Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Popoldne bo pretežno oblačno. Še se bodo pojavljale krajevne padavine, predvsem plohe in nevihte. Nekatere nevihte bodo spremljali močnejši nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča.
19°C | 28°C
ponedeljek, 26.06.2017
14°C | 31°C
torek, 27.06.2017
15°C | 30°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 31°C
četrtek, 29.06.2017
16°C | 24°C
Opozorila
Nedelja, 25.6.2017 ob 14h
Popoldne bodo še možne močnejše nevihte z nalivi, sunki vetra, krajevno bo možna toča.
19°C
28°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Prostovoljstvo

Humanitarne organizacije so v rokah žensk


PROSTOVOLJSTVO

| |
19.09.2016      5:23
A A

Humanitarne organizacije so v rokah žensk


Čas, ki ga živimo, ni prijazen do vseh. Življenjske zgodbe znajo biti tudi žalostne, na to velikokrat nimamo vpliva. Prav je, da imamo organizacije in ljudi, ki imajo čut odgovornosti in človečnosti. Družba ne postori tega, kar od nje pričakujemo, so pa ljudje, ki pomagajo in marsikomu omogočijo, da se prebije skozi življenje. Predstavljam vam pet žensk, sokrajank, ki jim je mar. Seveda njihovo delo brez ljudi, ki imate odprte roke, ne bi bilo tako uspešno.


Darinka Preložnik
Darinka Preložnik
Deli:

Milena Jurgec, KO RK Vojnik: »Življenje bi bilo veliko lažje, če bi v sočloveku iskali in videli dobre stvari, bili sposobni videti človeka in razumeti, da imamo vsi ljudje približno enake osnovne potrebe. Žal je marsikdo odvisen od pomoči dobrodelnih organizacij. Vse več je nepoštenosti, nestrpnosti in uveljavljanja želja na grob način. Če bi vsi ljudje, ne glede na versko prepričanje, upoštevali deset božjih zapovedi oz. zapovedi od tretje do desete, bi bilo življenje lepše. Veliko mi pomeni družina, mož, moji otroci Lea, Urška in Uroš, zelo sem ponosna nanje in na svoje vnuke. Pred dobrima dvema letoma smo spet prebudili delovanje Krajevne organizacije Rdečega križa v Vojniku, ki pokriva KS Vojnik in KS Frankolovo. Težave so v tem, da imamo še majno število članov, saj s tem niso dovolj pokrita območja, da bi pravočasno vedeli za ljudi, ki potrebujejo pomoč, da je denarja vedno premalo, da je ljudem v stiski težko prositi za pomoč. Zaradi preobremenjenosti je trenutno največja želja, da 'odkrijemo' nekoga, ki bi imel veselje, voljo in sposobnosti za uspešno vodenje naše KO RK Vojnik. Uspelo nam je pomagati že marsikateri družini in posameznikom. Na šolah so ponovni sprejemi med mlade člane RK, sodelujemo s KS pri praznovanju starejših, člani KO RK imajo brezplačno merjenje krvnih vrednosti pri MDDI v Vojniku. Dobrota osrečuje. Ljudje smo radi srečni. Pomagajmo drugim, ljudem, ki potrebujejo pomoč, včasih je dovolj lepa beseda«.

Magda Kajzba, KO RK Nova Cerkev: »Delovno dobo sem dopolnila kot ekonomski tehnik v družinskem podjetju. S prostovoljstvom sem se srečala že pred osmimi leti kot prostovoljka na telefonu SOS za pomoč ženskam in otrokom, ki so žrtve nasilja. Pri tem delu vztrajam še danes. Za delo v RK sem se odločila, ker sem to področje spoznala preko projekta ZDUS, Starejši za starejše. Zdelo se mi je normalno, da izkušnje in delo povežem in uporabim pozitivne izkušnje iz tega evropskega programa. Delo prostovoljke RK je zahtevno, potrebuje mnogo človečnosti in KO RK Nova Cerkev, z dobro odzivno mrežo poverjenikov na terenu, opravlja svoje delo zelo dobro. Število članov je naraslo iz 97 na 310, kar nam vsem prostovoljcem daje voljo do dela. Ljudem pomagamo s paketi hrane (13 na mesec), izrednimi paketi iz sredstev, pridobljenih iz članarine in prostovoljnih prispevkov, nakupom šolskih potrebščin (7), omogočimo letovanje otrokom na Debelem Rtiču (2), sodelujemo s Karitas, podpiramo krvodajalstvo (105 krvodajalcev), skrbimo za zdravje krajanov, odzovemo se na trenutne stiske ljudi. Sodelujemo s CSD Celje in patronažno službo. Mnogokrat pa ljudje potrebujejo le poslušalca in lepo besedo. Ljudem želim sporočiti, da smo tu, ne ostanite sami!«


