Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 19.11.2017

pretežno oblačno
Danes bo delno jasno s spremenljivo oblačnostjo, zjutraj in dopoldne bo po nižinah tudi nekaj megle ali nizke oblačnosti. Sredi dneva in popoldne bodo nastale posamezne kratkotrajne plohe. Zvečer bo ponekod zapihal severni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 5 do 8, na Primorskem do 13 °C.
-1°C | 9°C
ponedeljek, 20.11.2017
-5°C | 10°C
torek, 21.11.2017
-2°C | 10°C
sreda, 22.11.2017
1°C | 14°C
četrtek, 23.11.2017
1°C | 13°C
Opozorila
Nedelja, 19.11.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
-1°C
9°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Ob dnevu upora proti okupatorju.


KULTURA

| |
28.04.2011      21:51
A A

Ob dnevu upora proti okupatorju.


Združenje ZB za vrednote NOB Vojnik - Dobrna je skupaj z občino Vojnik pripravilo proslavo ob dnevu upora proti okupatorju v Kulturnem domu Vojnik. Uvodoma je Mešani komorni pevski zbor Društva upokojencev Vojnik zapel tri pesmi. Slavnostna govornica je bila novinarka oddaje 24 ur na POP TV, ga. Katja Horvat.


Deli:

V svojem govoru je poudarila pomen praznika in dejala:

»Nedvomno je 27. april 1941 dan, ki je najbolj zaznamoval 2. svetovno vojno. Samo 10 dni zatem, ko je jugoslovanska vojska v Beogradu podpisala vdajo in dobrih 14 dni po okupaciji, je bila v Ljubljani ustanovljena Osvobodilna fronta slovenskega naroda.

Takoj po ustanovitvi je osvobodilna fronta začela pripravljati oboroženi odpor zoper okupatorja.

Že v letu 1941 je osvobodilna fronta oblikovala svoj temeljni program v obliki devetih točk. Prvih sedem so sprejeli novembra 1941, osmo in deveto pa so dodali januarja 1942. Napovedala je boj okupatorju, razglasila je lojalnost vseh skupin s t. i. dolomitsko izjavo in sklenila, da bo po koncu vojne prevzela oblast in uvedla demokracijo. Z njeno ustanovitvijo so bili položeni prvi temelji slovenske državnosti.

Osvobodilna fronta je bila od vsega začetka pluralna tvorba, saj je združevala vse poglavitne kulturne-zgodovinske tokove na Slovenskem. OF je bila pravzaprav šele pravi začetek političnega in kulturnega pluralizma na Slovenskem.«

Na koncu je čestitala za praznik vsem članom organizacij ZZB Vojnika, Nove Cerkve in Frankolovega, udeležencem proslave in vsem občanom naše občine.

 

V nadaljevanju sta se v glasbeni točki predstavila kitarist Jože Lesjak in flavtistka Maja Srebočan. Skupaj sta priredila nekaj slovenskih zimzelenih melodij.

 

Z deklamacijami pesmi dveh slovenskih ustvarjalcev, Mateja Bora in Frana Roša, se je predstavila recitatorka ga. Ljudmila Conradi.

 

Program pa je popestril Harmonikarski kvintet Kvintesenca, ki ga sestavljajo dijaki srednje stopnje ter nekdanji učenci Glasbene šole Celje. Kvintet deluje pod mentorstvom Tomaža Marčiča. Slišali smo: 1. stavek iz simfonije št. 29 v A-duru, Wolfganga Amadeusa Mozarta in Cvetlični valček iz baleta Hrestač, Petra Čajkovskega, ter v drugem delu Pesem o svobodi, Radovana Gobca v priredbi Tomaža Marčiča.

Prisotne je pozdravila tudi predsednica Združenja za vrednote NOB Vojnik – Dobrna ga. Andreja Stopar in se zahvalila za udeležbo, izvajalcem programa pa za njihov prispevek h kulturnemu programu.

 

Povezovalka programa ga. Alja Tihle, je s svojim nastopom očarala prisotne in poudarila, da je dan upora proti okupatorju priložnost za to, da se spomnimo na obdobje, na dogodke in na ljudi, ki so zaznamovali našo zgodovino; na tiste, ki so med tvorci naše države.

Pomembno je, da smo ponosni na svojo domovino, da jo imamo radi in se zavedamo njene vrednosti.

 

 

Jure Vovk

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
November 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28
19.11.2017 | Kultura
Komedija: Sreča na kredit
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018
24.11.2017 | Družabni dogodki
Prireditev odpade: MUZIKL ALPSKA SAGA
19.11.2017 | Kultura
Komedija: Sreča na kredit
23.11.2017 | Tečaji in delavnice
Izdelava adventne dekoracija
23.11.2017 | Ostalo
Prvi večer v kašči 2017/2018
24.11.2017 | Družabni dogodki
Prireditev odpade: MUZIKL ALPSKA SAGA

Bodite prvi pri oddaji mnenja.