Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za petek, 21.09.2018

jasno
Ponoči se bo povsod razjasnilo, ponekod po nižinah bo nastala megla. Najnižje jutranje temperature bodo od 10 do 15, ob morju okoli 18 °C.
12°C | 28°C
sobota, 22.09.2018
15°C | 18°C
nedelja, 23.09.2018
8°C | 22°C
ponedeljek, 24.09.2018
11°C | 22°C
Opozorila
Četrtek, 20.9.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
12°C
28°C
jasno
Nahajaš se tukaj: Novice Kultura

Jerbas izdal tretjo zgoščenko Dobro ste jih ......


KULTURA, DOGODKI

| |
08.12.2017      11:19
A A

Jerbas izdal tretjo zgoščenko Dobro ste jih vsi poznali


Kulturno društvo Jerbas, pevci ljudskih pesmi in godci ljudskih viž iz Tržiča, so oktobra letos izdali novo zgoščenko, ki so jo naslovili Dobro ste jih poznali.


Deli:

Pevsko in godčevsko zasedbo že od vsega začetka, ki sega v leto 2008, poleg ljudske glasbe združuje veliko dobre volje, energije in smeha. »Društvo se je nekajkrat predstavilo na državnem srečanju pevskih in godčevskih skupin, najbolj od vsega pa smo ponosni na samostojne koncerte, ki jih pripravljamo na približno dve leti, saj na takih koncertih praviloma predstavljajo nove možnosti poustvarjanja pevske in godčevske dediščine, da bi se obiskovalci drugih zanimanj zaradi privlačne in drugačne predstavitve morebiti tudi sami navdušili nad starimi načini petja in godčevstva ter se ob tem spominjali viž in pesmi svoje mladosti ter mladosti svojih prednikov,« pravi dr. Metka Knific Zaletelj, umetniška vodja društva, ki ji poustvarjanje glasbenega izročila predstavlja izziv razmišljanju, kako pesmi izvajati skladno s preteklimi pevskimi praksami, a jih hkrati postaviti na današnji oder ter jih v novem kontekstu narediti zanimive poslušalcem, ki se z glasbenim izročilom redko srečajo.

 

Pri Jerbasu pojejo: Robert Bone, Aleš Fister, Manca Gašperin, Kelly Avsenik Hanson, Matjaž Kokalj, Borut Krč, Katja Oštir, Matija Polajnar, Aleksandra Ristova, Igor Šober in Mitja Vouk, godejo pa: Robert Bone (klarineti), Aleš Fister (bariton), Matjaž Kokalj (harmonike).

 

Na zgoščenki Dobro ste jih poznali je v pristni izvedbi posnetih 34 pesmi in viž, med njimi Dobar večer vam Bog daj, Stara viža, Snočkaj m je lunca, Mene glavca boli, Ena tička mi poje, Po cesti gre en star čevljar, Mi smo prišli semkaj k vam….

»Vesel sem, da Jerbas obnavlja petje in glasbo iz tistih časov, ko so imeli ljudje več časa in se mi toži po njih. Dragoceno pa je tudi to, da se izbor ljudskih pesmi ne vrti okrog desetih vsem znanih, ampak prinaša iz folklorne zakladnice manj znane in neznane pesmi. Jerbasu zato želim, da tako kot tisti pijanski sanjski sod ne bi imel dna, da bi lahko iz svojih globin izvlekel še veliko starih zanimivih besedil in melodij,« je zgoščenko na pot pospremil Andrej Rozman Roza, slovenski pesnik, pisatelj, dramatik, igralec in prevajalec.

 

Da občutenje glasbenega izročila, ki ga podajajo člani Kulturnega društva Jerbas, postane posebno doživetje gostote harmonsko urejenega zvoka in bistva izraza ljudskih pesemskih in godčevskih vsebin z aktualnim pridihom nostalgije, pa dodaja mag. Simona Moličnik, muzikologinja, glasbena publicistka, urednica za ljudsko glasbo na Prvem programu Radia Slovenija. »Naježi dlako in napolni praznino prepolnega, brezhibnega, a pogosto opustošenega glasbenega prostora.«

  

Predstavitev tretje zgoščenke Kulturnega društva Jerbas bo v sredo, 13. decembra 2017, ob 20. uri v Stari godbi v Tržiču. Izid zgoščenke je omogočila Občina Tržič.

 

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
ŽELIŠ BITI TUDI V BODOČE NA TEKOČEM S TEM, KAR OBJAVI Občina Tržič? x
Naroči se na e-obveščanje in ostani v stiku z nami in ne zamudi več nobene pomembne novice ali dogodka!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Občina Tržič
Občina Tržič
TRG SVOBODE 18
Tel:(04) 597 15 10
Koledar dogodkov Preglej vse
September 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29
21.09.2018 | Kultura
Poletavci - zaključna prireditev
25.09.2018 | Tečaji in delavnice
Začetni tečaj veščine taijiquan

Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo