Izberi drugo občino
Nazadnje izbrane občine

Poišči občino

Registracija
Napoved za sobota, 16.12.2017

oblačno
Zvečer in ponoči bo oblačno, na severovzhodu pa bo sprva še nekaj jasnine, a do jutra se bo tudi tam povečini pooblačilo. Padavine bodo postopno spet pogostejše, predvsem na zahodu bodo možne posamezne nevihte. Ponovno se bo krepil jugozahodni veter. Najnižje jutranje temperature bodo od 2 do 9, v Alpskih dolinah okoli 0 °C.
2°C | 5°C
nedelja, 17.12.2017
-1°C | 4°C
ponedeljek, 18.12.2017
-4°C | 3°C
torek, 19.12.2017
-3°C | 4°C
Opozorila
Četrtek, 14.12.2017 ob 18h
Ponoči se bo jugozahodni veter ponovno krepil in bo v drugem delu noči in v petek dopoldne predvsem na severovzhodu ter na Notranjskem dosegal hitrost do okoli 70 km/h.
2°C
5°C
oblačno
Nahajaš se tukaj: Novice

SLAVNOSTNI SPREJEM ČASTNE OBČANKE VILME ......


OBČINSKE, UMETNOST

| |
26.02.2015      21:57
A A

SLAVNOSTNI SPREJEM ČASTNE OBČANKE VILME BUKOVEC KAMBIČ, OB NJENEM 95. ROJSTNEM DNEVU.


V četrtek, 26. februarja 2015, je Občina Trebnje v prostorih Galerije likovnih samorastnikov priredila slavnostni sprejem ge. Vilme Bukovec Kambič, častne občanke Občine Trebnje in dolgoletne primadone ljubljanske Opere, ob njenem 95. rojstnem dnevu.


Deli:

 

 

Vilma Bukovec se je rodila v Trebnjem 27. februarja 1920 leta. Maturirala je na gimnaziji v Novem mestu in nato študirala pravo ter petje. Solo petje je študirala pri prof. Adu Durianu v Ljubljani. Med 2. svetovno vojno, v letih 1942-1943, je bila internirana v Italiji. Po vrnitvi, v sezoni 1944/45 je sodelovala v opernem zboru, kjer se je kmalu razvila v solistko in postala vodilna sopranistka ljubljanske Opere SNG.

Svoje življenje je posvetila operi in na odru oblikovala vrsto neponovljivih likov. Ves čas aktivnega nastopanja je bila prvakinja  ljubljanske opere in je kot solistka gostovala v številnih državah sveta: Francija, Belgija, Poljska, Češka, Slovaška, Romunija, Bolgarija, Rusija, Grčija, Španija, Egipt, Ljudska republika Kitajska in Sovjetska zveza. In ravno njej gredo nemajhne zasluge, da si je naša osrednja operna hiša pridobila mednarodni ugled.

Največje uspehe je dosegla doma in v tujini kot Čo-čo-san, Margareta, Kerubin, Mimi, Marinka, Jenufa, Thais, Saloma itd. Doma in v tujini je prejela ugledna priznanja. Leta 1957 je dobila Prešernovo nagrado za kreacijo naslovne vloge v Massenetovi Manon. Prejela je tudi Bettetovo nagrado.

Rudolf Francl  in Vilma Bukovec  pa sta  v duetu uprizorila neprekosljivega Gorenjskega slavčka in ob predvajanju tega dela na prireditvi, so se ge. Vilmi orosile oči. Vidno ganjena je bila tudi ob besedah župana Alojzija Kastelica, kot tudi ob vseh voščilih in čudoviti torti. Le vprašanje če je to vse zanjo in s čim si je zaslužila tako pozornost so bile za konec tiste, katere je zmogla.

 

Za slavnostni sprejem so z zahvalami poleg župana Alojzija Kastelica, častnega občana Občine Trebnje g. Bogdana Osolnika in slavnostnega govornika, prof. Jožeta Zupana s  kulturnim programom  poskrbele tudi članice pevske zasedbe Ragle, učenci solo petja Glasbene šole Trebnje iz razreda profesorice Barbare Lotrič in Maruša Jeras, devetošolka OŠ Veliki Gaber. Prireditev pa je profesionalno povezoval Luka Bregar.

 

 

Tekst in foto:

Mojca Smolič

 
0 (Bodi prvi!)
Oceni članek

Povezani članki
NE ZAMUDI VEČ NOBENE POMEMBNE NOVICE ALI DOGODKA IZ TVOJEGA KRAJA! x
Naroči se na brezplačno tedensko e-izdajo in bodi na tekočem o dogajanju v tvoji občini Trebnje!

100 % skrbno bomo varovali vašo zasebnost in odjavili se boste lahko kadarkoli!
Komentiraj novico

Za komentiranje morate biti prijavljeni. Še nimate uporabniškega imena in gesla? Registrirajte se!
Komentarji 0 komentarjev
Za ta prispevek še ni dodanih komentarjev. Bodi prvi!


Glasilo občanov
Številka: 133
Izšla: 12.12.2017
Poglej Pdf
Koledar dogodkov Preglej vse
December 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24
15.12.2017
Danes ni dogodkov.
18.11.2017 | Kultura
FOTONATEČAJ ZA OTROKE IN MLADINO
18.12.2017 | Kultura
Ura pravljic
18.12.2017 | Kultura
Predvajanje družinskega filma MEDVEDEK PADDINGTON 2
19.12.2017 | Kultura
Ura pravljic
20.12.2017 | Kultura
Ura pravljic
20.12.2017 | Kultura
Ura pravljic
21.12.2017 | Kultura
Ura pravljic

Bodite prvi pri oddaji mnenja.