Za nas, gasilce, ni le pomembno, da imamo dobro opremo. Pomembno je, da smo povezani kot skupnost – da znamo sodelovati, da si pomagamo in da si zaupamo. Gasilsko društvo ni zgolj organizacija, to je družina, kjer si člani pomagajo tako v intervencijah kot tudi v vsakdanjem življenju.
Več kot stoletje obstoja PGD Kovor nas opominja, da je skupnost ključ. In če želimo, da bodo naši otroci in vnuki imeli še boljšo opremo, boljšo pripravljenost in boljše pogoje, moramo sodelovati in si pomagati tudi v prihodnosti. Stoletje od prve črpalke in današnji prevzem nove opreme sta pokazatelj tega, kako daleč smo prišli, vendar tudi opomnik, da imamo še veliko dela pred sabo.
Letos smo obeležili 100 let prve črpalke takrat še Kovorske čete, ko so kupili prvo (rabljeno) ročno črpalko. Tokrat smo v operativno rabo prevzeli že tretjo motorno črpalko. Prva iz leta 1931, druga letnik 1972 in tretja, naša najnovejša pridobitev. Najstarejša je svoje mesto našla v vitrini pred sejno sobo PGD Kovor. Druga, naša dosedanja operativna črpalka Rosenbauer 8/8, naša Rozi, nam je služila več kot pol stoletja – a vendar se ne umika popolnoma iz operativne rabe. Deležna bo temeljitega servisa ter obnove, kasneje pa bo služila kot dodatna pomoč v primeru večjih intervencij. Nova črpalka predstavlja pomembno nadgradnjo naše opreme in bo v prihodnje pripomogla k še bolj učinkovitemu in varnemu posredovanju v vseh vrstah intervencij – naj gre za požare, poplave ali tehnične nesreče.
Ob tej posebni obletnici smo načrtovali velik praznik – gasilsko veselico s slavnostnim prevzemom nove motorne črpalke. A žal ni šlo vse po načrtih, zagodlo nam jo je vreme. Zaradi dežja, napovedanih neurij in nizkih temperatur smo morali tik pred zdajci sprejeti težko, a odgovorno odločitev: odpovedati dolgo načrtovano gasilsko veselico. Ta odpoved nas je še posebej prizadela, saj je veselica za naše društvo več kot le dogodek – je izraz povezanosti, prostovoljstva, skupnosti in podpore.
Prevzem črpalke smo – kljub vsemu – izpeljali. V soboto, 2.8.2025, je pri našem gasilskem domu potekal slavnostni postroj, uradni prevzem z govorom župana, blagoslovom črpalke in simboličnim predajanjem v uporabo. Vendar je bil dogodek izveden v okrnjeni obliki, brez obiskovalcev, brez krajanov, brez veselice in brez tistega pravega utripanja kraja, ki ga ob takšnih priložnostih vedno čutimo. Hvaležni smo vsem, ki ste na kakor koli pomagali, sodelovali pri pripravah, prispevali nagrade oziroma nas podprli na druge načine – vaše zaupanje bomo ohranili in po najboljših močeh vključili v prihodnje dogodke. Kljub vsemu smo hvaležni za razumevanje in za spodbudne besede, ki smo jih prejeli v teh dneh. Vsaka izrečena podpora, vsaka pomoč in vsaka donacija šteje. Hvaležni smo, da v vseh teh letih niste nikoli pozabili na nas – niti v soncu, niti v dežju.
Odpoved letošnje veselice nas je toliko bolj zabolela, ker se podobna zgodba ponavlja – tudi leta 2023 smo morali zaradi izjemnih vremenskih razmer in hudih poplav v celotni državi odpovedati veselico.
A gasilci PGD Kovor se ne damo. Živimo v kraju, kjer nas povezuje odgovornost, pripadnost in skrb za sočloveka. Zato vas že zdaj prisrčno vabimo, da si rezervirate čas za našo veselico v letu 2026, ko bomo pripravili gasilsko veselico, ki bo še bolj posebna – znova se bomo zavrteli ob zvokih domače glasbe, družili in uživali z ramo ob rami. Seveda ne bo manjkal tudi bogat srečelov kot se za gasilsko veselico v Kovorju spodobi.
Do takrat pa bomo – kot vedno – tukaj za vas. V akciji, pripravljenosti, gasilci v srcu skupnosti.
Na pomoč!




