Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za torek, 17.10.2017

pretežno oblačno
Danes bo pretežno jasno. Dopoldne se bo po nekaterih nižinah še zadrževala megla. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 23 stopinj C.
6°C | 23°C
sreda, 18.10.2017
8°C | 22°C
četrtek, 19.10.2017
3°C | 21°C
petek, 20.10.2017
5°C | 21°C
sobota, 21.10.2017
5°C | 19°C
Opozorila
Torek, 17.10.2017 ob 11h
Dodatnega opozorila ni.
6°C
23°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

Novosti pri praznjenju greznic in MKČN po 1. ......


GOSPODARSTVO

| |
21.08.2013      18:09
A A

Novosti pri praznjenju greznic in MKČN po 1. avgustu 2013


S 1. avgustom 2013 je uporabnike storitev na območjih, kjer ni zgrajene javne kanalizacije, doletelo kar nekaj novosti. Ministrstvo za kmetijstvo in okolje je namreč sprejelo Uredbo o metodologiji za oblikovanje cen storitev obveznih občinskih gospodarskih javnih služb varstva okolja (Ur. l. št. 87/2012), zaradi katere smo v javnem podjetju Vodovod-kanalizacija, d. o. o., Celje med drugim uvedli: - sistematično praznjenje greznic in MKČN enkrat na tri leta ter - mesečni obračun te storitve.


Deli:

Informacije o tem, kaj čaka po 1. avgustu 2013 uporabnike storitev na območjih, kjer ni javne kanalizacije, smo zbrali v brošuri (Greznice in male komunalne čistilne naprave), ki so jo vsa gospodinjstva, ki jih bodo doletele spremembe, prejela tudi po navadni pošti v začetku avgusta 2013, objavljena pa je tudi na spletni strani podjetja Vodovod-kanalizacija (www.vo-ka-celje.si, zavihek Zloženke).

Če na kratko strnemo, gre za to, da na območju občin Celje, Štore, Vojnik in Dobrna, kjer ni zgrajene javne kanalizacije, uvajamo skladno z Uredbo sistematično praznjenje grezničnih gošč in blata iz malih komunalnih čistilnih naprav  (MKČN) enkrat na tri leta ter hkrati uvajamo tudi mesečni obračun te storitve. To pomeni, da bo pooblaščeni izvajalec izpraznil greznico ali MKČN enkrat v treh letih, strošek te storitve pa bo obračunan v več delih in tako mesečno prištet ostalim postavkam na računu.

 

Vzroki za uvedbo sistematičnega praznjenja

Greznične gošče in blato vsebujejo velike količine nitratov ter okolju in zdravju škodljivih snovi, zato sodijo na čistilno napravo, kjer se razgradijo, in tako ne onesnažujejo našega okolja. Zaradi vpliva, ki ga imajo na okolje, državna zakonodaja predpisuje redno praznjenje greznic in malih komunalnih čistilnih naprav najmanj enkrat na tri leta. Gospodinjstva bi morala poskrbeti za redno praznjenje in obdelavo gošč na čistilni napravi, izvajalec javne službe odvajanja in čiščenja odpadne vode (to je na vašem območju Vodovod-kanalizacija) pa je dolžan zagotavljati prevzem blata iz malih komunalnih čistilnih naprav (v nadaljevanju MKČN) ter obstoječih greznic, o tem voditi ustrezne evidence in poročati na Ministrstvo za kmetijstvo in okolje. A kot se vidi iz poročil, praznjenje greznic ni bilo ustrezno – ali greznice niso bile spraznjene ali pa so jih praznili nepooblaščeni izvajalci, ki niso poskrbeli za obdelavo gošč in blata na čistilni napravi.

Zato je ministrstvo za kmetijstvo in okolje sprejelo uredbo, v kateri predvideva spremembe pri načinu obračuna praznjenja greznic. Skladno s to uredbo smo  v javnem podjetju Vodovod-kanalizacija, d.o.o., Celje bili dolžni uvesti sistematično praznjenje greznic in MKČN enkrat na tri leta ter hkrati mesečni obračun te storitve. To velja za vse greznice, ki so na območjih, kjer ni javne kanalizacije.  

Potek praznjenja naprav in obračun

          Kje?

