Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 27.06.2017

oblačno
Popoldne bo spremenljivo do pretežno oblačno. Nastajale bodo krajevne padavine, deloma kot plohe, na zahodu tudi nevihte. Zapihal bo jugozahodni veter. Temperature bodo na vzhodu do 31 stopinj C, drugod bo hladneje.
14°C | 32°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 29°C
četrtek, 29.06.2017
17°C | 25°C
petek, 30.06.2017
13°C | 29°C
sobota, 01.07.2017
16°C | 25°C
Opozorila
Torek, 27.6.2017 ob 14h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
32°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

V Črešnjicah odkrili kip župniku Štefanu ......


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
23.10.2014      21:34
A A

V Črešnjicah odkrili kip župniku Štefanu Kušarju


Rožnovenska nedelja (prva v oktobru) je za župnijo Črešnjice lepa nedelja. Toda letošnja je bila mnogo več kot le farni praznik. Na pobudo župnika dr. Vinka Kraljiča so Črešnjičani svojemu nekdanjemu župniku in prizadevnemu krajanu Štefanu Kušarju (1910–2002) postavili doprsni kip, ki ga je odkril celjski škof dr. Stanislav Lipovšek, izdelal pa Lojze Pongrašič iz Šmartnega v Rožni dolini. S postavitvijo obeležja človeku, ki je za svoje neprecenljive zasluge za kraj in ljudi leta 1996 prejel tudi zlati vojniški grb, so krajani utrdili spomin nanj in hkrati povečali identiteto Črešnjic. Ob tej priložnosti so prvič priredili t. i. Kušarjev dan. G. Kraljič je za vse farane pripravil zajetno brošuro, v kateri je izpostavil nekatere dogodke iz župnijske kronike, ki jo je Kušar skrbno pisal vseh 38 let delovanja v Črešnjicah.


Š. Kušar, rojen 1910 v Laporju, umrl 2002 v Črešnjicah, kjer je tudi pokopan.
Š. Kušar, rojen 1910 v Laporju, umrl 2002 v Črešnjicah, kjer je tudi pokopan.
Deli:

Kušar je bil poleg svojega osnovnega poslanstva aktivno vpet v celotno družbeno življenje kraja, z veliko vnemo si je prizadeval tudi za najbolj potrebne krajevne investicije. Do prave mere kritičen in včasih dobronamerno piker je dobro sodeloval s krajani, spretno je krmaril tudi z lokalnimi oblastmi. To so potrjevale zahvalne besede predsednika KS Frankolovo Dušana Horvata in župana občine Vojnik Bena Podergajsa. Celotno praznovanje lepe nedelje so poleg škofa, dekana in domačega župnika obogatili pevci domačega cerkvenega pevskega zbora, ljudski pevci iz Sojeka in Kamne Gore, godba na pihala s Svetine ter nekateri kulturniki in Kraljičevi sorodniki iz Nove Cerkve.

 

Skozi Kušarjevo življenje in delo se je slikovito in iskrivo, v Kušarjevem slogu, sprehodila domačinka Aleksandra Ambrož. Krajani se ga spominjajo kot dobrega organizatorja, gospodarja in dobrotnika, prav tako se ga radi spominjajo tudi s šaljive plati:

 • Kot gimnazijec je imel dva popravna izpita – iz matematike in risanja. Za prvega je moral zagristi v naloge, za drugega pa je profesorju pokazal kar sošolčevo risbo.
 • Bil je velik ljubitelj knjig in tiskane besede, spodbujal je ljudi: »Berte, berte! Kdor ne bere, ga pobere.«
 • Ob delu z otroki je bil zelo srečen, toda če niso izpolnili njegovih pričakovanj, so bili zanj vsi po vrsti »kijeci«. Ko so odhajali domov, je sledil poduk: »Pa po poti vsakega lepo pozdravit!«
 • Kljub visoki starosti jo je s klobukom na glavi in časopisom v roki mahnil peš kamorkoli in kar po sredini ceste ter upal, da mu bo kdo ustavil. V zahvalo za uslugo je vedno iz torbe privlekel jabolko, četudi zgubano, smeje pozdravil: »Haj, haj!« in se odpravil dalje po opravkih.

 

Iz Kušarjeve kronike:

 • Maj 1946: Prihod v Črešnjice. Sprejem je bil res prisrčen, cerkev in prostor pred njo okrašen kot pušeljc … Ljudi nabito polna cerkev. Duhovnikov 16.
 • 1960: Odšel na Kebelj, a srce ostalo v Črešnjicah.
 • Avgust 1978: Kušar se vrnil nazaj … Ljudje so bili moje vrnitve zelo veseli. Koj prve nedelje sem obiskal vse družine. Hiš je medtem nastalo več, strašno malo pa je v njih otrok.
 • Po dolgem, predolgem čakanju 23. 5. 1984 le dočakali A-bus (avtobus) iz Črešnjic v Celje, in sicer ne delavskega zgodaj zjutraj, nego za upokojence … Vozi 2 x, v sredo in v petek, ob 8 h dol in se vrača ob 12 h.
 • Pet svinj se je zadušilo … Na oznanilo v cerkvi so ljudje takoj pomagali.
 • Zima 1988/89 brez snega. Prva polovica leta deževna, skoro vsaki drugi dan neurje.
 • Morala pada. Nočejo se več poročati … So kar skupaj kot pravi zakonci, tu pravimo 'na probi'.
 • Konec šole. Zaprli so jo 1. 9. 1989 … Dolgo se že vleče usoda črešnjiške šole, odkar je v njej prenehal celo dvorazredni pouk. ... Navolil sem se že znova in znova pisati in prilepljati izrezke o tej naši bivši šoli … 
 • Obletnica mature 1991, zadnji, namreč 68. Gaudeamus igitur! ...
 • Prvič in zadnjič bil na aeroplanu v soboto, 27. 8. 1996. Kot biseromašni dar me je v to dobesedno prisilil Krajnc Franc, st., po domače Voglar iz Podgorja.
 • Cesta je že, voda še bo. Odprl konjiški župan Janez Jazbec, blagoslovil prelat, dr. Vinko Kraljič iz Nemčije, glavni sponzor … naš častni faran.

 

Kot pravijo Črešnjičani, so v Kušarjevih časih »lepe nedelje« praznovali v velikem slogu. Tudi tokrat je bilo tako. Dogodka se je poleg domačinov udeležilo veliko ljudi od drugod, ki so Kušarja poznali, z njim sodelovali, sočustvovali ali se le iz srca nasmejali njegovi hudomušnosti in duhovitosti. In na veselje vseh je prazniku »postreglo« še lepo vreme, vse prisotne pa so postregli z okusnim golažem in domačimi dobrotami. 

 

                            

Sonja Jakop

Foto: Dolfi
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 27 28 29 30 1 2 3 4 5 6
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
30.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
30.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
02.07.2017 | Kultura
SOCKA POJE, PLEŠE IN IGRA
03.07. - 07.07.2017 | Šport
TEČAJI TENISA ZA OTROKE V ČASU ŠOLSKIH POČITNIC
04.07.2017 | Ostalo
Delavnica "Poslikajmo in zasadimo si cvetlične lončke"

Bodite prvi pri oddaji mnenja.