Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 24.08.2017

jasno
Ponoči in zjutraj bo pretežno jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 9 do 14, ob morju okoli 17 stopinj C.
11°C | 31°C
petek, 25.08.2017
13°C | 32°C
sobota, 26.08.2017
14°C | 34°C
nedelja, 27.08.2017
14°C | 33°C
ponedeljek, 28.08.2017
15°C | 33°C
Opozorila
Četrtek, 24.8.2017 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
11°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Z Mikovimi letvicami do Šanghaja


GOSPODARSTVO

| |
27.08.2015      10:01
A A

Z Mikovimi letvicami do Šanghaja


Proizvodnja Mikroventa bo v Vojniku sedaj potekala serijsko, naredili bodo sto tisoč kosov letno in jih prodali tudi Kitajcem.


Z odprtjem Razvojnega centra so, kot pravijo, presegli standarde proizvodnje stavbnega pohištva in prešli v podjetje, ki z lastnim znanjem dviguje kakovost bivanja.
Z odprtjem Razvojnega centra so, kot pravijo, presegli standarde proizvodnje stavbnega pohištva in prešli v podjetje, ki...
Deli:

Ko po četrt stoletja obstoja pogledamo Mikovo proizvodnjo (zadnja leta nam je blizu, saj so se iz Celja preselili v Vojnik), je napredek več kot očiten. Ustanovitelj Franci Pliberšek je namreč leta 1990 ustanovil podjetje za prodajo ladijskega poda in letvic za okvirjanje slik (v tem času jih je prodal 11 milijonov metrov, kar je enako dolžini poti do Šanghaja), sedaj pa na področju lokalnih prezračevalnih sistemov postajajo vodilni igralec ne samo doma, temveč tudi v svetu. Prvi kontejner, naložen s sistemom Mikrovent, ki omogoča prezračevanje pri zaprtem oknu (ni toplotnih izgub), je že krenil proti Kitajski, dogovarjajo pa se tudi za posle v modernih turističnih krajih.

Pliberšek sicer ugotavlja, da se navadnih oken ne splača prodajati drugje kot v oddaljenosti 350 kilometrov od doma. Povsem drugače pa je, če prodajaš nadstandard. »V Ameriki se dogovarjamo za obnovo hotelov v Vegasu in za vgradnjo našega stavbnega pohištva v novem hotelu v Seatllu (blizu tovarne letal Boeing). Pogovarjamo se tudi z Iranom in nastopamo v državah nekdanje Sovjetske zveze,« našteva Pliberšek, ki je že leta 2006 sklenil velik posel v tujini. Takrat so na otoku Anguilla opremili hotelski kompleks. »Tja je šlo preko 54 kontejnerjev, posel je bil vreden več kot 5 milijonov evrov. Hotelske sobe so izredno drage, nočitev stane več kot 1400 dolarjev. To so stvari, ki se splačajo. Za nižje kategorije hotelov lahko okna vgradijo lokalni delavci. Mi delamo le tisto, kar domačini ne znajo.«

Ob tem Pliberšek računa, da bodo s serijsko proizvodnjo Mikroventa delež prodaje na tujih trgih še povečali. Sedaj so namreč letno lahko naredili le 12 tisoč sistemov Mikrovent, po novem pa jih bodo lahko naredili sto tisoč kosov letno. Prihodki naj bi se jim v tem letu iz 19 milijonov evrov povzpeli na 20 milijonov, »izvoza bo med 35 in 40 odstotkov. To je dobrih 15 odstotkov več kot lani,« dodaja Pliberšek. Patent Mikrovent so ob tem zaščitili že v 180 državah sveta, kljub vsemu pa se zavedajo, da bodo v bolj oddaljenih krajih svoj know-how sčasoma morali prodati, sicer jim ga bodo kmalu kopirali.

