Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za četrtek, 20.09.2018

jasno
Danes bo povečini sončno, zjutraj bo po nekaterih kotlinah in dolinah megla. Popoldne v hribovitem svetu ni povsem izključena kakšna kratkotrajna ploha ali nevihta. V Vipavski dolini in na Krasu bo prehodno pihala šibka burja. Najvišje dnevne temperature bodo od 24 do 28, na Primorskem do 30 °C.
16°C | 31°C
petek, 19.09.2018
15°C | 30°C
sobota, 21.09.2018
14°C | 30°C
nedelja, 22.09.2018
18°C | 25°C
ponedeljek, 23.09.2018
13°C | 26°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 6h
Dodatnega opozorila ni.
16°C
31°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Šolstvo

Otvoritev 23. akademskega leta


ŠOLSTVO

| |
18.10.2017      11:42
A A

Otvoritev 23. akademskega letaDeli:

Otvoritev je potekala v dvorcu Lanthieri v Vipavi. Ob tej priložnosti je občinstvo nagovoril prof. dr. Danilo Zavrtanik, rektor Univerze v Novi Gorici, in zbrane spomnil na začetek delovanja in življenja naše Univerze, ko nas je spremljajo nerazumevanje naše vizije in želje po 'biti drugačen'. Država in lokalne skupnosti, z redkimi izjemami, nemalokrat niso razumele institucije, ki mora biti avtonomna, neodvisna in hkrati odgovorna. Kljub vsemu in z izjemno vztrajnostjo in predanostjo vseh zaposlenih in sodelujočih se je Univerza v Novi Gorici razvila v prvovrstno univerzitetno ustanovo.”

Danes se pedagoška dejavnost Univerze izvaja v okviru petih fakultet, ene visoke strokovne šole ter Akademije umetnosti. Študij je do danes na Univerzi v Novi Gorici zaključilo 199 doktorjev znanosti, 342 magistrov in 821 diplomantov. Raziskovalna dejavnost poteka v šestih centrih in štirih laboratorijih, ki so opremljeni z vrhunsko raziskovalno opremo. Vključeni smo v manjše in večje mednarodne projekte, sodelujemo z ustanovami z najvišjim ugledom. Tuji študentje predstavljajo kar 45 % študentske populacije in prihajajo iz 44 držav, tako iz Evrope kot z drugih celin.

"Leto 2017 si bomo zagotovo zapomnili po dokončni preselitvi dela dejavnosti Univerze v Novi Gorici v dvorec Lanthieri v Vipavi. S tem so se zaključile dolge sanje in dolg proces obnove dvorca Lanthieri, ki je zaživel v novi luči in dodatnem sijaju. Univerza v Novi Gorici je dobila krasne prostore na reprezentativni in edinstveni lokaciji, mesto Vipava pa akademsko dejavnost,” je v svojem nagovoru poudaril prof. dr. Zavrtanik.

V letošnjem letu smo posebej ponosni tudi na rezultate mednarodne lestvice RUR (ang. Round University Ranking), ki ocenjuje in razvršča najboljše svetovne univerze. Univerza v Novi Gorici se je uvrstila na izjemno visoko 186. mesto, med samo elito svetovnih univerz. S tem je še izboljšala lanski rezultat, ko je bila uvrščena na 203. mesto. Prav tako je odličnost Univerze v Novi Gorici prepoznala tudi Evropska unija, saj so rezultati pri globalnem mednarodnem primerjanju univerz U-Multirank 2017 pokazali, da naša Univerza dosega nadpovprečne rezultate. Posebej je prepoznana odličnost na področju raziskav, mednarodne usmerjenosti in regionalne vpetosti. Primerjava rezultatov Univerze v Novi Gorici z ocenami »U-Multiranking 2017« ostalih univerz v širši regiji izven meja Slovenije pokaže, da je Univerza v Novi Gorici najboljša univerza po večini kazalcev ocenjevanja. Prekaša ne samo vse ostale slovenske univerze, ampak tudi starejše in večje univerze v naši soseščini.

“V novo akademsko leto vstopamo z optimizmom, neomajni v svojem poslanstvu, zavezani k mednarodnim univerzitetnim normam ter z odgovornim odnosom do naših študentov in do družbe nasploh. Prepričani smo, da smo preprosto najboljši in da skupaj zmoremo še več,” je svoj nagovor zaključil rektor Univerze v Novi Gorici.

Ob tej priložnosti se je prof. dr. Danilo Zavrtanik v imenu celotne Univerze v Novi Gorici zahvalil županu Občine Vipava, mag. Ivanu Princesu, občinskim svetnikom ter občankam in občanom Vipave za modro odločitev in topel sprejem.

Na svečani akademiji je prof. dr. Danilo Zavrtanik, rektor Univerze v Novi Gorici, podelil priznanje častni doktorat Univerze v Novi Gorici svetovno znanemu srčnemu kirurgu slovenskega rodu prof. dr. Igorju D. Gregoriču. Zaslužni profesor je postal prvi predstojnik Univerze v Novi Gorici, prof. dr. Boštjan Žekš. Priznanje častni član je prejel prof. dr. Paolo Samorí iz Strasbourga za izjemen prispevek k razvoju znanstvene odličnosti Univerze v Novi Gorici na področju organske elektronike, zlata plaketa je bila podeljena mag. Mitju Jermolu za pomemben prispevek k razvoju materialnih možnosti Univerze v Novi Gorici, naziv bronasti donator pa Fedorju Tomažiču.

Nagradili smo tudi deset študentk in študentov. Priznanje alumnus primus sta prejela diplomanta, ki sta diplomirala kot prva iz svoje generacije vpisanih študentov, in sicer Gašper Čefarin in Manca Koren, priznanje alumnus optimus pa diplomanti, ki so med diplomanti v posameznem študijskem letu dosegli najvišjo povprečno oceno študija, in sicer Maja Tišma, Ikram Muhammad, Jacopo Segato, Ana Cukjati, Jani Rijavec, Tina Šuligoj, Aleš Bogovič in Natalia Mikhaylina.

Andreja Leban, Stiki z javnostmi

Univerza v Novi Gorici

Foto: Miha Godec
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Vipava!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!