Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 20.10.2017

jasno
Danes bo v zahodni Sloveniji zmerno do pretežno oblačno. Drugod bo sončno, predvsem ponekod na Primorskem in na severovzhodu države bo zjutraj in dopoldne megla. Pihal bo jugozahodnik. Najvišje dnevne temperature bodo od 16 do 24 stopinj C.
6°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
8°C | 21°C
nedelja, 22.10.2017
7°C | 17°C
ponedeljek, 23.10.2017
7°C | 15°C
torek, 24.10.2017
5°C | 15°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
21°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Sanacija Lemberga najverjetneje že poleti


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
25.05.2015      12:46
A A

Sanacija Lemberga najverjetneje že poleti


Po končani celoviti sanaciji bo pobočje zamreženo, Lemberžani pa bodo lahko končno povsem mirno spali


Deli:

Če bodo aktivnosti potekale tako, kot so začrtane, bodo Lemberžani, ki stanujejo pod gradom, v rekordnem času dobili celovito zaščito. Dogodki, ki so jih 23. februarja letos vrgli iz postelje in na moč prestrašili, se tako ne bodo nikoli več ponovili. Vodstvu občine je namreč uspelo dobiti ustno zagotovilo države, natančneje okoljskega ministrstva, da bo zagotovilo potrebna sredstva za celovito sanacijo strmine pod gradom (predvideni znesek sanacije brez davka znaša 200 tisoč evrov), ki te dni še nevarno zeva proti naselju, pripadajoči davek v višini približno 45 tisoč evrov pa bo najverjetneje poravnal vojniški proračun. Razen, če jim bo uspelo tudi za ta del najti nepovratna sredstva.

Kot je znano, je občina sicer takoj po dogodku naselje zaščitila z namestitvijo dodatnih, tako rekoč dvojnih ograj, kar jo je stalo blizu 30 tisoč evrov. S tem so bistveno izboljšali varnost krajanov, kljub vsemu pa so omenjene zaščite le kurativa, ne pa preventiva. »Dolgoročna rešitev je takšna, da padanje preprečimo, ne pa da le spodaj varujemo območje. S tem ko smo obenem ograje še dvignili, smo preprečili možnost, da bi kakšna odkrušena skala treščila v spodaj ležeče hiše. Ne moremo pa sami zagotoviti, da do krušenja oziroma valjenja skal po dolini sploh ne bi prišlo,« pojasnjuje župan.

Poleg namestitve dodatnih ograj je občina v vmesnem času naročila projekte ter po javnem razpisu izbrala že izvajalca. Dela bo opravilo podjetje Eho iz Ljubljane, ki ima na omenjenem področju veliko referenc. Vso dokumentacijo, vključno s podatki o izbranem izvajalcu, so že posredovali Ministrstvu za okolje in prostor. »Ustno zagotovilo, da bo država projekt financirala iz rezerv, imamo. Zdaj čakamo le še na pisno potrditev, nato pa lahko začnemo z deli. Če nam to uspe dobiti do konca meseca (maja, op. p.), bi lahko čez poletje dela bila že končana,« napoveduje Petre.

Sanacija bo potekala nekako takole: podjetje Eho bo najprej zaščitilo celotno področje, nato pa bo sprožilo delno krušenje tistega dela skale, ki domačinom še ne dovoljuje najbolj mirnega spanca. Torej dela, ki je videti najbolj nevaren, nihče drug pa si ga v vmesnem času ni upal sprožiti, temveč so raje čakali in upali, da del zdrži do sanacije. Nato bo nevarni, previsni del pozidalo, v končni fazi pa bo celotno pobočje nad naseljem zamrežilo. Natančneje, v skalo bo vstavilo sidra, na katera bodo napeli mrežo ter jo dodatno fiksirali. »To bo dolgoročna rešitev. Edino, za kar bomo še morali poskrbeti, bodo redna vzdrževanja, ki pa so predvidena na vsakih pet do deset let,« je še pojasnil župan.

 

Rozmari Petek
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.