Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sreda, 17.01.2018

pretežno jasno
Popoldne bo spremenljivo do pretežno oblačno. Pojavljale se bodo krajevne plohe in posamezne nevihte. Ponekod bo pihal severozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 2 do 9, na severozahodu do 11 °C.
-5°C | 8°C
četrtek, 18.01.2018
-5°C | 8°C
petek, 19.01.2018
1°C | 6°C
sobota, 20.01.2018
-1°C | 7°C
nedelja, 21.01.2018
-4°C | 8°C
Opozorila
Sreda, 17.1.2018 ob 13h
Dodatnega opozorila ni.
-5°C
8°C
pretežno jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Podpis sporazuma o sodelovanju


GOSPODARSTVO

| |
18.03.2013      19:35
A A

Podpis sporazuma o sodelovanju


Podpis sporazuma o sodelovanju med Slovensko gospodarsko zvezo in Območno obrtno-podjetniško zbornico Celje


Deli:

Delovno srečanje, katerega namen je proučiti možnosti sodelovanja in izmenjave dobrih praks med koroškim in celjskim gospodarstvom, sta v Pliberku 12. 3. 2013 otvorila predsednik SGZ Benjamin Wakounig in predsednik OOZ Celje Miran Gracer. V uvodnem delu so gostitelji predstavili ukrepe za spodbujanje gospodarstva na deželni in občinski ravni na Koroškem. V diskusiji so udeleženci srečanja, s slovenske strani so bili to člani UO OOZ Celje, župani Mestne občine Celje in občin Dobrna in Vojnik ter člani ožje skupine za pripravo Strategije razvoja na področju MOC, z avstrijske strani pa predstavniki SGZ in župani koroških občin, razpravljali in izmenjavali svoje izkušnje na področju pospeševanja obrti, podjetništva in gospodarstva. V razpravi so bili udeleženci enotni, da je potreben dolgoročen koncept razvoja in sodelovanja na gospodarskem področju v obmejnih regijah. Slovenski udeleženci so izpostavili tudi problematiko visokih cen zemljišč in togo zakonodajo v RS na tem področju, ki ne omogoča prodaje zemljišč s cenami, primerljivimi v Avstriji. Izpostavili so tudi, da so meje še vedno v glavah ljudi in da se glede na demografijo in kupno moč vsi skupaj moramo zavedati, da se bodo podjetja vedno odselila tja, kjer imajo boljšo infrastrukturo in pogoje poslovanja. Težave pa na eni kot na drugi strani vidijo tako župani kot gospodarstveniki v birokraciji.

V zaključnem delu srečanja sta Benjamin Wakounig in Miran Gracer podpisala sporazum o sodelovanju.

Predsednik OOZ Celje Miran Gracer: Današnji podpis pogodbe o medsebojnem sodelovanju je nadgradnja nekajletnih poizkusov in hotenj, kako vzpostaviti medsebojno sodelovanje med gospodarstvi Koroške in Celjske regije. Ob podpisu te pogodbe smo ponosni na to, da je do tega sploh prišlo, kajti nuja nastopa na tretjih trgih in gospodarska kriza nas je prisilila k temu dejanju. Vemo in upamo, da bo sodelovanje plodno in ne bo le črka na papirju, saj nas ženejo enaki motivi in hotenja.


Župan Mestne občine Celje Bojan Šrot: Srečanje je poučno in zanimivo. Na uspešnih zgodbah koroških občin bi se lahko učili, kako pospešiti gospodarstvo. Ni treba daleč po zgled dobre prakse.

Podpredsednik OOZ Celje in vodja projekta Strategija razvoja na področju MOC Peter Pišek: Tovrstna srečanja je potrebno nadgraditi. Veseli me, da je z nami danes župan MOC Bojan Šrot, kar je veliko priznanje gospodarskim naporom, pa tudi župani občin, na katere članstvo gravitira OOZ Celje. Predvsem sem vesel, da lahko vidim načine in vzvode za spodbujanje gospodarstva. Dobri zgledi iz Koroške so lahko način prenosa dobrih praks v naše občine.

Župan občine Pliberk Štefan Visočnik: Kaj zmoremo in kaj lahko skupaj naredimo, je odvisno od vseh nas. Na Koroškem in v Sloveniji bi morali razviti koncepte sodelovanja ob meji, vključiti vlado na Koroškem in v Ljubljani ter v ta namen pridobiti sredstva iz EU. Zavedati se moramo, da smo eni in drugi zelo majhni, vsi pa potrebujemo nova delovna mesta, infrastrukturo in odjemalce.

Župan občine Vojnik Beno Podergajs: Z delovnimi srečanji spoznavamo tako prednosti in pomanjkljivosti. Predvsem sem opazil pomanjkljivosti v organizaciji, financiranju občin in obveznostih občin do deželne vlade, ki so zelo visoke. V primerjavi s Slovenijo imajo zato manj denarja za investicije, čeprav imajo višje proračune občin. Čestitke OOZ Celje za organizacijo srečanja s Slovensko gospodarsko zvezo, ki je spodbuda za drugačen način razmišljanja in iskanja možnosti za spremembe, za katere pa je nujna podpora v občinskem svetu. Zagotovo pa je potrebno spremeniti marsikaj tudi na nivoju države.

Župan občine Dobrna Martin Brecl: Z menjavo okolij pridobivamo nova poznanstva, imamo možnost primerjave tuje prakse z domačo. Vsekakor imajo v Avstriji drugačen način financiranja občin. Udeleženci srečanja pa skupaj ugotavljali, da je obstoječa kupna moč tako pri njih kot pri nas premajhna.

 

 

Samostojna svetovalka OOZ Celje:

mag. Tatjana Štinek                  
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 117
Izšla: 13.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Januar 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.01.2018
Danes ni dogodkov.

Bodite prvi pri oddaji mnenja.