Darinka Preložnik, Župnijska Karitas Vojnik: »Župnijsko Karitas vodim že od leta 2004. Naša organizacija je nastala leta 1996, ko so se pokazale potrebe po pomoči ljudem, ki so se znašli v stiski. Sem zaposlena, žena in mati trem odraslim otrokom. Poleg dela v službi in doma najdem tudi čas, ko je treba pomagati drugim, vidim in prepoznam težave in stiske, v katerih se znajdejo ljudje. Pri našem delu je pomembno, da s sodelavci pri pomoči odreagiramo hitro in tankočutno. Pomembno je sodelovanje in redni stiki med ljudmi. Pri delu v Župnijski Karitas nam stoji ob strani z nasveti, podporo in molitvijo gospod župnik Perger. Sestajamo se po potrebi, vendar so naša srečanja pogosta. Trudimo se, da bi naše delo dobro opravili, pomagamo družinam in posameznikom v materialni stiski in drugih težkih situacijah. Pomagamo tudi z nasvetom, ljudem damo vsaj toplo besedo spodbude. Želeli bi pomagati tudi tistim ljudem, ki zaradi različnih razlogov ne pridejo do nas. Pridobivanje informacij glede pomoči potrebnim je zelo težko zaradi varovanja osebnih podatkov. V kraju dobro sodelujemo z vsemi institucijami, tudi Občina Vojnik ima posluh za naše delo. V božičnem času obiskujemo starejše župljane, ki so dopolnili 85 let, po njihovih domovih in jih razveselimo z manjšo pozornostjo. V Špesovem domu pa z našo pomočjo oskrbovance obišče sv. Miklavž s svojim spremstvom, kar je posebno ganljiv dogodek. Sama in tudi moji sodelavci z veseljem priskočimo na pomoč pri najrazličnejših dogodkih v naši župniji.«

Darja Flis, Župnijska Karitas Frankolovo: »Narava našega dela je takšna, da delamo v skupini, saj je potrebna stalna komunikacija med ljudmi na terenu in našo Karitas. Sodelovanje vseh članov odbora in gospoda župnika je temelj vsega. Na Frankolovem ne zaznavamo hujših primerov, ko bi ljudem manjkalo hrane, večje so potrebe po drugih oblikah pomoči; in sicer potrebe po pomoči pri ljudeh, ki živijo sami, pri večjih družinah in seveda ostarelih. Marsikdo potrebuje samo lepo besedo. Med letom razdelimo hrano 67 družinam, približno vsaka dva meseca. Ljudi obiskujemo na domu ob jubilejih, ko zaznamo potrebo po pomoči pri delu na kmetiji ali ob bolezni. Menim, da je v naši družbi preveč prelaganja za reševanje težav na civilno družbo.«

Marija Gobec, Župnijska Karitas Nova Cerkev: »Zaposlena sem na oddelku za otroško kirurgijo v Celju kot glavna medicinska sestra in imam odgovorno delo. Sem žena in mama štirim odraščajočim otrokom, družina mi je bila vedno na prvem mestu. Pred štirimi leti sem se aktivno vključila v delo Karitas, saj mi je blizu rek: 'Bog je ljubezen, ki pomeni ljubezen do ljudi, dobroto, pomoč.' Pomembno mi je tudi samoizobraževanje, udeležujem se seminarjev in spoznavam področje paliativne oskrbe. Pri humanitarnem delu je pomembno, da odkrijemo resnične potrebe na terenu, smo tankočutni in vedno najdemo dobro besedo. Marsikdo potrebuje le pozornost, saj živimo na deželi, kjer hrana ni največja težava. Pomagajo mi gospod Vicman in naši člani prostovoljci. Sredstva in hrano (letno okoli 2500 kg) razdelimo s pomočjo in na predlog sožupljanov. Pomembna je preglednost in posluh za potrebe ljudi. Moja želja je, da pride pomoč v prave roke. Vsak izmed nas se lahko znajde v stiski, potrebno je biti sočuten, kajti dobrota se dvakrat vrača.«

Hvala v imenu vseh, ki čutimo enako.

Tekst in foto: Lea Sreš

Pomoč šolarjem več kot dobrodošla

Ne le preko Rdečega križa ali Karitasa, otrokom lahko pomagate neposredno tudi preko šolskih skladov OŠ Vojnik in OŠ Frankolovo. Sredstva, nabrana v teh skladih, skrbniki vsako leto vestno namenijo za pomoč otrokom, ki si raznih plačljivih dejavnosti (od šole v naravi, izletov do intenzivnih pevskih vaj) sicer ne bi mogli privoščiti. Šolski sklad vsako leto kupi tudi zvezke in delovne zvezke otrokom iz socialno šibkejših družin, jim plača kosilo v šoli in podobno. Darujete lahko neposredno šolskemu skladu ali pa se s šolo dogovorite, čemu natančno znesek namenjate, denimo za prehrano otroka, za šolo v naravi ipd. Šolska svetovalka vam bo o tem z veseljem povedala še kaj več. Zadostovala bosta le en klic na osnovno šolo in vaše odprto srce.

Otroci sicer vsako leto poskušajo tudi sami napolniti šolski sklad, tako da ob začetku adventa pripravijo božični bazar. Tudi tam je vaš obisk vedno dobrodošel, saj je celoten izkupiček prodanih ročnih izdelkov namenjen šolskemu skladu. 

Tekst: Rozmari Petek

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.06.2017 | Kultura
Socka poje, pleše in igra
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
25.06.2017 | Kultura
Socka poje, pleše in igra
26.06.201 | Šport
TEČAJI TENISA ZA OTROKE V ČASU ŠOLSKIH POČITNIC
26.06.201 | Šport
TEDEN ŠPORTA V FITNES CENTER VOJNIK
26.06.2017 | Ostalo
Ustvarim si filcano milo
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.