kapela pred davnimi stoletji orientacijska točka na poti od Koroške do Žičkega kartuzijanskega samostana. Tu so bila na tej poti tudi druga verska znamenja, ki jih domačini vneto obnavljajo.

 

Menihi kartuzijani so bili odlični vinogradniki in so imeli v svojih kleteh v določenem času več vina kot vsa pokrajina skupaj. Imeli so zanesljivo velik vpliv na vinogradništvo v teh krajih. Zdaj pa v mogočnih, dobro ohranjenih kleteh samostana zori priznana Konjiška penina. Tu je tudi arhivska klet. Več stoletno tradicijo ohranja podjetje Zlati Grič iz Slovenskih Konjic. Ob mogočnem zidu kleti pa ponosno raste potomka 400 let stare TRTE z Lenta. Za njo vneto skrbi Jože Tominšek.

 

V hladni senci severne stene mogočne romarske cerkve Sv. Trojice na Gojki – Frankolovo, ob bogato obloženi mizi in odličnem vinu ter lepi slovenski narodni pesmi, so se vinogradniki – pohodniki zahvaljevali prijaznim gostiteljem in z lepimi vtisi zapuščali te lepe kraje.

 

Mogočen klopotec v vinogradu družine Dušana Horvata pa že vabi na IV. POHOD OD KLETI DO KLETI v naslednjem letu. PRIDRUŽITE SE NAM!

 

Pij malo pij dobro!

 

Pavle Leskovar                                                    

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
30.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
30.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
03.07. - 07.07.2017 | Šport
TEČAJI TENISA ZA OTROKE V ČASU ŠOLSKIH POČITNIC
04.07.2017 | Ostalo
Delavnica "Poslikajmo in zasadimo si cvetlične lončke"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.