Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 23.06.2017

pretežno oblačno
Danes bo večinoma sončno, predvsem popoldne bodo krajevne nevihte, ki bodo lahko tudi močnejše. Manj verjetne bodo na Primorskem. Pihal bo zahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 30 do 36 stopinj C.
16°C | 35°C
sobota, 24.06.2017
16°C | 34°C
nedelja, 25.06.2017
19°C | 30°C
ponedeljek, 26.06.2017
16°C | 30°C
torek, 27.06.2017
15°C | 30°C
Opozorila
Petek, 23.6.2017 ob 7h
Sredi dneva in popoldne bo v večjem delu Slovenije velika toplotna obremenitev.
16°C
35°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Harmonično prepletanje glasbe in vina


KULTURA

| |
15.10.2012      8:36
A A

Harmonično prepletanje glasbe in vina


Vokalna skupina In spiritu iz Vojnika pod umetniškim vodstvom Davida Preložnika je v sodelovanju z Občino Vojnik, Turističnim društvom Nova Cerkev, Vinogradniškim in vinarskim društvom Vojnik in lastnikom gradu Lemberg Francijem Zidarjem v soboto, 13. oktobra 2012, ob 18. uri, pod srednjeveškimi oboki gradu Lemberg priredila koncertni večer »MUSICA ET VINO« [Glasba in vino].


Uvodni pozdrav mag. Francija Zidarja. Foto: Jure Vovk
Uvodni pozdrav mag. Francija Zidarja. Foto: Jure Vovk
Deli:

 Grad Lemberg že skoraj 800 let nosi pomemben pečat ob stalnem spreminjanju zgodovinskega toka, začetni spev mašnega proprija, ki so ga pevci In spiritu zapeli kot uvodno skladbo, pa spreminja svojo funkcijsko vlogo še nekaj stoletij več. Gregorijanski koral deluje še bolj mistično kot skladbe iz renesanse, ki so sledile, ker je prvotno služil izključno kot obredno petje menihov. Sledile so še tri sakralne pesmi in pevci so tako prispeli do glasbene zakladnice 20. stoletja. Vsekakor je prijetno presenetil hudomušno-prisrčen venček priredb dveh otroških pesmi Metuljček in Ježek.

   Drugi del koncerta je bil posvečen vinu. Ob pokušini vin se je izmenično pelo in govorilo. Priznani vinski vitez Drago Medved je s strokovno natančnostjo predstavil žlahtno kapljico v vsej svoji veličini.  Poanta vsega povedanega bi lahko bila, tako kot pravi ena izmed pesmi koncertnega repertoarja, posvečena vinu: »Po pameti ga pijmo, da pamet ne zgubimo …«.

   Pevci Vokalne skupine In spiritu iz Vojnika smo še kako ponosni, da nam je s skrbnim delom in svojo interpretacijo uspelo navdušiti občinstvo in povsem napolniti prostor na gradu Lemberg, kjer sicer niso vajeni tako množičnega obiska. Glasba in vino nosita globoko v sebi resnico, dosežemo pa jo z zbranostjo in shrepenenjem po lepem.

                                                                                  V imenu vokalne skupine in spiritu,

                                                                                  Aljaž Pavlin
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Junij 23 24 25 26 27 28 29 30 1 2
23.06.2017 | Ostalo
ULICA ŽALOSTNIH OBRAZOV
24.06.2017 | Šport
30 - letnica SD Vizore
25.06.2017 | Kultura
Socka poje, pleše in igra
28.06.2017 | Ostalo
Repair cafe

Bodite prvi pri oddaji mnenja.