Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 25.06.2017

oblačno
Ponoči se bo postopno jasnilo, zjutraj pa bo na severozahodu in severu spremenljivo oblačno. Tam so možne že manjše padavine. Najnižje jutranje temperature bodo od 15 do 22 stopinj C.
19°C | 27°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
15°C | 31°C
sreda, 28.06.2017
16°C | 31°C
četrtek, 29.06.2017
19°C | 25°C
Opozorila
Sobota, 24.6.2017 ob 18h
V večernem času so še možne močnejše nevihte s sunki vetra in nalivi.
19°C
27°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ogled gledališke predstave v Pliberku


KULTURA

| |
03.11.2013      20:52
A A

Ogled gledališke predstave v Pliberku


V Pliberku smo si 2. oktobra 2013 ogledali gledališko predstavo Mitje Šipka Med zakonom in vestjo v režiji Jožka Hudla in izvedbi domače igralske skupine »Oder 73«.


Deli:

KUD France Prešeren Vojnik in Slovensko prosvetno društvo Pliberk ohranjata stike že vrsto let. Povezava se je vzpostavila preko borčevske organizacije in g. Jurija Bojanoviča, sedaj pa to sodelovanje ohranja in nadaljuje občina Vojnik, KUD FP Vojnik in ZZB za vrednote NOB Slovenije – Vojnik. Predstavo smo si v oktobru ogledali Andreja Stopar, predsednica ZZB za vrednote NOB Slovenije – Vojnik, Tomo Gorenšek, predsednik KUD FP Vojnik, in Uroš Krivec, predsednik Dramske sekcije KUD FP Vojnik.

Dogajanje je postavljeno v čas po drugi svetovni vojni in pripoveduje o takratnem razumevanju malih ljudi, ki jih aktualna oblast ni hotela oziroma ni mogla vključiti v tako imenovano demokratično prenovo družbe. Lokalni posestniki so na tak ali drugačen način krmarili med vojskami, da so zaščitili svojo zemljo ter kmetije, ki pa so te vojske tudi hranili, ko so se valile čez to ozemlje. Težava je nastala v družinah, kjer so se otroci odločili za različne opcije. Oče Rečnik se mora na primer odločiti, ali bo izdal sina, katerega so regrutirali v SS enote, čeprav ta sploh ne ve, kaj je to. Okupatorji so mu ob rekrutaciji obljubili motor, uporabili pa so ga, da jih je vodil na javko, ki je bila že prej izdana. Po končani vojni se vrne domov, da bi ga oče skril. Da pa je družinska tragedija še hujša, je mlajši sin Rečnikovih oficir OZNE.

K težavam in zapletu pa pripomore tudi Klerikalna fašistična organizacija, za katero se tisti, ki so novačili ljudi za prehod meje, izkažejo v sojenju proti očetu Rečniku kot obtožilne priče. Rečnik je hotel le rešiti sina, ki se je v določenem trenutku napačno odločil, saj si tudi rok ni umazal, privlačil ga je le obljubljeni motor. Tragično pa je to, da ga je pri poskusu prehoda meje ustrelil brat, oficir OZNE. Oče Rečnik na sojenju prizna krivdo, ne strinja pa se, da ne bi smel zaščititi svojega otroka.

Dramo je g. Mitja Šipek napisal po resničnih dogodklh pred 30 leti z opozorilom ki pa je primerno morda tudi za današnji čas: OSTANIMO LJUDJE V SREČI IN NESREČI.

 Predstava nas je navdušila. Naše prijatelje smo povabili, da nastopijo tudi na našem odru v Vojniku. Predvidevamo, da jih bomo lahko videli v aprilu 2014.

 

Tomo Gorenšek,

predsednik KUD F. Prešern Vojnik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 25 26 27 28 29 30 1 2 3 4
25.06.2017 | Kultura
Socka poje, pleše in igra
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe
25.06.2017 | Kultura
Socka poje, pleše in igra
26.06.201 | Šport
TEČAJI TENISA ZA OTROKE V ČASU ŠOLSKIH POČITNIC
26.06.201 | Šport
TEDEN ŠPORTA V FITNES CENTER VOJNIK
26.06.2017 | Ostalo
Ustvarim si filcano milo
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.