Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 23.09.2018

pretežno oblačno
Danes bo zmerno do pretežno oblačno, več sonca bo popoldne v vzhodnih krajih. V hribovitem svetu zahodne Slovenije bo občasno lahko rahlo deževalo ali rosilo. Popoldne in zvečer se bo krepil jugozahodni veter. Najvišje dnevne temperature bodo od 18 do 24 °C.
14°C | 25°C
ponedeljek, 22.09.2018
17°C | 23°C
torek, 24.09.2018
14°C | 22°C
sreda, 25.09.2018
5°C | 19°C
četrtek, 26.09.2018
3°C | 20°C
Opozorila
Nedelja, 23.9.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
14°C
25°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Vse najboljše Leonardo!


ŠOLSTVO

| |
19.04.2018      14:38
A A

Vse najboljše Leonardo!


15. aprila 1452 se je v majhni toskanski vasici Vinci rodil Leonard, poznan kot Leonardo da Vinci. Učenci OŠ Draga Bajca Vipava so mu voščili na poseben način.


Deli:

Leonardo da Vinci ni bil zgolj umetnik, ki je ustvaril eno izmed najslavnejših slik v likovni umetnosti Mono Lizo, ampak je bil tudi znanstvenik in izumitelj, čigar poti so vodile po skoraj celotni Evropi in ga leta 1500 pripeljale tudi v Vipavo. Beneška republika mu je namreč naročila izvedbo študije za zaščito območja pred turškimi vpadi in reka Vipava naj bi bila primerno sredstvo za zagotavljanje učinkovite obrambe.

Organizatorji Leonardovega dneva (Il Giorno di Leonardo-dan, ko v Vinciju v bližini Firenc slavijo Leonardov rojstni dan) so v sodelovanju z Zavodom za turizem TRG Vipava povabili vipavske osnovnošolce, naj ob njegovem prazniku pripravijo voščilo, ki bi ga bil vesel še sam Leonardo, če bi učakal ta jubilej.

Osmošolci, ki obiskujejo izbirni predmet italijanščina, ter devetošolki Anja in Hana so veselo poprijeli za delo in posneli video voščilo ob izvirih reke Vipave, ki jih je Leonardo vneto preučeval in so danes ena glavnih turističnih znamenitosti Vipave. Za glasbeno podlago je poskrbel zborček Poke pod vodstvom ge. Nadje Rodman Koradin. Vsega tega pa ne bi bilo brez naše snemalke in montažerke ge. Tine Kosovel. Na koncu je g. župan mag. Ivan Princes učence razveselil s torto. Škoda, ker je ni uspel poskusiti Leonardo …

Nadejamo se, da bomo naslednje leto, ko bo 500-ta obletnica smrti Genija, ponovno sodelovali.

Voščilo si lahko ogledate na spletni strani naše šole ter na naslednji povezavi: https://youtu.be/RawxoDHJh6c.

Maruška Rojc

Fotografije: Jan Franc Kopatin in Neža Lemut
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!