Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.09.2018

delno oblačno
Ponoči bo dež večinoma ponehal. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 12, na Primorskem okoli 15 °C.
11°C | 24°C
ponedeljek, 22.09.2018
15°C | 18°C
torek, 24.09.2018
10°C | 20°C
sreda, 25.09.2018
2°C | 17°C
četrtek, 26.09.2018
1°C | 16°C
Opozorila
Sobota, 22.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
24°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Obvestila Dogodki

100 let kapele v Ivenci


DOGODKI

| |
27.06.2017      10:02
A A

100 let kapele v Ivenci


Znamenja, mali pomniki, so bogato posejani po slovenskih tleh. Predstavljajo del slovenske kulturne krajine, so naša preteklost in značilnost. Tudi Ivenca ima svojo lepo kapelo. Ivenca je strnjeno naselje, ki leži ob cesti Slovenske Konjice–Celje, v ozki dolini, ob izlivu Drežnice v Tesnico. V vasi je bila nekoč kovačnica, obratoval je Skamnov mlin. V povodnji leta 1954 sta Skamnova žaga in Vriskov mlin obstala. Leta 1728 so pri obnavljanju ceste odkrili devet rimskih miljnikov, na katerih je zapisana oddaljenost do Celeie (Celja). Zdaj so vzidani v Dvorni knjižnici na Dunaju (Slovenski krajevni leksikon, 1976).


Znamenja, mali pomniki, so bogato posejani po slovenskih tleh.
Znamenja, mali pomniki, so bogato posejani po slovenskih tleh.
Deli:

Vsako leto  junija imamo v Ivenci večernice pri kapelici. Letos pa je bilo še posebej slovesno, saj smo praznovali 100 let kapelice. Pri iskanju odgovora, zakaj je bila postavljena, si pričevanja nasprotujejo, ve pa se, da je bilo to daljnega 1917. Zob časa in preurejanje ceste sta jo načela, zato je bila prvotna kapelica porušena in pred desetimi leti postavljena nova. Za spomin in kot dokaz smo ohranili del stare kapele.

 

Svečane večernice je vodil celjski škof msgr. dr. Stanislav Lipovšek, naš rojak, ki je v mladosti neštetokrat šel mimo kapelice. Pridružila sta se mu še rojak mag. Tone Vrisk, župnik v Črni na Koroškem, in vojniški župnik Anton Perger. Veseli smo bili, da sta se pridružila tudi župan Branko Petre in Lidija Eler Jazbinšek, predsednica Sveta KS. Peter Vrisk je predstavil, kako je kapela nastajala. Hvaležni smo Franciju Skamnu, ki skrbi za kapelico, Darku Doklerju, ki ureja okolico, Mirku Krašovcu, ki poskrbi za rože, in Jožetu Grilcu, ki vedno priskoči na pomoč.

 

Po blagoslovu je sledilo prijetno druženje, za katero sta z odlično pripravljeno hrano poskrbela Boža in Stane Zottl. Pridne gospodinje so poskrbele za kruh in pecivo, moški del pa za pijačo. Dež nam je zmotil začetek, a si je na koncu premislil in posijalo je sonce. Da je bilo vzdušje še bolj veselo in da smo lahko zaplesali, je poskrbel Franci Pogladič s svojo harmoniko.

 

Tekst in foto: Branka Šket

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 120
Izšla: 21.09.2018
Poglej Pdf

Bodite prvi pri oddaji mnenja.