Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 15.12.2017

oblačno
Danes bo oblačno in deževno, ponekod bo še pihal jugozahodnik. Temperature bodo od 7 do 13, v severnih krajih okoli 3 °C.
5°C | 10°C
sobota, 16.12.2017
0°C | 5°C
nedelja, 17.12.2017
-5°C | 4°C
ponedeljek, 18.12.2017
-8°C | 4°C
torek, 19.12.2017
-4°C | 3°C
Opozorila
Petek, 15.12.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
5°C
10°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Lokalne skupnosti

Društvo Raznolikost podeželja


LOKALNE SKUPNOSTI

| |
22.05.2014      12:01
A A

Društvo Raznolikost podeželja


Lokalna akcijska skupina (LAS), imenovana Društvo Raznolikost podeželja, je na 7. rednem zboru članov, ki je potekal v prostorih planinskega doma Tomaž nad Vojnikom, sprejela načrt dela za leto 2014. Načrtuje se zaključek projektov 6 LEADER in začetek priprave Strategije lokalnega razvoja za obdobje 2014‒2020, ki bo podlaga za nadaljnje izvajanje projektov LEADER na območju občin Celje, Laško, Štore in Vojnik. K sodelovanju pri pripravi strategije vabimo vse zainteresirane prebivalce in pravne osebe s podeželja omenjenega območja, ki lahko podate svoje ideje in poglede na prioritete razvoja območja na področjih ustanavljanja novih delovnih mest, zagotavljanja osnovne infrastrukture na podeželju, varstva okolja in večje vključenosti mladih, žensk in drugih ranljivih skupin na podeželju. Več si preberite na spletni strani društva: www.raznolikost-podezelja.si.


Deli:

Dobimo se v mestu – 20. in 21. 6. 2014

Vabljeni k ogledu ponudbe podeželja, ki bo letos v petek in soboto, 20. in 21. 6. 2014, dopoldne v mestnem središču Celja (Stanetova ul., Prešernova ul. in Krekov trg). Prireditev organizira Zavod Celeia Celje v sodelovanju z MO Celje. Poskrbljeno bo za bogato ponudbo domačih pridelkov in izdelkov s kmetij, predstavitve društev ter zabavni program.

 

Projekt »Predstavitev ponudbe območja«

V juniju bo izšel natisnjen katalog ponudbe podeželja z območja občin Celje, Laško, Štore in Vojnik, v katerem boste lahko na enem mestu našli zbrano ponudbo: izletniških in turističnih kmetij, najemov prostorov za piknik, možnosti praznovanj rojstnih dni otrok in preživljanja počitnic na kmetijah, ponudbo kruha, potic in peciva s kmetij, mesa in mesnih izdelkov s kmetij, ekoloških pridelkov in izdelkov, svežega sadja in zelenjave ter izdelkov (sokov, suhega sadja, domačih marmelad, vložene zelenjave), jajc, čebeljih pridelkov, mleka in mlečnih izdelkov, rib in izdelkov iz rib, domače obrti, storitev (vožnje s kočijo, predelave sadja in žit), etnoloških zbirk in učnih poti na območju.

Želimo si, da bo aktualna ponudba prebivalcem območja in turistom zanimiva in da bodo z nakupom daril in spominkov predstavili naše lokalne pridelke in izdelke tudi na širšem območju. Katalog bo dostavljen v turistično‑informacijske centre, na občine, v knjižnice, predstavljen bo na prireditvi Dobimo se v mestu in na novinarski konferenci, lahko pa si ga naročite na dom po e‑pošti info@raznolikost-podezelja.si, tako da sporočite svoj naslov.

 

Projekt »Lokalna oskrba na območju LAS«

Izboljšanje prehranskih navad z zagotavljanjem sveže, sezonske in raznovrstne lokalne ponudbe hrane v skladu s shemami kakovosti je cilj, ki ga s projektom v društvu želimo doseči na območju lokalne akcijske skupine.

Lokalna oskrba s hrano za nas potrošnike pomeni, da v čim večji meri uživamo hrano, ki jo v naši okolici pridelajo kmetje – naši bližnji in daljni sosedje. S tem vplivamo na manjše onesnaževanje okolja in manj odpadkov, saj kratke prehranske verige izključujejo velike razdalje in dolge transporte ter nepotrebno embalažo. Poleg izboljševanja lokalne ekonomije (ves dohodek za pridelavo in predelavo ter prevoz hrane ostane v naši okolici) prispevamo tudi k varovanju podeželja – obdelanih površin in razvoju zelenega turizma, za katerega je pogoj obdelana krajina.

Projektne aktivnosti bodo pomagale osvestiti prebivalstvo o pomenu lokalne oskrbe s hrano in dvigniti stopnjo prehranske neodvisnosti območja občin Celje, Laško, Štore in Vojnik, skrajšati pot od pridelovalca do potrošnika in tako različnim ciljnim skupinam (gospodinjstvom, vrtcem, šolam, gostinskim ponudnikom, domovom za upokojence, bolnišnicam in tudi trgovcem) omogočiti oskrbo s svežo, raznovrstno, bolj zdravo hrano. Tako se bodo ustvarile nove tržne poti za lokalne pridelovalce in trajnostna delovna mesta na kmetijah, ustavilo se bo propadanje manjših kmetij, za katere je ekološka praksa pridelovanja vrtnin in sadja z veliko ročnega dela potencialna priložnost za razvoj. 

 

V prvi fazi projekta, ki se bo zaključila julija, pripravljamo strokovno usposabljanje za ponudnike lokalne hrane, kjer bodo predstavljene aktualne informacije na področju pridelave in trženja hrane ter prodaje s pomočjo javnih razpisov. Sestavljenih bo 25 obrokov šolskih malic in kosil iz lokalnih sestavin za učence šol in otroke iz vrtcev. Nastaja brošura z nasveti za uporabo lokalne hrane v šoli in doma, pripravlja se gradivo za letake in zloženko na temo lokalne oskrbe s hrano, aktualna obvestila, prav tako bomo nabavili stojnice za prodajni mesti v Vojniku in Štorah.

 

Vabljeni, da sodelujete pri projektnih aktivnostih in da z izbiro lokalno pridelane hrane ohranjate obdelane površine in delovna mesta v našem okolju. Več na spletni strani: www.raznolikost‑podezelja.si.

 

 

Primož Kroflič
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 117
Izšla: 13.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
15.12.2017
Danes ni dogodkov.
19.12.2017 | Tečaji in delavnice
Priprava zdravih božičnih dobrot
19.12.2017 | Ostalo
Županov novoletni sprejem
20.12.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
20.12.2017 | Ostalo
Novoletna prireditev POŠ Socka
21.12.2017 | Ostalo
Novoletna prireditev OŠ Vojnik
22.12.2017 | Ostalo
Obisk Božička v Kamrici
23.12.2017 | Družabni dogodki
GLEDALIŠKA PREDSTAVA ZA OTROKE
24.12.2017 | Ostalo
Polnočnice na Frankolovem
16.12.2017 | Kultura
Odprtje Božičnega Vojnika 2017
16.12.2017 | Kultura
Koncert KUD Godba na pihala Nova Cerkev in Nuške Drašček
19.12.2017 | Tečaji in delavnice
Priprava zdravih božičnih dobrot
19.12.2017 | Ostalo
Županov novoletni sprejem
20.12.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.