Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za nedelja, 24.06.2018

pretežno oblačno
Zvečer in ponoči bo precej jasno. Najnižje jutranje temperature bodo od 6 do 12 °C.
10°C | 20°C
ponedeljek, 23.06.2018
9°C | 20°C
torek, 25.06.2018
13°C | 21°C
sreda, 26.06.2018
10°C | 23°C
četrtek, 27.06.2018
10°C | 23°C
Opozorila
Sobota, 23.6.2018 ob 18h
Dodatnega opozorila ni.
10°C
20°C
pretežno oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice Gospodarstvo

ČEVLJARSKA OBRT DANES


GOSPODARSTVO

| |
25.08.2016      11:30
A A

ČEVLJARSKA OBRT DANES


V zadnjih Šuštarskih novicah je dr. Bojan Knific pisal o zgodovini čevljarstva in organizaciji prve Šuštarske nedelje leta 1969. Od tistih, drugačnih, časov je preteklo že kar nekaj let in ni več daleč do letošnje 49. Šuštarske nedelje, ki organizatorjem postavlja vprašanje, kako naprej?


A. Viryent
A. Viryent
Deli:

Čevljarskih šol ni več, tržiška obutvena industrija je vzela slovo. Namenoma smo zapisali industrija, saj obrtniki ostajajo in se prebijajo dalje. Težka bremena nekoč uspešne zgodovine in velikopotezne proizvodnje so sedaj padla na posameznike, ki še vedno občutijo dolžnost in odgovornost za nadaljevanje tradicije in trenutno plavajo z močnimi globalizacijskimi tokovi v boju za obstanek. Nekaterim od teh posameznikov smo zastavili vprašanja, ki posredno kažejo na trenutno stanje slovenskega čevljarstva kot ga dojemajo sami.

Zahvaljujemo se Alji Viryent Novak, Mihu Grosu – MIGI, Alešu Dolčiču – DAL in Mitji Hojaku, MIHOYA za prijazen odziv in odgovore na vprašanja, ki si jih lahko v celoti preberete v Šuštarskih novicah ter na naši spletni.

Bolj ko se poglabljamo v tržiško in tudi slovensko predindustrijsko zgodovino, bolj dobivamo jasno sliko, kako so nekoč obrtniška mestna jedra utripala v določenem ritmu dela od ranega jutra do poznega večera. Cehi so narekovali razvoj obrti, družbenega in družinskega življenja, zato so bile povezave med ljudmi tesne in močne, odgovornost do razvoja kraja pa nevprašljiva. Morda ste slišali za novodoben izraz glokalizacije, ki ga sestavljata besedi globalno in lokalno. Gre za preprosto idejo ali nasvet »Razmišljaj globalno, deluj lokalno«. Svet deluje globalno že precej dlje kot si mislimo in marsikateri izdelek tržiškega obrtnika je končal na drugem koncu sveta. V sodobnosti tudi lokalno pridobiva na vse večjem pomenu, kar nas bo samo še bolj povezovalo v gospodarskem in osebnem življenju. S tem pa se pojavljajo tudi novi izzivi in nove priložnosti od katerih bo najverjetneje odvisna naša skupna blaginja v prihodnosti.

Matevž Urbančnik

http://www.trzic.info/cevljarska-obrt-danes/
http://www.trzic.info/wp-content/uploads/2016/08/49-SustarskeNovice_2016_low.pdf
http://www.trzic.info/49-sustarska-nedelja/
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Tržič!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!Bodite prvi pri oddaji mnenja.

Radio v živo