Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 21.10.2017

pretežno oblačno
Ponoči in zjutraj bo na Primorskem in deloma Notranjskem zmerno do pretežno oblačno, proti vzhodu pa bo vse več jasnine, predvsem v Prekmurju je še možna jutranja megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 7 do 13, v zatišnih legah severne Slovenije okoli 4 stopinje C.
6°C | 20°C
nedelja, 22.10.2017
8°C | 14°C
ponedeljek, 23.10.2017
6°C | 15°C
torek, 24.10.2017
4°C | 17°C
sreda, 25.10.2017
6°C | 16°C
Opozorila
Petek, 20.10.2017 ob 19h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Kronika

Vojničani praznovali cvetno nedeljo


KRONIKA

| |
01.04.2012      15:48
A A

Vojničani praznovali cvetno nedeljo


Z blagoslovom domačega župnika A. Pergerja 8, 7 in 6 metrov visokih butar na cvetno nedeljo, so izdelovalci butar »velikank« doživeli lepo potrditev svojega dela. Butare so tudi letos postavljene na vidno mesto na vrhu impozantnega stopnišča pred farno cerkvijo sv. Jerneja in lepo vidne daleč naokoli.


Skupina izdelovalcev butar v vsakoletni sestavi
Skupina izdelovalcev butar v vsakoletni sestavi
Deli:

Tudi letos so izdelovalci že petič po vrsti ponovili idejo - motiv akcije izdelovanja butar. Te butare naj ne bi tekmovale po dolžini, lepoti, teži ali doseganju kakih rekordov. S tem bi se še najbolj približal pomen in lepota tega verskega praznika. Polepšala pa bi se tudi okolica farne cerkve. Želja pa je seveda, da bi bile lepo izdelane in to po starih običajih (iz avtohtonih vrst lesa: pušpanj, dren, iva, božji les, leska, bršljan, čremsa – 7 vrst lesa). Ideja je, da bi se iz preostalega rastlinja pri izdelavi butar velikank izdelale mini butare ter bi se ponudile v dobrodelne namene.

 

Izdelovalci, ki niso samo domačini, so pri delu obujali spomine na običaje iz svoje mladosti in iz svojih krajev. Ponekod so na dren, ki je bil zavezan na vrhu butare v obliki srca, privezali lepo kmečko jabolko. Po blagoslovu in prihodu domov, pa so ga sneli, shranili ter porabili na velikonočno nedeljo za pripravo hrena. Drugje so les butar (ponekod so jim rekli »žegen«) skrbno hranili. Če se je na nebu pripravljalo k hudemu vremenu, pa so gospodinje v peči zažigale blagoslovljen les. Ta običaj bi letos spet ponovili na binkoštni ponedeljek, pri cerkvi Device Marije, po vremenski sveti maši (»binkoštni ogenj«). To naj postane tradicionalno.

 

Verjetno je prav, da se stari običaji naših prednikov spet obujajo – ohranjajo. Pravijo, da kdor prednikov ne časti njihovega imena vreden ni. Pobudnika tega in neutrudna organizatorja pa sta Mirko Krašovec ter Ivan Pušnik, oba iz Arclina, s svojimi prijatelji.

 

Izdelovalci butar so bili veseli, da so se jim pridružili tudi mladi. Lavra, Sonja, Andraž, Filip – DOBRODOŠLI! Tri butare bodo zdaj nekaj časa krasile okolico župne cerkve. Z lepim parkom, parkiriščem in mogočnim stopniščem to predstavlja zbirališče Vojničanov ter številnih obiskovalcev. Tudi parkirišče zaradi bližine vrtca lepo služi namenu. Tu je trenutno posajeno 208 grmovnic (dreves, pušpanjev, okrasnih trav …). V gredicah pa cveti več kot 1500 cvetlic. Prelepo barvno usklajeni nasadi cvetlic so iz bogate ponudbe VRTNARSTVA KRAŠOVEC iz Arclina. Prava paša za oči!

 

Velika hvala gre donatorju popravila ograje, ki so jo poškodovali nepridipravi. Ta kompleks naj bi bil oziroma je že simbol vojniške fare. NAJ NAM BO V PONOS!

 

 

 

Pavle Leskovar

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija v Vojniku
27.10.2017 | Kultura
Letni koncert Arclinskih fantov
28.10.2017 Ni kategorije
SLOVENSKO DALMATINSKI VEČER
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
27.10.2017 | Ostalo
Komemoracija na Frankolovem

Bodite prvi pri oddaji mnenja.