Na območju občin Celje, Štore, Vojnik in Dobrna, kjer ni javne kanalizacije, uvajamo skladno z uredbo sistematično praznjenje grezničnih gošč in blata iz malih komunalnih čistilnih naprav  (MKČN) enkrat na tri leta.

 

Stroški

Pooblaščeni izvajalec bo izpraznil greznico ali MKČN enkrat v treh letih. Ta storitev se bo zaračunavala mesečno. Obračun storitev je vezan na količino porabljene pitne vode, odčitane na vodomeru, oziroma izračunan iz števila oseb (0,15 m3/oseba na dan), če objekt ni priključen na javno vodovodno omrežje. Ta storitev se je do sedaj obračunala v enkratnem znesku (cca 200-250 EUR) ob opravljeni storitvi na vsake tri leta.

      Hiše, ki niso priključene na javni vodovod, so do sedaj plačevale le okoljsko dajatev, ki se je obračunala enkrat na tri mesece. Po novem se bo okoljska dajatev plačevala mesečno (skupni ''trimesečni znesek'' se bo razdelil na tri dele), temu pa se bo prištel še strošek storitev, povezanih z greznicami in MKČN.

     Konkreten primer izračuna

V Tabeli 1 je primer izračuna stroškov gospodinjstev, ki niso priključena na javno kanalizacijsko omrežje, zagotavlja pa se jim praznjenje grezničnih gošč in blata iz MKČN - po starem in po novem, in sicer za hišo s tremi osebami ali mesečno porabo 12 m3 in minimalnim premerom vodomera.

Kot je razvidno iz tabele, bo povprečen strošek gospodinjstva v hiši, ki je priključena na javni vodovod, bistveno nižji (zaradi splošnega znižanja cene omrežnine v hišah), za to pa bodo gospodinjstva dobila več: za v povprečju nižji strošek, povezan z vodo,  bodo ''dobila'' še:

 - praznjenje greznic oz.

-  praznjenje MKČN in oceno obratovanja. 

 

Tabela 1: Primerjava mesečnih stroškov gospodinjstev, ki niso priključeni na javno kanalizacijsko omrežje (TABELA - PRILOGA 1)

 

Hiše, ki niso priključene na javni vodovod in sedaj plačujejo okoljsko dajatev enkrat na tri mesece, bodo po novem plačevala okoljsko dajatev mesečno skupaj s stroški, povezanimi z greznicami in MKČN. 

Prednosti za uporabnike storitev

PREJ: Pri dosedanjem načinu dela je bilo potrebno celotno storitev poravnati v enkratnem znesku.

PO NOVEM:  Znesek za to storitev se je znižal in poenostavljeno gledano razdelil na 36 obrokov. Zaradi rednega odvoza blata bodo MKČN bolje delovale, iztoki iz greznic pa bodo čistejši in neškodljivi za okolje. 


Mesečni pavšalni strošek znaša 4,44 EUR brez DDV za povprečno porabo 12 m³ pitne vode na mesec.


Potek praznjenj

- Praznjenja se bodo izvajala po posameznih krajevnih skupnostih po vnaprej predvidenem letnem programu.

- Gospodinjstva bodo po pošti obveščena o dnevu in uri praznjenja greznice. 


POMEMBNO: Na dan praznjenja je potrebno ustrezno pripraviti greznico oz. MKČN: dvigniti pokrov, omogočiti dostop - odstraniti morebitne ovire …

 

Oblikovanje cen skladno z navedeno uredbo je v nekaterih slovenskih občinah že zaključeno, ponekod pa še poteka. 


 
Priloge:
MS Office Word 2007-2010
postarem.docx
15587_postarem.docx (12,63 KB)

Prenesi vse
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vojnik!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Ogledalo
Številka: 116
Izšla: 21.09.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
Oktober 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26
17.10.2017
Danes ni dogodkov.
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi
20.10.2017 | Ostalo
Dobrodelni koncert za Francija Zemeta
21.10.2017 | Družabni dogodki
ISKRENA SPOVED
22.10.2017 | Ostalo
Pohod po Tončkovi poti
25.10.2017 | Tečaji in delavnice
Delavnica Repair Cafe
26.10.201 | Ostalo
Komemoracija v Novi Cerkvi

Bodite prvi pri oddaji mnenja.