Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 18.10.2018

delno oblačno
Sprva bo oblačno, ponekod tudi megleno. Rahel dež bo povsod ponehal. Čez dan se bo od severozahoda delno zjasnilo. Na Primorskem bo pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 20, na Primorskem do 24 °C.
9°C | 20°C
petek, 17.10.2018
11°C | 21°C
sobota, 19.10.2018
8°C | 20°C
nedelja, 20.10.2018
5°C | 20°C
ponedeljek, 21.10.2018
8°C | 12°C
Opozorila
Četrtek, 18.10.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
9°C
20°C
delno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

Mladi Pajki osvajajo športnoplezalne vrhove


ŠPORT

| |
25.02.2018      18:14
A A

Mladi Pajki osvajajo športnoplezalne vrhove


Športno plezanje navdušuje vse več ljudi. Karli Pintarič v vojniški telovadnici, kjer trenutno stoji največja plezalna stena v regiji, skrbi za razvoj mladih plezalnih upov. Je Vojničan od malih nog. Neutrudni športni navdušenec, ki je tekmoval v maratonih in trobojih, na Poljskem pretekel najtežji gorski maraton, kolesaril po Evropi (na eni od poti je srečaj tudi svojo ženo Aleksandro), osvojil Mont Blanc in še bi lahko naštevali, se je za plezanje zagrel v srednji šoli, diplomiral iz trenerstva športnega plezanja na fakulteti za šport, postal alpinist in gorski reševalec ter kasneje ustanovil Športno društvo Pajki. Tudi trije otroci gredo po športnih stopinjah svojega očeta. Trenirajo se v atletiki, plezanju in veslanju.


Karli Pintarič skrbi za razvoj mladih plezalnih upov.
Karli Pintarič skrbi za razvoj mladih plezalnih upov.
Deli:

Plezati si začel pred približno 25 leti v Socki. Kako si se navdušil za plezanje?

S prijatelji smo radi raziskovali različne terene in v Socki smo našli skale, ki so nas pritegnile k plezanju. Kupil sem vrv, prijatelj je naredil plezalne pasove iz varnostnih pasov avtomobila in smo poskusili. Nismo imeli nobenega znanja, tako da smo delali tudi kakšne neumnosti, vendar smo preživeli in se iz tega marsikaj naučili. Nato smo šli v alpinistično športnoplezalno šolo in si pridobili ustrezna teoretična in praktična znanja.


Si profesor športne vzgoje, gorski reševalec, alpinist in še marsikaj. Kako je prišlo do Športnega društva Pajki in kaj je njegovo poslanstvo?

Sem tudi trener športnega plezanja. Na fakulteti za šport, kjer sem študiral, sem usmerjal trenerstvo športnega plezanja. Imel sem željo po izobraževanju drugih v plezanju, predvsem otrok. Že kot študent sem začel delati po različnih klubih kot trener. K ustanovitvi društva me je spodbudila predvsem moja organizatorska žilica in izkušnje, ki sem si jih nabral v vodenju različnih dejavnosti. Začelo se je tako, da so najprej v celjskem vrtcu Danijelov levček na mojo pobudo naredili plezalno steno. Tam sem začel s šolo plezanja za predšolske otroke. Pokazala se je želja po nadaljnjem treningu, zato so se začeli tudi treningi na Ljubečni, Polulah in na koncu, ob izgradnji nove telovadnice s plezalno steno, v Vojniku. V društvu želimo tako mlade kot starejše spodbujati h gibanju in širiti plezalno kulturo.


V telovadnici Osnovne šole Vojnik svoje plezalne veščine razvijajo številni osnovnošolci, v okviru rekreacije je plezanje na voljo tudi odraslim. Kako številčna je »družina« ŠD Pajki in kakšno je zanimanje otrok za plezanje?

Vključenih je približno sto otrok in trideset rekreativcev. Plezanje postaja vse bolj popularen šport, lani je postal tudi olimpijski šport. Večina otrok, ki plezajo pri ŠD Pajki, so iz Vojnika, prihajajo pa tudi iz Celja, Dobrne, Žalca, Šentjurja, Ponikve, Slovenskih Konjic, kar kaže na to, da imamo pri nas dobre pogoje za trening. Vojniška plezalna stena je trenutno največja v regiji. Poleti imamo treninge plezanja tudi v skali.