Premosorazmerno napredku podjetja ne sledi tudi dobiček, ki se vrti okoli 250 tisoč evrov letno. Nekaj zaradi splošne gradbene krize, »saj od Portoroža do Murske Sobote ni videti žerjava,« nekaj pa zato, ker veliko vlagajo v razvoj in ker je podjetje družbeno zelo darežljivo. »Že pred leti smo si zadali cilj, da bi sodili med deset najbolj družbeno odgovornih podjetij v Sloveniji. Več kot 20 let smo ponosni sponzor rokometnih ekip, nogometnega kluba, atletskih klubov. Že 15 let delamo razstave, podprli smo že več kot 145 umetnikov, tako domačih kot tujih, in marsikomu omogočili, da je odprl svojo prvo samostojno razstavo. Pomagali smo brezdomcem, varni hiši, marsikomu smo omogočili topel dom, ko jih je doletela nesreča. Ponosni pa smo tudi na dejstvo, da že deset let na morje peljemo po 100 otrok. Tudi v teh časih, ko je denar težko zbrati,« poudarja Pliberšek.

Z vsem tem podjetje Mik že zdaj uresničuje tisto, kar si je Evropa zadala kot cilj do leta 2050, dodaja sogovornik. »Cilj Evrope je zeleno gospodarstvo, tj. uporaba recikliranih materialov. Pomeni dobre pogoje bivanja brez prepiha, hrupa. Poudarek je tudi na socialni noti, da bi bilo vsem dostopno šolstvo, zdravstvo. In vse to Mik počne že vsaj pet let. Mik namreč ne proizvaja oken, ne izdeluje okvirjev, ne izdeluje Mikroventov, temveč kreira boljše pogoje za bivanje v prostoru.« Ob tem poudari, da vsem ponosno povedo, da prihajajo iz Vojnika. »Vojnik ima najbolj energetsko varčne objekte. Stanovanja Vojniška gmajna porabijo 30 kilovatnih ur na kvadratni meter, naša poslovna stavba še manj, 28. V Vojniku imamo najbolj energetsko varčen javni objekt v Sloveniji, to je Psihiatrična bolnišnica,« še opomni.

Podjetje je ob svoji petindvajsetletnici, ki jo je praznovalo 19. junija, odprlo tudi razvojni center prof. dr. Petra Novaka. Načrtovali so sicer, da bi ob poslovni stavbi postavili pravi inštitut. »Ker so časi neprimerni, ga nismo mogli zgraditi. Smo pa odprli razvojni center, poimenovan po mojem profesorju s fakultete, ki je idejni oče našega Mikroventa. V prihodnjih letih bo, verjamem, vseeno zrasel tudi inštitut z njegovim imenom, v katerem bomo še naprej razvijali nove produkte, razvijali boljše pogoje bivanja,« še napoveduje Pliberšek.

 

Rozmari Petek

Foto: arhiv podjetja Mik
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 115
Izšla: 19.06.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Avgust 24 25 26 27 28 29 30 31 1 2
24.08.2017
Danes ni dogodkov.
26.08.201 | Ostalo
Pohod od kleti do kleti
26.08.2017 | Družabni dogodki
Meddruštveno gasilsko tekmovanje v Socki
26.08.2017 | Ostalo
Vojniški glasbeni večer: Jazz duo
27.08.201 | Družabni dogodki
Poletni kramarski sejem
29.08.201 | Ostalo
Strokovna ekskurzija z obiskom sejma Agra
29.08.2017 | Ostalo
Predelam si izdelek
30.08.2017 | Ostalo
Repair Cafe
26.08.201 | Ostalo
Pohod od kleti do kleti
26.08.2017 | Družabni dogodki
Meddruštveno gasilsko tekmovanje v Socki
26.08.2017 | Ostalo
Vojniški glasbeni večer: Jazz duo
27.08.201 | Družabni dogodki
Poletni kramarski sejem
29.08.201 | Ostalo
Strokovna ekskurzija z obiskom sejma Agra

Bodite prvi pri oddaji mnenja.