Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

oblačno
Popoldne bo spremenljivo do pretežno oblačno. Nastajale bodo krajevne padavine, deloma kot plohe, na zahodu tudi nevihte. Zapihal bo jugozahodni veter. Temperature bodo na vzhodu do 31 stopinj C, drugod bo hladneje.
14°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
13°C | 29°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 16h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
32°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Ostalo

400 let župnije Vojnik


OSTALO

| |
27.08.2013      17:27
A A

400 let župnije Vojnik


V nedeljo, 25. avgusta 2013, je župnija ob svojem zavetniku sv. Jerneju praznovala 400-letnico obstoja. Prvi zapiski o tem, da je v Vojniku župnik, so sicer starejši, a je župnija spadala v pražupnijo Nova Cerkev. Slovesno sveto mašo je ob somaševanju še šestih duhovnikov vodil dr. Stanislav Lipovšek, celjski škof, ki je v mesecu juliju praznoval 70. rojstni dan, pred 45 leti pa je v tej cerkvi slavil svojo novo mašo.


Dr. Stanislav Lipovšek, mag. Tone Vrisk, Anton Perger,Ivan Šumljak, p. Branko Cestnik, Jože Špes, Jože Lipovšek in Franc Brecl na slovesni sveti maši.
Dr. Stanislav Lipovšek, mag. Tone Vrisk, Anton Perger,Ivan Šumljak, p. Branko Cestnik, Jože Špes, Jože Lipovšek in Franc...
Deli:

Somaševanju se je pridružil jubilant mag. Tone Vrisk, ravno tako domačin, ki letos praznuje 40 let mašništva, poleg tega pa še domači župnik Anton Perger, ki službuje v Vojniku že 40 let, od tega je 30 let župnik. Vsem trem so čestitali predstavniki župnijskega občestva, predsednica Krajevne skupnosti Vojnik in župan občine Vojnik.

V svoji pridigi se je gospod škof spomnil vseh domačih duhovnikov, ki so delovali ali še delujejo v zadnjih sto letih. Živih duhovnikov je še sedem. Njegov lep spomin ostaja na bivšega zlatomašnika Martina Lupšeta, ki je s svojim zgledom in molitvijo navdušil mlade fante, da so postali duhovniki, njegovo delo pa nadaljuje sedanji župnik.

Ob koncu se je dotaknil tudi najtežjega trenutka mariborske nadškofije, katere apostolski upravitelj je trenutno, in zaprosil vernike, da prepustijo obravnavo nepravilnosti strokovnjakom, sami pa molijo za duhovnike in slovensko cerkev, da bo zmogla iz težav in se bo posvetila duhovnemu življenju in oznanjanju vere v Jezusa Kristusa.

Poseben čar slovesni sveti maši so dali domači animatorji, Godba na pihala Nova cerkev in Mešani cerkveni pevski zbor sv. Jerneja Vojnik pod vodstvom prof. Tomaža Marčiča, ki se je na to slovesnost posebej pripravil. Za okrasitev cerkve so poskrbeli vaščani vasi Jankova in Ivenca, od koder sta jubilanta doma.

Po sveti maši so člani Župnijske Karitas postregli z dobrotami, ki so jih prispevali nekateri verniki. Vsi, ki so se udeležili slovesnosti in so napolnili veliko vojniško cerkev,  so bili veseli, da so si škof in duhovniki vzeli čas zanje in z njimi poklepetali ter izmenjali mnenja. Po skupnem kosilu z domačimi in dekanijskimi duhovniki ter bogoslovci so se ustavili še na domačijah slavljencev.

Ob praznovanju je Župnija Vojnik izdala zgibanko, v kateri je predstavljen kratek zgodovinski razvoj župnije in župnijskih cerkva.

 

Milena Jurgec

Foto Edi Fidler
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
30.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
30.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
03.07. - 07.07.2017 | Šport
TEČAJI TENISA ZA OTROKE V ČASU ŠOLSKIH POČITNIC
04.07.2017 | Ostalo
Delavnica "Poslikajmo in zasadimo si cvetlične lončke"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.