Ni neznano, da mladi Pajki dosegajo tudi najvišja mesta na plezalnih tekmovanjih. Kako uspešni so?

Res je, uspehov ne manjka. Lani smo imeli državnega prvaka v težavnosti in balvanskem plezanju (kategorija cicibanov), imeli smo tudi državnega šolskega prvaka, prvi vikend v februarju pa so naši plezalci dobili pet medalj na tekmovanju Vzhodne lige.


Imajo torej Janja Garnbret, Mina Markovič, Domen Škofic, Jernej Kruder in drugi uspešni plezalci v mladih Pajkih svoje naslednike?

Vsekakor. Imamo nekaj obetavnih otrok, ki imajo možnost uspeti, če bodo le vztrajali. Vrhunski plezalec mora v prvi vrsti imeti talent, ne gre pa brez delavnosti in vztrajnosti. Predvsem pa morajo imeti veselje do plezanja.


Odkar je v vojniški telovadnici plezalna stena, se v aprilu telovadnica napolni z mladimi plezalci. Za kakšen dogodek gre?

Vsako leto v zimsko-spomladanskem času organiziramo dve tekmi. Eno tekmo Vzhodne lige, kjer se med seboj pomerijo športni plezalci vhodne Slovenije, od cicibanov do kadetov. Z okoli 300 tekmovalci velja za eno najbolj množičnih športnoplezalnih prireditev. Druga tekma je državno prvenstvo osnovnih šol, kjer tekmuje približno 200 športnih plezalcev iz cele Slovenije. Predhodno potekajo kvalifikacije, v Vojniku pa poteka finalna tekma, ki bo letos v soboto, 14. aprila. Tekmovanje se za mlajše deklice in dečke začne že ob 10. uri, za starejše deklice in dečke pa ob 13. uri. Tekma je odprta za javnost, tako da vsak, ki ga zanima, lahko pride navijat za mlade plezalce, tudi prihodnje svetovne prvake. Tudi Janja Garnbret, zmagovalka svetovnega pokala, je v preteklosti tekmovala na šolski tekmi.

Tekst: Tanja Pangerl
Foto: osebni arhiv Karlija Pintariča
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Ogledalo? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Ogledalo
Keršova ulica 8
Tel:(03) 780 06 40
Ogledalo
Številka: 120
Izšla: 21.09.2018
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27
18.10.2018 | Ostalo
Meritve za osteoporozo
18.10.2018 | Tečaji in delavnice
Delavnica - Obdelava digitalnih fotografij 1. del
18.10.2018 | Tečaji in delavnice
Predavanje Jureta Seška: Misijonsko predavanje o Ukrajini
19.10.2018 | Tečaji in delavnice
Brezplačna delavnica Priprava na starševstvo
19.10.2018 | Tečaji in delavnice
Izdelajmo burek za vse generacije
19.10.2018 | Ostalo
Dan odprtih vrat Centra ponovne uporabe Vojnik
19.10.2018 | Družabni dogodki
Koncert "čvike čvake"
20.10.2018 | Kultura
Koncert "Pa se sliš..."
21.10.2018 | Kultura
Zapojmo po domače, koncert
22.10.2018 | Ostalo
Pravljično ustvarjalna urica
23.10.201 | Ostalo
Izlet po Kozjanskem
25.10.2018 | Tečaji in delavnice
Delavnica - Obdelava digitalnih fotografij 2. del
26.10.2018 | Tečaji in delavnice
Brezplačna delavnica Priprava na starševstvo
27.10.201 | Šport
Izlet Ušesa Istre
18.10.2018 | Ostalo
Meritve za osteoporozo
18.10.2018 | Tečaji in delavnice
Delavnica - Obdelava digitalnih fotografij 1. del
18.10.2018 | Tečaji in delavnice
Predavanje Jureta Seška: Misijonsko predavanje o Ukrajini
19.10.2018 | Tečaji in delavnice
Brezplačna delavnica Priprava na starševstvo
19.10.2018 | Tečaji in delavnice
Izdelajmo burek za vse generacije

Bodite prvi pri oddaji mnenja.